Zevosis

Kono Subarashii İnceleme: İsekai Türünde Çölde Bir Vaha!

Karşısına çıkan mavi saçlı bir kadın, ömrünü tamamlamadan öldüğünü bu yüzden başka bir dünyada tekrardan dirileceğini söylüyor. Hatta böyle insanlara bir kıyak yaptıklarını ve o dünyaya giderken bir dilek haklarının olduğunu ve isterse özel güç, sihirli bir silaha sahip olacaklarından bahsediyor.

  • 27 Kasım 2021
  • 1.002 kez görüntülendi.
Kono Subarashii İnceleme: İsekai Türünde Çölde Bir Vaha!

Re:Zero da isekai türünden, hangi animelerin bu türe dahil olduğundan kısaca bahsetmiştim. Re: Zero izledikten sonra da birçok isekai izledim ve hepsini ayrı ayrı eleştirdim. Ama arkadaşımın önerisiyle izlediğim bir anime vardı ki içlerinde adeta bir yıldız gibi parlıyordu: Kono Subarashii Sekai Ni Shukufuku Wo! Biz buna kısaca Kono Suba diyeceğiz.   

Bu arada Re:Zero incelemesinden mahrum kalmışsanız hemen buradan ona ışınlanabilirsiniz.

 

Kono Subarashii Konusu

Hikayemiz dış dünyadan kopuk bir oyunsever olan Satou Kazuma’nın, yeni çıkan bir oyun için erken saatlerde yola çıkmasıyla başlıyor. Kazuma amacına ulaşıp geri dönerken yolda tatlı bir kız görüyor ve oyunlarda hayran olduğu karakterlere çok benzetiyor. Kıza odaklanan Kazuma, kızın arkasındaki kamyonun siluetini görünce atlayıp kızı kurtarıyor ve gözünü açtığında bambaşka bir yerde olduğunu fark ediyor.  

Karşısına çıkan mavi saçlı bir kadın, ömrünü tamamlamadan öldüğünü bu yüzden başka bir dünyada tekrardan dirileceğini söylüyor. Hatta böyle insanlara bir kıyak yaptıklarını ve o dünyaya giderken bir dilek haklarının olduğunu ve isterse özel güç, sihirli bir silaha sahip olacaklarından bahsediyor. Karakterimiz  Kazuma ilk olarak kurtardığı kızın hayatta olup olmadığını soruyor. Kendisine Aqua diyen ve tanrı olduğunu iddia eden kadın, aslında kahramanca ölmediğini kızı kurtarmasına da gerek olmadığını söylüyor. Çarpacak olanın hızlı gelen bir kamyon olmadığını, yavaşça yoluna devam eden bir traktör olduğunu söyleyen Aqua, Kazuma’nın ölümünün de traktörün çarpmasından değil girdiği şok yüzünden olduğunu söyleyip dalga geçince Kazuma sinirleniyor.  

 

Dileğini dilerken diğer dünyaya götürmek istediği şeyin Aqua olduğunu söylüyor. Bu karar karşısında şok olan Aqua bunun olmayacağını söylese de Aqua’nın ast tanrısı olaya müdahale edip, kuralları bozamayacağını söylüyor ve ikisini de ışınlıyor. Hikayemiz de burada başlıyor, fantastik bir dünyada kendisini bulan Kazuma, bu dünyada Aqua’nın hiçbir işe yaramadığını fark ediyor. Oynadığı oyunlar kadar kolay yaşayacağını sansa da başta maceraya atılamıyor ve inşaatlarda amelelik yapıyor.  

Anime bir parodi, bir komedi türündedir. İzlerken heyecanlandırmaktan çok güldürmeyi ön planda tutmayı başarmıştır. Öyle ki bir partide bulunacak karakterlerin hepsi çok sakar veya çok gariptir. Tek bir büyü kullanmayı bilen büyücü Megumin ve kendisine zarar verilmesini sevdiği için tank olan Darkness da bunun örneğidir. Bir fantastik dünyada ne kadar garip olay geliyorsa bizim karakterlerin başına geliyor olsa da bundan sıyrılıp yeni garip olayları kovalamaya devam ederler. 

Natsume Akatsuki tarafından yazılan bir light novel seri olan Kono Suba, Aralık 2012 ile Ekim 2013 arasında Shōsetsuka ni Narō’da yayınlanan bir web roman serisi olarak başlamış olup, Ekim 2013’ten itibaren bir light novel olarak Kadokawa Shoten’in, Kadokawa Sneaker Bunko baskısı altında yayınlanmaya başladı. Sonrasında da Masahito Watari ve Joseph Yokobori tarafından çizilen bir manga uyarlaması, Ekim 2014’ten itibaren Fujimi Shobo’nun Monthly Dragon Age dergisinde serileşmeye başladı.  

Seri o kadar çok sevildi ki bir spin off hikayesi bile mevcut. 

İzlenir mi? 

Kono Subarashii Sekai Ni Shukufuku Wo! yani kısaca Kono Subarashii, anime izlerken kafa yormamak, gizemli olayları kafaya takmamak, heyecanla bir sonraki bölümü beklemek yerine gülmeyi tercih edenlerin seveceği bir animedir. Her yaşa, her düşünceye uygun olan bu animeyi “Açayım da bir bölüm izleyeyim” diyen rahat izleyicilere mutlaka ve şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Mignonette Olayı Kanınızı Donduracak: Denizde Yamyamlık!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ