Kadın Sağlığı

Adet Sancısına ne Yapmalı? Adet Sancısını Kesen Çözüm Yolları

Bazı kadınların regl (adet) dönemi hafif  yorgunluklarla bazı kadınların ise çok şiddetli ağrılarla geçer ve çoğu zaman bununla nasıl baş edeceğini bilemez. Yoğun adet ağrısı çeken kadınlara pratik önerilerde bulunacağız.  Adet ağrısı nasıl dindirilir? Yoğun regl döneminde adet ağrısında normalden farklı olarak ne yapmalı? Adet ağrıları ilaç kullanmadan nasıl geçer? İşte tüm bu soruların yanıtları…

 

Her ayın belirli günlerinde, belirli yaştaki bayanların hepsinin sosyal yaşamını adet sancıları olumsuz yönde etkiler.
Adet ağrıları bayanı hem fizyolojik hem de psikolojik yönden etkiler. Bu yazımızda sizlerle adet sancılarına nelerin iyi geldiğini paylaşacağız.
İşte adet sancılarını yok etmek için öneriler:
Adet sancıları özellikle adetin 1. Günü ya da adetten bir önce başlar. Adet döneminin sonuna doğru da geçer. Bu dönemde alacağınız ağrı kesiciler adet sancılarına iyi gelir.
Adet döneminde yanınızdan sıcak su torbalarını da eksiltmemeniz sizin için faydalı olacaktır.
Adet döneminde sıcak duş alıp karnınıza masaj da yapabilirsiniz.
Spor yapan bayanların daha az adet sancısı çektiği bilinmektedir. Bu yüzden pilates ve benzeri sporları yapabilirsiniz.
Adet döneminde üşütmemeye de dikkat edin. Ellerinizi ve ayaklarınızı adet dönemleriniz yaklaşınca sıcak tutmalısınız.
Sıcak sütün içine bal ve şeker katıp içmeniz de adet sancılarınızı giderir.

Kadınların hemen hemen hepsi adet dönemlerinde dayanılmaz sancılar yaşamaktadır. Bu sancılar bayanı hem fiziksel ve hem de psikolojik yönden olumsuz bir şekilde etkilemektedir.Ancak bu sancılardan kurtulmanın da yolları vardır. Biz bu yazımızda adet sancılarından kurtulmanın yollarını sizinle paylaşacağız.

Adet sancısı için evde hazırlanan formüller

Adet sancısı, adet döneminden bir-iki gün önce başlar, bazı kadınlarda hafif yaşanırken, bazlarında ağır ve sancılı yaşanmaktadır.
Birincil ve ikincil sancı olarak ikiye ayrılmaktadır. 20 yaş altı ve genelde doğum yapmayanlar için birincil, doğum yapan kadınlar için ikincil sancılar yaşanır. İkincil sancılar, lif tümörleri, yumurtalık kistleri bulunan kadınlarda ya da doğum kontrol ilaçları kullanan kadınlarda yaşanmaktadır.

 

Bu sancılar, hormonsaldır, rahmin yumurtlamayı reddettiği dönemde sancılar çoğalır. Doktor tavsiyesinde doğum kontrol hapları adet sancısını kesmek ya da azaltmak için kullanılsa da, bu haplar kanamayı artırır.
Bazı genital ağrı kesiciler (Exen, Buscopan gibi), kısa sürede ağrıyı dindirir. Fakat günlük dozu aşmamak gerekir.
Ayrıca düzenli fiziksel aktivite, yürüyüş, yavaş hareketli spor, aerobik, bisiklet gibi sporlar krampları azaltmaya yardımcıdır. Çinko-kalsiyum ağırlıklı bir beslenme de yine ağrıları ve şişkinliği azaltmaya yardımcıdır. Kadınlar, en çok bu dönemde yemek yemeye eğilimlidir.
Diyet yapanların bu dönemde dikkatli olması gerekmektedir.
Sıcak bir banyo eşliğinde aromaterapi bitkileri ve sabunları kullanın. Bu size iyi gelecektir. Üşütmemeye, sıkı giyinmeye de özen gösterin. Isıtılmış ped de başka bir alternatiftir.

 

  • Zencefil ve ahududu içeren içecekler, çaylar ağrı kesici özellik gösterebilir. Bu dönemde ise bu tip içeceklerin tüketimi bir miktar arttırılabilir.
  • Kesin olarak görülmese de bazı çalışmalar da akupunkturun regl ağrılarına iyi gelebileceği görülmüştür.
  • Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi yaratacağından ağrıları daha da arttırabilir.
  • Yağ tüketimi az olanlar ve yeşillikten zengin beslenenlerde regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Bu dönemde kan kaybı olduğu için demir içeren besinler de muhakkak daha fazla tüketilmelidir.
  • Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesicilere yinede  cevap vermiyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekmektedir. Ağrıların arkasında endometriozis, adenomyozis, pelvik inflammatuvar hastalıkları ya da miyom gibi bir problem olmadığından da emin olmak gerekir.
  • Ağrılar anatomik bir problem olmadan da fazla oluyorsa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınması mümkündür. Bir doktora danışarak doğum kontrol haplarına başlamak ağrıyı tamamen ortadan kaldıracaktır.

 

İşte adet sancısına ve düzensizliğine iyi gelen diğer bitkiler:

Ananasın Adet Sancılarına Faydaları

Tropikal meyvelerden olan ananasın faydaları saymakla bitmez elbet. Adet sancılarında etkili besinlerden biri olması nedeniyle adet döneminde tüketilen besinler arasında yerini almaktadır.

Aynı zamanda düşük kalorili oluşu bu meyveyi bir hayli cazip kılıyor. Kasların rahatlamasına yardımcı olan ananas ayrıca şişkinlik ve krampların azalmasında da oldukça etkilidir.

Adet  sancıları kadınların en büyük sağlık sorunlarıdır. Genellikle 28-35 günde bir bayanlar adet olur. Ancak bazı kadınlar 1 buçuk ayda bir adet olurken bazı kadınlar da bazen 20 günde bir bazen de 35 günde bir adet olabilir. Bu duruma adet düzensizliği denmektedir.
Adet düzensizliği problemi yaşayan bayanlar bu durumdan oldukça şikâyetçidir. Tam olarak ne zaman adet olacağını bilemeyen bayanlar bu döneme hazırlıksız yakalanarak huzursuz anlar yaşamaktadır.
Bu yazımızda sizlerle adet düzensizliği için bitkilerin neler olduğunu paylaşmak istiyoruz.

 

Adet Sancılarına Maydanoz suyu

Maydanozun iltihap kurutucu özelliğinin yanı sıra regl adet sancılarını dindirmekte de iyi bir rolü vardır.  Maydanoz aynı zamanda  adet döngüsü düzensizlikleri dengelemeye de yardımcı olur. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir tutam maydanoz koyup ve 5 dakika demlendirip içebilirsiniz.

Adet Sancılarına Soğan suyu

Soğan yemeklerimizde kullandığımız sebze olmanın dışında, içeriğinde bulunan B, A ve C vitamini, iyot, silis, fosfor, kükürt gibi maddeler, antibiyotik görevi yapan içerikler barındırır ve hazmı kolaylaştırır. Soğan kürü regl (Adet) sancılarını geçirmekle birlikte vajinal akıntılarda da kullanılmaktadır. Tencereye su doldurun ve ocağa alın ve kaynamaya bırakın. kaynadıktan sonra soğanı dört eşit parçaya bölün ve kaynayan suyun içine atın. Bu şekilde ortalama 5 dakika kaynatmanız yeterli olacaktır. Soğan suyunu adet Döneminiz de öğlen ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce uygulamalısınız.

Bitki Çaylarının Adet Sancısına Faydaları

Sıcak içeceklerin ve bitki çaylarının adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus güvenilir kaynaklardan elde edilmiş saklama koşulları belli olan ürünler tercih etmenizdir. Bir diğer husus da tüketeceğiniz bitkisel çayların miktarlarıdır.

Adet sancısına iyi gelen bitki çaylarını sıralayacak olursak, yeşil çay, kırmızı meyve çayları, nane limon çayı ve tarçın portakal çayıdır.

Elbette sıcak içecekler demişken adet döneminde kafein içeren içeceklerden de uzak durulmalıdır.

Adet Sancılarına Papatya çayı

Papatya çayının rahim kaslarını rahatlamasında büyük bir etkisi var. Bir bardak sıcak suya, bir yemek kaşığı kuru papatya atın ve 5 dakika demlendirin. İsteğe bağlı bir kaç damla limon sıkarak da tatlandırabilirsiniz.

 

Belirli bir erginliğe erişen bütün kadınlarda görülen adet döngüsü çoğu zaman biz kadınlar için tam bir kabusa dönebiliyor.

Adet dönemindeki sinir, gerginlik ve şişkinliklerin yanı sıra bir de adet sancısı eklenince bu doğal döngü bizi oldukça zorluyor.

Adet sancısının nedenlerine gelecek olursak; psikolojik nedenler, rahim tümörleri, rahim ağzında darlık, rahim ve yakınındaki organlardaki enfeksiyonlar bunların arasında gösterilebilir.

Adaçayı: adaçayı adet düzensizliğine iyi gelir ve adet dönemindeki ağrılarınızı azaltmaya yarar.
Ahududu: bu bitki ise kadınlardan gelen beyaz renkli akıntıyı önler ve fazla gelen kanamayı azaltır.
Ekşi yonca: ekşi yonca da adet düzenleyen bir bitkidir.
Havuç: regl dönemindeki kanamaları arttırır.
Mine çiçeği suyu: adet düzenleyen bir karışımdır.
Kuşkonmaz: adet dönemlerinde kadınlarda oluşan fazla suyun yani ödemin dışarı atılmasına yardımcı olan bir bitkidir. İçeriğindeki maddeler sayesinde vücutta fazla suyun atılmasını sağlar.
Regl dönemlerinizde yukarıda saydığımız bitkilerden tüketerek bu dönemi biraz daha rahat atlatabilirsiniz.

Adet sancısına iyi gelen yiyecekler ve yöntemler

Bitter Çikolatanın Adet Sancısına Faydaları

Adet döneminde yaşanan magnezyum kaybını karşılamak için mükemmel bir yöntem olan kakao tüketimi aynı zamanda artan tatlı krizlerinize de mükemmel bir çözüm olacaktır.

Ancak şeker içeren diğer çikolatalar yerine bitter çikolatayı tercih etmelisiniz.

Suyun Adet Sancısına Faydaları

Adet döneminde yaşanan su kaybını karşılamak, adet döneminde oluşacak halsizlik ve şişkinliği önlemek adına su tüketmelisiniz.

Ayrıca yaşanacak olan sancıları önlemek adına da oldukça faydalı bir yöntemdir.

Adet Sancılarını Önleyen Egzersizler

Düzenli bir spor hayatı elbette sadece adet döneminde değil hayatımızın tümünde bize oldukça faydalıdır.

Adet döneminde özellikle ağır sporlarda kaçınılmalıdır. Ağır sporların yerine vücudumuzu fazla yormadan ufak egzersizler yapılmalıdır.

Özellikle yürüyüşün adet sancılarını azaltmada büyük bir yeri vardır. Bunun yanı sıra yoga da adet döneminde sıkça başvurulan bir yöntemdir.

Adet Sancılarına Sıcak kompres

Karın alt kısmını sıcak tutmak regl (Adet) sancısını sık kullanılan yöntemlerinden biridir. Bu uygulama rahim kaslarını rahatlattıcı etki gösterdiğinden regl (Adet) sancılarını dindirme de çok daha etkili olacaktır.

Adet Sancısını Gideren Bitkisel Kür İbrahim Saraçoğlu

Adet sancısı kadınların en nefret ettiği olaydır.
Zaten adetli günlerde sinir ve stresi artan kadınlar bir de adet sancısı çekince o günleri berbat geçer.
Sizlere Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun televizyonda anlattığı adat sancısını kesen kür tarifini vereceğiz.

Adet Sancısı İçin Saraçoğlu Doğal Kür Malzemeleri
1. 25 veya 30 tane kiraz sapı,
2. 1 Bardak kadar su
25 veya 30 tane kiraz sapını suya atıp yaklaşık 5 dak. kaynatın.
Adetli olduğunuz günlerde sıcak sıcak ve yudum yudum için.
İbrahim Saraçoğlu adet sancısı için ayrıca sütü öneriyor.
Çok sıcak bir bardak sütün içine bol miktarda şekeri karıştırıp sıcak sıcak için

 

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu