Kadın Sağlığı

Göğüslerden Birinin Daha Büyük Olması (Asimetrik Göğüs) Neden Olur?

Öncelikle, telaş edilecek bir durumunu olmadığını söylememiz gerekir. Uzmanların görüşlerine göre; göğüslerin birinin daha büyük olması normaldir. Bu durum, herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle meydana gelmez. Bu duruma tıp dilinde ‘anizomasti’ adı verilir. Bunun üzerine birçok araştırma yapılmıştır. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise kadınların %50’ye yakını asimetrik göğüs lere sahip. Bununla beraber, birçok uzman hiçbir kadının aynı ölçüde göğüsleri olmadığını savunuyor. Göğüsler birbirinden çok farklı değilse müdahale gerektirmeyebilir. Fakat, bu durumu yaşayan kadınlar göğüslerinden tekinin ötekine göre büyük olmasının nedenini ve bu durum ile nasıl başa çıkacaklarını merak ediyor. Yazının devamında, bu konulara açıklık getireceğiz.

 

Asimetrik Göğüs Durumu Normal Mi?

Hiçbir kadının eşit ölçüde göğüslere sahip olmadığını söylemiştik. Bu konuyla ilgili, plastik cerrah Adrian Richards şu sözleri dile getiriyor:

“Her kadının bir göğsü ya daha büyüktür ya da şekli diğerinden farklıdır. Bazılarında, fark ilk görüşte anlaşılır, bazılarında ise yok denilecek kadar az fark vardır. İki türlüsü de son derece normal.”

Evet, özellikle ergenlik döneminde olan genç kızlar göğüs ölçülerinde ve göğüs ucu büyüklüğünde eşitsizlik gözlemleyebilirler. Ayrıca, kimse mükemmel ölçülere sahip değildir. Vücudunuzda ayna efekti uyguladığınızda da şahit olacağınız gibi eşit bir ölçüye sahip olmak neredeyse imkansızdır. Nasıl ki el ve ayak ölçülerinde eşitsizlikle karşı karşıya kalıyorsak ve bu bir sağlık sorunu teşkil etmiyorsa; göğüslerde de aynı durum geçerlidir. Ama, her ne kadar bu durumun sağlık sorunu yaratmadığı bilinse de; kişi dekolte kıyafetler giyememe, uygun iç çamaşırı bulmak da zorlanma gibi nedenlerle kendisini kötü hissedebilir. Bu konu ile ilgili endişeniz sürüyorsa ve gündelik hayatınız olumsuz anlamda etkileniyorsa; bir uzmana danışarak aklınızdaki sorulara cevaplar alabilir ve kendiniz için doğru olan yolu seçebilirsiniz.

 

Nedenleri Nelerdir?

Maman bu konu ile ilgili olarak “Bu sadece anatomik fetal bir gelişimin sonucu olarak, vücudun bir tarafının diğerinin tam simetrisi olmamasından kaynaklanır.” demiştir.

Bununla beraber, göğüs dokusunda oluşan farklı kalınlıklar, göğüs cebinin farklı büyüklüğe sahip olması göğüste asimetriye neden olabilir. Derinin esnekliği, hamilelik yaşamak da bu konuda büyük rol oynar. Emziren anne, bir göğsü ötekinden çok kullandıysa bu da yine eşitsizliğe yol açacaktır.

Devamlı, büyüyen ve gelişen bir beden de her iki tarafın da eşit olması çok zordur. Genetik yapı, kalıtsal hastalıklar, geçirilen operasyonlar eşitsizliğe yol açarken psikolojik sağlığımız da bu konuda etkilidir. Kişi; depresyon, travmalar, ruhsal sorunlar gibi ağır psikolojik rahatsızlıklar yaşadıysa bu durumun fiziksel bir geri dönüşü olacaktır. Sizin vücudunuzda oluşan nedenini öğrenmek için doktora başvurmalısınız.

 

Asimetrik Göğüs Ruhsal Olarak Kişiyi Etkiler Mi?

Bu durum kişinin göğüsleri arasında belirgin bir farklılık olup olmadığına göre büyük ölçüde değişebiliyor. Kişi, fiziksel görünümünden memnun değilse; kendisini gündelik yaşantıda rahat hissetmiyor. Partnerinin yanında soyunması dahi onu etkiliyor. Veya, beğendiği kıyafetleri giyemiyor. Bu durum, büyük beden elbise veya kazaklarla çözülmeye çalışılsa da psikolojik olarak etkilendiğini düşünen kişiler mutlaka bir uzmana danışarak kendileri için iyi olan sonuca ulaşmalılar.

 

Göğüs Ölçülerindeki Farklılık ve Asimetri Doğal Yollarla Giderilebilir Mi?

asimetrik göğüs

Maalesef ki bu çok zordur. Bu amaçlı uygulanan diyetler, yapılan egzersizler, kullanılan ilaçlar bir çözüm olmayabilir. Pektoral kasların, göğüs dokusunun altında yer alması bu yolları işlevsiz hale getiriyor. En etkili çözüm için göğüs estetiği operasyonu tavsiye edilir. Tek çözüm bu olmasa da, bu durum kişinin psikolojik sağlığını etkiliyorsa ve kişi hızlı bir çözüm elde etmek istiyorsa estetik operasyon yardımcı olacaktır. Tabii ki, estetik cerrahi operasyon ile mükemmel eşitlikte göğüsler elde edemeyeceksiniz. Göğüslerinizi bu yolla küçültebilir veya büyütebilirsiniz. Fakat, iki göğsün de eşit olması yine çok zordur. Bunu kabul ederek yapacağınız operasyonda protez veya yağ enjeksiyonu ile göğsünüzü büyütebilir veya şekillendirebilirsiniz.

 

Estetik operasyonu deneyimlemek istemeyen kişiler ise, bu konu ile ilgili psikolojik danışmanlık alarak kendileri ile daha barışık hale gelebilir. Önemli olan, bedeninizle bir olabilmek, onu kabul edebilmektir. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilir ve sizin için doğru olan yolu yürüyebilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Kırışıklıklar Neden Oluşur? Kırışıklık Giderici Yöntemleri Tanıyın

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu