Saç Bakımı

Saça Zeytinyağı Sürmek Ne İşe Yarar?

Zeytinyağı, bitkisel yağların içerisinde en çok faydaya sahip olan yağ olarak zirvede yer bulmaktadır. Halk arasında “sıvı altın” olarak da tanımlanan bu yağ içerisinde başta antioksidanlar olmak üzere polifenoller, E ve C vitaminleri gibi başka pek çok hayati önem teşkil eden farklı madde yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi başta olmak üzere sindirim sisteminin düzenlenmesi ve kemik sağlığının korunması gibi pek çok faydası olan zeytinyağı, saça sürüldüğünde de son derece mucizevi etkilerin gözlenmesini sağlıyor. Bunlar neler mi? Gelin birlikte üzerinden geçelim…

saça zeytinyağı sürmek

Saça Zeytinyağı Sürmenin Faydaları

Saçlarının her zaman bakımlı ve sağlıklı görünmesini isteyenler, doğal zeytinyağı kullanarak bu isteklerini yerine getirme fırsatına kolaylıkla erişmiş olurlar. Zeytinyağının saçlarınıza faydalarını sıralayacak olursak;

  • Düzenli şekilde saça uygulanacak olan zeytinyağı hem saçların çok daha güçlenmesini hem de yeni saçların çıkmasını sağlamaktadır. Zeytinyağı nemlendirici bir etkiye sahiptir. Böylelikle saçlı derinin beslenmesini sağlarken saç kayıplarının meydana gelmesini de engeller.
zeytinyağının saça faydaları
  • Kepek sorunu yaşayanlar, kepek önleyici şampuan kullanmanın yanı sıra saç derisine zeytinyağı uygulamasının yapılması ile beraber bu bölgede kepek oluşumunun önüne geçilecektir.
  • Saçının parlak görünmesinden şikayetçi olan kişiler de çözümü zeytinyağı ile elde edebiliyorlar. Çünkü saç nemini kaybederse parlaklığı da azalır. Zeytinyağının sahip olduğu A ve E vitaminleri ile antioksidan sayesinde saçınızdaki keratin korunurken saçlar nem kazanacaktır.
saçlara zeytinyağı sürmek
  • Saçları kuru olduğu için tararken dahi kırılanlar da saç uçlarına zeytinyağı uygulanması sonucunda sorun ortadan kaldırılmış olur.
  • Aynı zamanda sürekli olarak elektriklenen bir saç yapısına sahipseniz, zeytinyağı kullanarak bu sorunu giderebilirsiniz.
  • Saçların ısı ile temas etmesine neden olan kurutma makinesi, düzleştirici ve saç maşası saçın dış tabakasına ciddi anlamda zarar verecektir. Zeytinyağı kullanımı ile bu dış tabakanın zeytinyağındaki etken maddeler ile kaplanarak korunması sağlanır.
saça zeytinyağı sürmek ne işe yarar

Saça Zeytinyağı Nasıl Sürülür?

Saçlarının çok daha güzel ve sağlıklı bir görünüme ulaşmasını isteyenlerin, zeytinyağını saçlarına doğru şeklide uygulaması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak saçlar taranmalıdır. Kullanılacak zeytinyağı kesinlikle soğuk bir şekilde saça uygulanmamalıdır. Oda sıcaklığında olması için mikrodalga kullanabilirsiniz fakat asla kızartma tarzındaki yöntemleri denememelisiniz.

Sonraki aşamada saçlarınıza zeytinyağını sürerek iyice masaj yapmalısınız. Böylece zeytinyağı tam olarak deriye de nüfus edecektir. Ne kadar iyi bir şekilde saçlara zeytinyağı ile masaj yapılırsa, köklerin ve saç derisinin o kadar doğru şekilde nemlenmesi sağlanmış olacaktır. Masaj işlemini yaptıktan sonra ise yeniden tarak zeytinyağına batırılarak saçlar taranmalıdır. Bu sayede saçların köklerinin yanı sıra tellerinin hepsine zeytinyağının etki etmesi sağlanmış olacaktır.

zeytinyağı saça nasıl sürülür

Zeytinyağı Saçta Ne Kadar Kalmalı?

Genel olarak saçlar için zeytinyağı kullanılacağında süre, kullanım için yalnızca zeytinyağı mı yoksa başka ürünlerin de içerisinde olup olmamasına bağlı olarak değişim göstermektedir. Klasik olarak yalnızca zeytinyağının saça uygulanması sonrasında 20 ila 30 dakikalık sürenin beklenmesi yeterli olacaktır. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine zeytinyağının temizlenmesi çok kolay değildir. Kimileri saçlarındaki zeytinyağını gidermek adına saçlarına çok fazla şampuan ve sıcak su uygularlar. Fakat bu durumda ne yazık ki saçtaki nem ortadan kaybolacak ve saçlar kupkuru bir görünüme ulaşacaktır. Böylesi bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına saçlar öncelikli olarak ılık su ile arındırılmalıdır. Soğuk su kullanmak suyun akışkanlığını düşürecek sıcak su ise nem kaybına neden olacaktır. Saçların su ile arındırılmasının sonrasında ise saç tipine uygun olan şampuan ile saçlara masaj yapılarak kalan zeytinyağı saçtan temizlenecektir.

saçta zeytinyağı ne kadar kalmalı

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Saçlarıyla Başı Dertte Olanlar; Ashley Joy Ürünleri ile Tanışın!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu