Zevosis

Procsin Güneş Kremi İnceleme: Abartıldığı Kadar Var mı?

Bugün inceleyeceğimiz Procsin Güneş Kremi fiziksel filtreli korumaya sahip bir güneş kremi. Gelin biraz da bu ürünün içerik listesine şöyle bir göz atalım…

  • 29 Temmuz 2021
  • 123 kez görüntülendi.
Procsin Güneş Kremi İnceleme: Abartıldığı Kadar Var mı?

Procsin Güneş Kremi hakkındaki deneyimlerime geçmeden önce biraz güneş kremi çeşitlerinden bahsedelim. Burada fiziksel filtreli ve kimyasal filtreli olmak üzere iki çeşit güneş kremi karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki ve en yaygın kullanıma sahip olanı fiziksel filtreli güneş kremleri. Bu güneş kremleri temelinde fiziksel olarak güneş ışınlarını dağıtarak UV ışınların cilde zarar vermesini önlemeyi hedefler. Bir nevi ayna mantığıyla zararlı ışınların cildinizden yansıtılması gibi düşünebilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu kremlerin dezavantajı ise ciltte yoğun bir beyazlık bırakması ve zamanla parlama yapmasıdır.  

Kimyasal filtreli güneş kremlerinin mantığı ise içeriğindeki organik bileşenlerin kimyasal bileşenlerle bir araya gelerek UV ışınlarını emmesi üzerinedir. Emilen bu ışınlar cilt yüzeyinde ısı enerjisine dönüştürülerek cildimizi zararlı ışınlardan korur. Fiziksel filtreli kremlere kıyasla bu güneş kremleri cildimize daha etkili bir koruma sunar. Her güzelliğin bir zorluğu olduğu gibi bu kremlerin dezavantajları ise kalıcılığının çok az olması ve maalesef ki hassas ciltlere uygun olmamasıdır. Bence en büyük artısı ise kesinlikle kullanım kolaylığı! Diğer güneş kremleri gibi ciltte beyaz bir iz bırakmıyor ve ince yapısı sayesinde cilde çok kolay uygulanabiliyor. 

procsin güneş kremi

Bugün inceleyeceğimiz Procsin Güneş Kremi ise fiziksel filtreli korumaya sahip bir güneş kremi. Gelin biraz da bu ürünün içerik listesine şöyle bir göz atalım…

Procsin Güneş Kremi İçeriği 

İçerik listelerinin ilk sırasında yer alan bileşen, o üründe en çok kullanılan bileşendir. Su bazlı bir yapıya sahip bu ürünün içerik listesine baktığımızda ilk sırada su bileşenini görmek bizleri şaşırtmıyor tabii ki. Listenin devamında ise “Octocrylene”, “Ethylhexly Methoxycinnamate” ve “Benzophenone-3” bileşenleri karşılıyor bizi. Kimyasal bir filtre görevi gören bu bileşenlerden Octocrylene, cildimiz için alerjik reaksiyonlara yol açabilen bir içerik. Hassas ciltliler ürünü alırken mutlaka bunu da göz önünde bulundurmalı. 

İçerik listesinde ilerlediğimizde bizi bolca alkol karşılıyor. Fakat hemen öyle karaları bağlamayın. “Tüm alkoller cildimiz için zararlıdır” algısı hepimizde yer etse de bu genel itibariyle yanlış bir düşünce. Procsin Güneş Kremi, “Cetearyl Alcohol” gibi zararsız alkoller içerse de maalesef birçok zararlı alkolü de içinde barındırıyor.  

procsin güneş kremi içeriği

Daha öncesine bahsettiğimiz gibi fiziksel filtreli bir güneş kremi olan bu ürün, benzerleri gibi içeriğinde “Titanium Dioxide” bileşenini barındırıyor. UV ışınları yansıtan bu bileşen, birçoğumuzu kanserojen madde kategorisine girmesiyle ürkütse de yapılan araştırmalar sadece temasla böyle bir etkinin çok düşük bir olasılık olduğu yönünde. Ama bu yine de bu kanserojen bir madde olduğu gerçeğini değiştirmiyor tabii ki… 

Eğer ürünü denediyseniz kokusunun diğer güneş kremleri gibi olmadığını fark etmişsinizdir. Cildimize sürdüğümüzde hoş bir koku bırakan bu ürün, tahmin edildiği gibi parfüm içeriyor. Bu da bildiğimiz gibi cildimiz için oldukça zararlı bir bileşen… 

Özetle toparlayacak olursak bu ürün, ilk sıralarda alerjen ve kanserojen maddeler, zararlı alkoller ve parfüm içermesiyle benden geçer not alamadı maalesef…  

Procsin Güneş Kremi Nasıl Uygulanır? 

Güneş kremlerinin genellikle güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce sürülmesi tavsiye edilir. Öncelikle cildinizi güzelce temizlemelisiniz. Sonrasında kullandığınız bir tonik ya da serum varsa bunu uygulayabilirsiniz. Bakım rutininizde yer alan adımları tamamladıysanız cildiniz güneş kremini uygulamaya hazır demektir! Ben genellikle sabah cildimi temizledikten ve güzelce nemlendirdikten sonra uygulamayı tercih ediyorum. Böylece güneş kreminin cildimde dağılması ve emilimi çok daha kolaylaşıyor. E güneşe çıkmadan önce tazelemeyi de unutmuyorum tabii ki! 

Procsin Güneş Kremi’nin vaatlerine baktığımızda beyazlık bırakmaması, hızlı emilimi ve mat bir bitişin yanı sıra makyaj altı bazı olarak da kullanılabileceğinin söylendiğini görüyoruz. Ben yaz aylarında ten makyajı yapmaktan çok hoşlanmasam da sizler için üzerine makyaj yaparak kullanmayı da denedim. Sonuç oldukça başarılı! Hatta üzerine makyaj yaparak kullanmayı daha çok sevmiş olabilirim. Ürünü ilk uyguladığımda normal olarak cildimde bir beyazlık bıraktı tabi. Ben bunu ilk başlarda dert etmemiştim fakat sıcak havalarda cildimin terlemesiyle bir de ne göreyim? Minik minik beyaz damlacıklar! Cildim terle birlikte bu ürünü de kustu resmen. İlk kez bir güneş kreminde böyle bir soruna dek geldim. Üzerine makyaj yaparak dışarı çıkmayı denediğimde ise sonuç beni oldukça şaşırttı doğrusu. Bu sefer güneş kremiyle birlikte ten makyajımın da akmasını beklerken aksine hiç böyle bir sorun yaşamadım. Keramet makyajda mıdır, böyle kullanmak ne kadar sağlıklıdır pek anlayamadım ama vaat edildiği gibi makyaj bazı olarak kullanılmaya da gayet müsait bir ürün!

Gel gelelim ürünün cildimdeki uzun süreli etkilerine… Ürün cildimde durduktan bir süre sonra parlama yapıyor. Ki ben oldukça kuru bir cilde sahip biriyim. Bende bile etkisi böyleyse karma/yağlı cilde sahip birindeki etkilerini siz düşünün. Tüm bunların dışında ürünün koruyuculuğu bence oldukça tatmin edici. SPF50+ özelliği sayesinde lekelenmeleri de büyük ölçüde engellediğini söyleyebilirim. Ayrıca bu ürünü sadece yüzünüze değil vücudunuza da rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Fakat burada 50 ml’lik bir hacme sahip olması sizi bir miktar üzebilir.  

procsin güneş kremi kullananlar

Procsin Güneş Kremi Fiyat 

Bu ürünü Procsin markasının anlaşmalı olduğu Watsons ve Rossmann gibi kozmetik marketlerden temin edebileceğiniz gibi, Procsin’in internet sitesinden ve Trendyol, Hepsiburada gibi alışveriş sitelerindeki mağazalarından da rahatlıkla temin edebilirsiniz.  

Kendi sitesinde indirimsiz fiyatı 125 TL olan bu ürünü denemek için bence indirimi beklemelisiniz. İndirimli fiyatı 29,90 TL’ye kadar inebiliyor, ikili ve üçlü paketler halinde de satılıyor. Eğer vücudunuzda da kullanmayı düşünüyorsanız 48,80 TL’lik ikili paketini veya 58,80 TL’lik üçlü paketini satın almayı düşünebilirsiniz. 

Procsin Güneş Kremi Kullananlar 

User 1: Ürünün boyutu fiyatına göre gayet normal bence. Fakat kuru ciltte güzel yayılım sağlamıyor, cildimde pul pul beyazlıklar bıraktı. Altına nemlendirici uygulayınca daha kolay yayılıyor. 

User 2: Yağlı bir cildim olmasına rağmen ürün sivilcelenme yapmadı, lekelerime de iyi geldiğini düşünüyorum. Ama aşırı derecede parlama yapıyor ve pudralama ihtiyacı hissediyorum. Ayrıca çok fazla akma yapıyor, yüzümde yarım saatten fazla durduğuna denk gelmedim. 

User 3: Ürünü günlük hayatımda severek kullanıyorum fakat denize gireceğim zaman tercih etmiyorum. Suya dayanıklı diyor ama kesinlikle değil. Suya girince hemen akıyor ve maalesef her seferinde tazeleme gerektirdiğinden tatilde pek kullanışlı değil. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Beaulis Zip İt Likit Mat Rujları İnceledik, En Sevilen Renkleri Sizin İçin Derledik!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ