Sağlık

Göz Seğirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir?

Tıp alanında miyokimi olarak bilinen göz seğirmesi; göz kapağındaki kasların istem dışı bir şekilde kasılmasıdır. Göz seğirmesi genel olarak bir rahatsızlık olarak görülmez. Ara ara hepimizin deneyimlediği yorgunluk, stres, uyku düzensizliği başlıca nedenlerdendir. Bu durum birçok kişide geçici olarak gözlemlenir. Hafif belirtiler gösteren göz seğirmeleri, çoğu defa bir telaşa neden olmaz. Fakat, yaşanan bu rahatsızlık bazı kritik durumlarda görmezden gelinmemeli ve önlem alınmalıdır. Bu kritik durumların ne olduğunu öğrenmeden önce göz seğirmesinin ne olduğunu, göz seğirmesine neden olan temel faktörleri inceleyelim.

 

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesinin genelde üst kapağımızda meydana geldiğine şahit oluruz. Fakat, bazı vakalarda göz altında da meydana gelebilir. Bununla beraber, sağ veya sol gözde meydana gelen seğirme arasında ciddi bir fark yoktur. Göz seğirmeleri genel olarak birkaç saniye içerisinde birbirini tekrarlar. Durumun ağırlığı kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı vakalarda bu seğirmeler hissedilmiyorken, bazı vakalarda güçlü kasılmalar yaşanabilir. Güçlü kasılmaların tekrar ettiği göz seğirmelerine tıbbi olarak blefarospazm adı verilir.  Blefarospazm gözlemlenen hastalar için daha ciddi iyileştirme yöntemleri tercih edilir.

Atakların birbirini takip eden belirli bir süreleri yoktur. Bazı kişilerde birkaç gün sürerek yok olabilecekken, bazı kişilerde haftalarca birbirini takip edebilir. Ağrısız ve zararsız olarak bilinen göz seğirmeleri, bazen görmezden gelinir ve tedaviye gidilmez. Fakat, güçlü seğirmeler veya yüzün öteki kısımlarında da gözlemlenen kasılmalar kronik hareket bozukluğunun göstergesi olabilir.

 

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz Seğirmesi Neden Olur

  Sizin için göz seğirmelerine neden olan temel faktörleri araştırdık. Gelin, inceleyelim.

 • Uykusuzluk: Yeterince dinlenilmediği, uyku düzeni oluşturulmadığı durumlarda kişide uykusuzluk ve bunu takip eden göz seğirmeleri gözlemlenebilir.
 • Göz enfeksiyonları: Gözde meydana gelen enfeksiyonların tepkimeleri sonucunda gözde seğirmeler meydana gelebilir.
 • Göz alerjileri: Göz alerjileri; gözde kaşınma, yanma veya batmaya neden olabilir. Bunların yanında, gözde seğirme görülmesi de alerjilerden dolayı meydana gelebilir.
 • Göz kuruluğu: Göz kuruluğu, yaşın ilerlemesi, lens kullanımı veya ekranda uzun süre zaman geçirmenin sonucunda oluşur. Göz kuruluğunun neden olduğu seğirmeler gözlemlenebilir.
 • Alkol, tütün ve kafein: Çok fazla tüketilen alkol tütün veya kafein gözde seğirmelere neden olur.
 • Güneş, rüzgar gibi dışsal olaylar:            Mevsim değişiklikleri, fazla rüzgar veya güneş göz seğirmelerinin temel nedenlerinden biridir.
 • Stres: Stresin vücuda bir çok yansıması bulunuyor. Bunlardan en belirgini de gözde görülen seğirmelerdir. Sınav döneminde veya radikal kararlar alınan zamanlarda meydana gelebilir.
 • İlaçların yan etkileri: İlaçların yan etkisi olarak oluşabilir. Bu durumda, doktor ile görüşülmeli ve ilaçta değişikliğe gidilmelidir.

 

Göz Seğirmesi Batıl Olarak Ne Anlama Gelir?

Göz seğirmesi, farklı inançlarda farklı şekillerde yorumlanabiliyor. Gözler farklı kültürlerde hipnoz, mistik güç veya nazarla ilişkilendirilir. Göz seğirmeleri ise bazı toplumlarda manevi mesaj, alametler olarak yorumlanabiliyor. Özellikle sol ve sağ göz için farklı yorumlamalar da mevcut.

Sol Göz Seğirmesi Ne Anlama Gelir?

 • Hindistan ile başlayalım. Hintliler için sol göz seğirmesi erkekler deneyimlediğinde hayırlı anlama gelirken, kadınlar için kötü şans demektir.
 • Afrika için bu durum sol alt göz kapağında yaşanıyorsa gözyaşı anlamına gelir. Sol üst kapakta meydana geliyorsa, beklenmedik bir ziyaretçinin işaretidir.
 • Kübada ise, birinin sizin arkanızdan konuştuğu, yakın bir arkadaşınızın arkanızdan iş çevirdiği anlamına gelir.
 • Mısırlılar, bu durumu gözü seğiren kişinin kötü haber alacağı olarak yorumlar.

Genel olarak; sol göz seğirmesi; manevi bir düşünceyi simgeler. Kişiye; zihni serbest bırakmasını, geçmişi çok düşünmemesini, eylemlerini de beraberinde serbest bırakmasını hatırlatır.

 

Sağ Göz Seğirmesi Ne Anlama Gelir?

 • Mısırlılar, sağ göz seğirmesini iyi haberin işaretçisi olarak yorumlar.
 • Karayipler için ise, iyi bir haber alacağınız, sevdiginiz birini göreceğiniz anlamına gelir.
 • Eski uygarlıklar bu durumu yakın kaderin bir şeyler anlattığı, sinyal gönderdiği olarak yorumlamışlardır.

 

Genel olarak; sağ göz seğirmesi batıl inançta, kişinin potansiyelini ortaya çıkarması, yeteneklerinin farkına varması gerektiğine dair bir işarettir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Pastel Profashion Liquid Concealer İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu