Zevosis

Romantik İlişkiler İçin 10 Kırmızı Bayrak! Kırmızı Bayrak Nedir, Neden Dikkat Edilmelidir?

“İlişkilerde kırmızı bayraklar, kişinin muhtemelen sağlıklı bir ilişkiye sahip olamayacağının ve birlikte yola devam etmenin duygusal olarak tehlikeli olacağının işaretleridir” diye açıklıyor.

Romantik İlişkiler İçin 10 Kırmızı Bayrak!  Kırmızı Bayrak Nedir, Neden Dikkat Edilmelidir?

Son zamanların popüler tabiri kırmızı bayrak. Özellikle ilişkilerde çok önemli olduklarını biliyoruz çünkü herkes bundan bahsediyor, peki ama nedir tam olarak ve neden bu kadar önemli? Tüm kırmızı bayraklar herkes için aynı mı? Ve çekip gitmek için bir sebep mi, yoksa üzerine eğilip çözebileceğiniz arazlar mı?  

Okumaya devam edin ve cevapları bulun, hatta yetinmeyin, en yaygın kırmızı bayraklardan bazılarının ana hatlarını öğrenin… 

İlişkide Kırmızı Bayrak Nedir? 

Kırmızı bayrak, her bağlamda durmayı temsil eder. Futbolda faul yapıldığında, yavaşlaması veya viraja dikkat etmesi gereken yarış arabaları söz konusu olduğunda… Hep kırmızı renk sallanır!  Kırmızı durmanız için verilen bir sinyaldir ve bürokrasi sizi belirli bir noktanın ötesine geçmeniz konusunda uyarır. 

İlişki Uzmanı Klinik Psikolog Dr. Wendy Walsh,

“İlişkilerde kırmızı bayraklar, kişinin muhtemelen sağlıklı bir ilişkiye sahip olamayacağının ve birlikte yola devam etmenin duygusal olarak tehlikeli olacağının işaretleridir” diye açıklıyor. 

İlişkilerdeki kırmızı bayrakların her zaman kör göze parmak şeklinde ortaya çıkmadığı unutulmamalıdır. Bazıları çok net olsa da birçoğu daha çok altta yatan bir sorunu işaret eden ipuçları olabilir. Ayrıca, bir ilişkide kırmızı bayrak görülmesi biraz zaman da alabilir. 

Bir de Sarı Bayrak Var!  

Kırmızı bayraklar ile sarı bayraklar arasındaki farkı anlamak önemlidir çünkü kırmızı olanlar bir ilişkiyi sonlandırmak ve tamamen geri çekilmek için geçerli sebepken, sarılar daha az şiddetlidir ve çoğu zaman sadece biraz yavaşlamamız gerekir.  

Sarı bayraklar genellikle, kişisel ihtiyaç ve bir ilişki dahilindeki arzulara göre değişir, ancak kırmızı bayraklar daha evrenseldir. Dr. Walsh,

“Örneğin, sarı bayrak, kişinin farkında olduğu ve üzerinde çalıştığı duygusal iletişimde zorluğu içerebilir” diyor, “Kırmızı bayrak ise aile içi şiddet, kronik aldatma veya madde bağımlılığı geçmişi olan biri olabilir.” 

 

İlişkide Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kırmızı Bayrak 

Eğer ilişkinizde aşağıdaki kırmızı bayraklardan birisi sallanmaya başladıysa, önce kendinizle sonra da partnerinizle geleceğiniz hakkında konuşmanın vakti gelmiştir. Her ilişkinin iç dinamikleri farklı olsa da kırmızı bayrak, partnerinizin sizinle, kendisiyle ve başkalarıyla sağlıklı bir ilişki kurmak için ele alması gereken derin sorunları işaret eder. 

 • Alkolizm ve Uyuşturucu Bağımlılığı 

Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti Amber Trueblood,

“Her gün içmek veya haftada birkaç kez sarhoş olana kadar içmek, bir içki sorunu için kırmızı bayrak olabilir” diyor.

Gündelik hayatın stresinden kurtulmak için uyuşturucuya güvenmek de endişe vericidir.  

Alkol ve uyuşturucu kullanımı, partnerinizin kariyerini, sağlığını, sosyal hayatını olumsuz şekilde etkiliyorsa, bu bir bağımlılık göstergesidir ve zihinsel durumlarını sentetik katkı maddeleri ile değiştirmeden sorunlarla nasıl başa çıkacaklarını henüz çözemediklerini gösterir. 

Ve eğer alkol ve/ veya madde kullanımı partnerinizin size fiziksel, duygusal ya da iki türlü de zarar vermesine yol açıyorsa, bu derhal ondan uzaklaşmanız için açık bir işarettir! 

 • Şiddet Gösterileri 

Size, etrafınızdakilere, sevdiklerinize, yabancılara ve hatta hayvanlara karşı şiddet, ciddi bir kırmızı bayraktır. Duygularını doğru şekilde yönlendirmek için sağlıklı bir yol geliştirmediklerini gösterir. Bazı durumlarda, başkaları için empati eksikliğinin göstergesi de olabilir. Bu tip bir tehdit ile dahi karşılaştığınızda, yardım almak için yetkililerle iletişime geçmeniz önerilir.  

 • Uyumsuz İlişki Hedefleri 

Dr. Walsh, ilişki hedefleriniz çatışıyorsa, bunun uzaklaşma zamanının geldiğinin bir işareti olabileceğini söylüyor. Aslında üzerinde çalışılabilecek kişisel bir mesele olduğu için solgun bir kırmızı bayrak olsa da uzun vadeli bir ilişki düşünüyorsanız, göz ardı edilmemelidir. 

“Örneğin, asla evlenmeyeceğini söylüyorsa ve bu sizin istediğiniz bir şeyse, ona inanın.” — Dr. Wendy Walsh 

Hayatınızın geri kalanını nasıl planladığınız, kariyer hedefleriniz, çocuk isteyip istememeniz gibi unsurlar farklı hizalanabilecek ilişki hedeflerini içerir. 

 • Kalıcı Kıskançlık ve Güvensizlik 

Evlilik ve Aile Terapisti Amber Trueblood,

“Bir diğer yaygın kırmızı bayrak, kıskançlık ve güvensizliktir. Genellikle, çok güvensiz bir eşin kırmızı bayrağı, bir ilişkinin başlangıcında dikkat gibi görünür, ancak tüm dikkatin altında yatan bir kontrol sorunu vardır. İlişkide daha sonra, geriye bakmak ve bu sürekli dikkati veya aşırı cömertliği umutsuz güvensizlik olarak yeniden yorumlamak daha kolaydır.” 

 • İhanet 

Her mutlu ve huzurlu ilişki için güven gereklidir. Partnerinizin geçmişinde bir aldatma vukuatı varsa, ister istemez dikkatli davranmak isteyebilirsiniz. Her şeyden önce kendi duygularınızı tartmalı ve ilişkiyi sürdürmek konusunda kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizi net olarak anlamalısınız. Bazı insanlar bundan rahatsız olmayabilir, ancak siz rahatsızsanız, bu faktörün eşinize tamamen güvenme yeteneğinizi etkileyeceğini kabul edin. 

 • Kontrol Manyaklığı 

Eğer partneriniz, üzerinizde her türlü kontrole sahip olmak istiyor ve hatta bunu söylemekten ya da göstermekten çekinmiyorsa, üzerinde çalışması gereken derin kişisel sorunları olabilir. Partneriniz kiminle görüştüğünüzü, kiminle konuştuğunuzu, nereye gittiğinizi, paranızı nasıl harcadığınızı, internette geçirdiğiniz zamanı, sosyal medyadaki varlığınızı, nasıl göründüğünüzü, ne yiyip içtiğinizi ve hatta ne giydiğinizi kontrol etmeye çalışırsa, ilişkinizi yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Gerçekten buna harcayacak zamanınız var mı? 

 • Çılgın Eski Sevgili Hikayeleri 

Çoğu insan, özellikle de yeni bir flörtün ilk aşamalarında eski ilişkilerinden ve sevgililerinden bahsetmekten çekinmez. Ama bunu yaparken kullandıkları dil önemlidir. Bir zamanlar hayatlarının ortasına yerleştirdikleri ve değer verdikleri, sevdikleri birine karşı gösterdikleri her saygısızlık, yüksek sesli tehlike çanlarıdır! 

“Potansiyel bir eş, geçmiş ilişkilerde var olmuş olabilecek herhangi bir çılgınlığın sorumluluğunun %50’sini almak yerine eski sevgililerini deli olarak tanımlarsa, bir sonraki ‘çılgın ex’ sen olabilirsin.” — Amber Trueblood  

 • Arkadaşı Yok 

Herkesin arkadaşı vardır! En doğal ve ihtiyaç duyulan ilişki türüdür arkadaşlık. Eğer partnerinizin arkadaşı yoksa, insanlarla ilişki kurmakta ve sürdürmekte zorlanıyorsa, bu ileride ikiniz arasında da benzer problemler yaşanabileceği anlamına gelir. 

Yapacağınız ilk şey, partnerinizin neden başkalarıyla bağlantı kurmakta zorlandığını anlamaya çalışmak olmalıdır. Bunun sebebi gerçekten tamamen şahsından kaynaklanıyorsa, kendinizi özel sanıyor olmanız çok da işe yaramayabilir! 

 • Tüm Zamanını Size Ayırıyor 

Bu kırmızı bayrak bazen bir sonrakiyle ilişkili olabilir. Birlikte olduğunuz insanın başka ilişkileri, hobileri veya hedefleri yoksa, bu tam olarak sağlıksız ve doyumsuz bir ilişkinin reçetesidir! Halbuki taraflar benlik duygusuna sahip olduğunda bu aradaki bağı da zenginleştirir. Birey, her türlü duygu tatmini için tamamen ve her zaman sevgilisine güveniyorsa, bu uzun vadede boğulma, küskünlük ve mutsuzluk duygularına yol açabilir. 

 • Duygusal Yakınlık Eksikliği 

Romantik bir ilişkiyi eşsiz kılan en önemli unsurlardan biri, başka bir insanla kurulan son derece derin ve otantik bağdır. Bazı insanlar için duygusal yakınlık kurmak zor olsa da amaç her zaman bu olmalıdır! Duygularını açmaya ve bağlılığa ilgi göstermeyen bir partner, aslında zaten o ilişkinin içinde bile değildir. 

 

Bunlar ilk akla gelen kırmızı renkli bayraklar olsalar da dahası elbette var. Sonuç olarak, içgüdülerinize güvenmeniz ve sizi uyaran işaretleri fark etmeniz önemlidir. Bazı durumlarda bu sorunları çözmek için çaba harcamak istemeniz ve ilişkinizden vazgeçmeye henüz hazır olmamanız normaldir, ancak eşiniz kendini düzeltme belirtisi göstermiyorsa ve hatta çaba bile harcamıyorsa muhtemelen uzaklaşmak en iyisidir. Ne yapacağınızı bilemiyorsanız, bir terapistle konuşmak her zaman yardımcı olabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri ve Tedavisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ