Dizi - Film

İkinci El Kralları

Gold Ailesi ile tanışın! Ladies and gentlemen; hazırsanız sizleri tehlikeli bir keşfe çıkarmak istiyoruz. Varış noktamız; Detroit… İkinci El Kralları ile şehrin en büyük rehine dükkanında yaşanan sıra dışı olaylara ve kârlı pazarlıklara konuk oluyoruz.  

Bilirsiniz, ikinci el dükkanları sadece daha ucuz şeyler almak isteyen insanların ziyaret ettiği bir yer değildir. Aslında bu tip bir mağazayı var eden şey, elindeki eşyaları satmaya ya da rehin bırakmaya gelen insanlardır. Küçük bir azınlık, artık işine yaramadığı veya yeni bir modeline ihtiyaç duyduğu için eşyalarını buraya getiriyor olsa da çoğunluk hızlı bir şekilde nakit paraya ulaşmak için burayı tercih ediyor. Bankaların sunduğu kredi imkanlarından faydalanmak için gerekli koşulları karşılayamayan insanlar burada birkaç dakika içinde paraya ulaşabiliyorlar. Programı ilginç yapan noktanın altında yatan şey de aslında kısmen bu noktadan kaynaklanıyor. Çünkü gelen müşteriler çoğu zaman borç batağında oluyor. Bu yüzden oldukça absürt şeyleri satıp paraya çevirmek isteyebiliyorlar. Bir bölümde gelen müşterilerden biri protez gözünü rehin bırakmak istemişti mesela. Bununla birlikte nakit ihtiyacı sebebiyle bazı müşteriler, antika değeri olan ender parçaları da mağazaya getiriyorlar. Kelimenin tam anlamıyla müzayedelik parçaları hem de! 

ikinci el kralları satış

İkinci El Kralları Konusu 

Les Gold, 1978 yılında kurduğu rehin dükkanını uzun yıllardır çocukları ve kalabalık çalışan kadrosu ile birlikte yönetmektedir. Detroit’te bulunan mağaza, her an kalabalık çetelerin ve kötü niyetli insanların hedefi halindedir. Hırsızlık girişimleri, baskınlar, öfke nöbetleri; tehlikenin her türünün kapısında beklediği bu mağaza, oldukça etkileyici yüzleşmelere ve deneyimlere de sahne oluyor. 

ikinci el kralları programı

İkinci El Kralları Kurgu mu? 

Programın formatında Les, Ashley ve Seth Gold tarafından yönetilen “American Jewelry and Loan” adlı rehine dükkânında yaşananlar konu ediniliyor. Mağazanın her noktasında bulunan kameralar ve çekim ekibi sayesinde akıl almaz müşterilere, sıkı pazarlıklara ve bir yığın garip eşyanın hikayesine tanık oluyoruz.  

Bu yönüyle İkinci El Kralları programının kurgu olduğunu söylemek pek doğru değil. Çünkü gerçekten de Gold ailesi böyle bir dükkân işletiyor. Üstelik uzun yıllardır… Fakat doğrusunu söylemek gerekirse gerçeklik her zaman reyting getirmeyebilir. Bu yüzden programda yaşanan bazı şeylerin yapım ekibinin elinden çıkmış olabileceği düşünülüyor. Hatta bazı sitelerde ekibin bunu aileye ve çalışanlara söylemeden yaptığına yönelik düşünceler paylaşılıyor. Yani mağazaya ilginç karakterleri gönderiyor ve Gold ailesi ile çalışanların doğaçlama tepkiler vermesini sağlıyorlarmış. Tabii bu bir teori. Üstelik program oldukça uzun bir seriye sahip. Bu yüzden ailenin bilgisinin olmaması biraz olağanüstü olur diye düşünüyorum. Sonuç olarak program, yaşananların gerçek olduğu vurgulanarak yayınlanıyor. Bazı noktalarda küçük müdahaleler olsa da çoğu şeyin gerçek olduğuna eminim. Zira Detroit tam anlamıyla böyle bir yer… 

çalışanlar

İkinci El Kralları Ne Zaman Çekildi? 

ABD yapımı olan ve ilk olarak TruTV adlı kanalda yayınlanan program; 2009 yılında çekilmeye başlanmış. Ayrıca toplamda 9 sezon boyunca devam etmiş ve tam 162 bölüme ulaşmış. Bölüm süreleri ise yaklaşık olarak 30 dakika civarında. Zaten sürekli bir aksiyon durumu hâkim. Bu yüzden ne ara bittiğini anlamanız mümkün olmuyor. Yayınlandığı dönemde oldukça yoğun kitlelere ulaştığını söyleyebiliriz. Zaten bu kadar süre ekranda kalmasını da buna borçlu. 

American Jewelry and Loan

 İkinci El Kralları Oyuncuları 

Programda yer alan ana oyuncular Gold Ailesi üyeleri olan Les, Ashley ve Seth. Bunun yanında mağazada görevli olan onlarca çalışan da programın oyuncu kadrosunda yer alıyor. Mağaza müdürü Rich’e, güvenlik görevlileri olan Byron, Hook ve Felix’e de bayılacaksınız! Oyuncu künyesinde bulunan diğer üyelerse tabii ki, cash paranın peşinde olan müşteriler… 

ikinci el kralları oyuncuları

İkinci El Kralları Les 

1950 doğumlu olan Les Gold, “American Jewelry and Loan” mağazasının kurucusu. Kendisi bunu program boyunca sert bir şekilde dile getirmekten hiç çekinmiyor. Mavi gözleri, altın kolyesi ve deri ceketi ile tam bir ikon… Çok küçük yaşlardan itibaren para kazanmayı aklına koymuş ve ilk girişimini tam 12 yaşındayken hayata geçirmiş. Rehine dükkanını kurduğunda ise henüz 28 yaşındaymış. “For What It’s Worth: Business Wisdom from a Pawnbroker” adında bir kitabı da mevcut.  

ikinci el kralları les

İkinci El Kralları Ashley 

1978 doğumlu olan Ashley Gold, Les’in ilk çocuğu ve Michigan State University mezunu. Ayrıca elmaslar üzerine Gemological Institute’ten eğitim de almış. Zaten bu yüzden mağazada da mücevher bölümünden sorumlu ve son derece başarılı. Kendisi evli ve iki çocuk sahibi. Tek sorun biraz duygusal bir karakter olması…

ikinci el kralları ashley

İkinci El Kralları Seth 

1981 doğumlu olan Seth Gold, Les’in diğer çocuğu ve o da kardeşi gibi Michigan State University mezunu. Mağazada satış ve rehin işleri ile alakadar olduğu kadar internet mağazasının yönetiminden de sorumlu. Seth için baskın olmaya çalışan ve sürekli yenilik isteyen bir karakter olduğunu söyleyebiliriz. İkinci El Kralları programının yakışıklı yıldızının özel hayatına dair ise ne yazık ki elimizde bilgi yok.

ikinci el kralları seth

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu