Zevosis

Locke and Key İnceleme: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

Netflix’in yeni fantastik dizisi Locke and Key hakkında, sizi çeşit çeşit anahtarla dilediğiniz yere götürecek bir analiz hazırladık. Yanlış duymadınız, dizimizle tıpkı ismindeki anahtar-kilit gibi bir uyum yaşayacak, size sunduğu maceralara kayıtsız kalamayacaksınız. Daha fazla lafı uzatmadan dizlerseniz analizimize geçelim. Fakat tabii ki tadınızı kaçıracak spoiler’lar olmadan. Hazırsanız, başlıyoruz.

Locke and Key İnceleme: Konusu ve Karakterleri (Spoiler Free)

Netflix’in yeni fantastik dizisi Locke and Key hakkında, sizi çeşit çeşit anahtarla dilediğiniz yere götürecek bir analiz hazırladık. Yanlış duymadınız, dizimizle tıpkı ismindeki anahtar-kilit gibi bir uyum yaşayacak, size sunduğu maceralara kayıtsız kalamayacaksınız. Daha fazla lafı uzatmadan dizlerseniz analizimize geçelim. Fakat tabii ki tadınızı kaçıracak spoiler’lar olmadan. Hazırsanız, başlıyoruz.

locke and key

Locke and Key İnceleme

Kim, kimdir; hangi anahtar ne işe yarar, bu detaylara girmeden önce dizimizi kısaca özetleyelim. Dizimizin bizlere oldukça tanıdık gelen bir hikayesi var aslında. Bir aile, eski zamanlardan onlara kalan büyük ve görkemli malikanelerine taşınırlar. Ancak bu ev sadece görkemli olmakla kalmaz, ailenin çocukları için sayısız maceraya ev sahipliği yapar. Bu hikayemizdeki ‘Key House’ da hemen hemen aynı hikâyeye sahip diyebiliriz. Fakat buradaki macera da pek daha önce görmediğimiz türden.

locke and key konusu

Locke ailesi, zalimce öldürülen babalarının ardından, onlardan sır gibi saklanan bu eve taşınırlar. Anne Locke, yani Nina eşinin ölümünden sonra ilgilenebileceği bir şeyler olmasından mutludur. Fakat, çocukları bu fikirden pek de hoşnut olmazlar, en küçükleri Bode hariç tabii. Ve ilk anahtarı keşfeden de Bode’den başkası değildir. Anahtarı bulmuştur bulmasına ama, edindiği bir dost yüzünden işler her zaman peri masalı gibi gitmez.

7 Şubat 2020’de Netflix’te yayına giren Locke & Key’in yaratıcıları; The Haunting of Hill House ve The Good Place’ten bildiğimiz Meredith Averill, Carlton Cuse ve Aron Eli Coleite. The Haunting of Hill House’a olan benzerlik de buradan geliyor sanırım. Bir ödül almış ve çeşitli adaylıkları da bulunan Locke & Key’in IMDb puanı ise 7.4/10.

Locke and Key Kaç Sezon, Kaç Bölüm?

Ellerindeki anahtarlarla yeni maceralara kapılar açan dizinin şu anda Netflix’te yayınlanmış bir sezonu bulunuyor. Bu sezonda yaklaşık 45 dakikalık 10 bölüm yer alıyor. Bölümlerde Bode ve Dodge’un arasındaki mücadeleyi, Tyler ve Kinsey’nin başlarına gelen zorluklarla savaşını izlerken kendinizi kaptırıyorsunuz. Ve aniden diziyi bitmiş buluyorsunuz.

locke and key 2. sezon

Diziyi bir an önce bitirecekler üzülmesin çünkü dizimiz Netflix’ten 2. ve 3. sezon onaylarını almış. Yepyeni olayların yaşanacağı diğer sezonların ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Fakat Locke and Key severler olarak sabırsızlıkla o günü bekleyeceğimizden eminiz.

Locke & Key Konusu

Sevilen dizimiz, hikayesini Joe Hill ve Gabriel Rodríguez‘in kaleme aldıkları aynı adlı çizgi romandan alıyor. Bu eser daha öncesinde Fox ve Hulu tarafından yayınlanacak olsa da çeşitli iptallerle Netflix’in oluyor.

Dizimizde, bahsettiğimiz üzere çeşitli görevlere yarayan anahtarlar ve bunlara sahip olmak isteyen Dodge var. Bode ve diğerleri onlara fısıldayan anahtarları ve onların işlevlerini keşfettikçe onları kullanmaya başlıyorlar. Bazen keşif amaçlı, bazen kendilerini geliştirmek amaçlı bazense sadece eğlence amaçlı. Fakat aslında bilmedikleri şey bu anahtarların düşündükleri kadar basit olmadıkları. Peşlerindeki Dodge’un planlarından anlaşılabiliyor bu durum.

locke and key oyuncuları

Çocukların keşifleri sırasında ailenin babalarının ölümünün ardından yaşadıkları derin üzüntüye de şahit oluyoruz. Herkes bu ölümde bir payı olduğunu düşünüp bir şekilde kendini suçluyor. Fakat ne Tyler’ın söylediği bir sözün ne de Kinsey’nin saklanmasının bunda bir payı vardır. Aynı zamanda lise zorbalıklarına, üniversite başvuru kaygılarına, iyi bir insan olunup olunmadığının düşünüldüğü zamanlar da yaşatan dizimiz Locke & Key kısaca bu ailenin içine açılan bir kapı diyebiliriz.

İlginç olan bir bilgiyle de bu kısmı noktalayalım. Dizide bahsedilmeyen bir bilgiye göre bu anahtarları belli bir yaştan sonra hatırlayamama kuralı var. İsmi Riffel Kuralı sayesinde dizide oturmayan bazı taşlar da yerlerine oturuyor.

Locke and Key Oyuncuları

Kariyerlerinin henüz başında olmalarına rağmen rollerinin hakkını veren oyuncuların listesi şu şekilde:

Tyler Locke: Connor Jessup

Bode Locke: Jackson Robert Scott

Kinsey Locke: Emilia Jones

Dodge: Laysla De Oliveira

Nina Locke: Darby Stanchfield

Ellie Whedon: Sherri Saum

Locke & Key Karakter Analizleri

 • TYLER LOCKE:
locke and key tyler

Dizinin üç ana karakterinden birisi olan Tyler, Locke ailesinin en büyük çocuklarıdır. Babasıyla gergin bir ilişkiye sahip olan genç adam, onu kaybettikten sonra suçluluk hissetmeye devam eder. Başlarda evdeki olanlara ve anahtarların gücüne inanmaz. Fakat olaylar ciddileşince kendini bir anda her şeyin merkezinde bulur. Her ne kadar umursamaz ve sert biri gibi gözükse de sevdikleri için son derece şefkatlidir.

 • BODE LOCKE:
locke and key bode

Locke ailesinin en küçüğü olmasına rağmen, en meraklılarıdır. Bu meraklılığı sayesinde hem Key House’un gizemlerini hem de anahtarların yapabildiklerini keşfeder. Oldukça zeki ve hazırcevap olan Bode, başına gelen ani bir olayda paniklese de oldukça cesur ve yıldırması zor bir çocuktur. Babasının kaybının ardından derin bir üzüntü hissetse de kardeşlerinin ve annesinin neşe kaynağı olmaya devam eder.

 • KINSEY LOCKE:
locke and key kinsey

Locke ailesinin tek kızları olan Kinsey, içe dönük bir kişiliğe sahiptir. Korkusunu yenerek istediği şeylere cesurca ilerleyebileceğini düşünen genç kız bunun sadece korkuyla alakalı olmadığını bilmez. Koruyucu tavrı ve içinde taşıdığını bilmediği cesaretiyle sevdiklerini korumaktan geri duramaz. Fakat sonuçları düşünmeden hareket etmeye meyilli Kinsey, bazen arkadaşlarını çok tehlikeli durumlara sokar.

 • DODGE:
locke and key dodge

Dizinin ana kötü karakteri olan Dodge, acımasız ve kurnaz biridir. Meraklı ve şımarık biri olarak karşımızda çıksa da acımasızlığından sonra onun için psikopat demekte pek de haksız olmayız. Düşmanı olduğu kişileri tatlı diliyle manipüle ederek istediği yaptıktan sonra onları bir paçavra gibi kenara atmaktan çekinmeyen biridir. Birinci sezon içerisinde hakkında pek fazla bilgi edinemesek de önümüzdeki sezonların en önemli karakterlerinden biri olacak gibi görünüyor.

 • NINA LOCKE:
locke and key nina

Eşinin zamansız ölümünden sonra yıkılan ve kontrolü gittikçe kaybeden anne, bu durumla başa çıkmak için kendini evin işlerine verir. Evi keşfettikçe kocası Rendell Locke’un geçmişi hakkında da fikir edinmeye başlayan Nina bazı olayları sorgulamaya başlar. Çocukların öğretmenleri Ellie ve Joe ile arkadaşlık geliştiren kadın, bu yeni arkadaşlarını sürekli geçmişle alakalı soru yağmuruna tutar. Eski bir alkolik olan Nina, zor zamanlarında bağımlılığına karşı koymakta zorlanır.

 • ELLIE WHEDON:
locke and key ellie

Nina ve ailesi Key House’a taşındıklarında onlara yardımcı olmak isteyen kadın, oldukça kibar ve dürüst bir kadındır. Samimiyeti sayesinde Nina’yla arkadaşlık geliştirdikten sonra tuhaf davranmaya başlar. Yarı zamanlı olarak öğretmenlik yapan Ellie’nin oğlu Rufus, Bode’nin en iyi arkadaşlarından birisi olur.

Artıları ve Eksileriyle Locke and Key

 1. Her ne kadar hikayesi ve oyunculukları iyi olsa da Locke & Key için olumsuz birkaç şey de söylememiz gerekiyor. 
 1. Bunlardan ilki, Key House’un, Locke ailesinin ve çeşitli fantastik ögelerin sağlam temellere dayandırılmayışıydı. İlk sezonun sonunda aklınızda olaylar hakkında sorularla ayrılabiliyorsunuz. 
 1. Bazen olaylar çok tahmin edilebilir ilerleyebiliyor, fantastik bir dizi olunca izleyicileri daha da şaşırtacak türden bir yapım olmasını beklerdik. Ancak Netflix’in klasik çizgisinden çıktığını pek söyleyemeyiz. 
 1. Fakat serinin bir çizgi roman temelinin olması önümüzdeki sezonlar için oldukça umutlandırıcı. Olayların ve kişilerin hikayelerinin daha da derinleşeceğini düşünüyoruz. 
 1. Key House’un ve Locke ailesinin başına gelenleri görmek, Dodge’un planları uğruna neleri feda edebileceğini görmek bile diziye devam etmek için oldukça güzel sebepler. Ki Tyler, Kinsey ve Bode’nin bu olaylar karşısında nasıl davranabileceklerini görmekten bahsetmiyoruz bile. 
locke and key inceleme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ