Kadın Sağlığı

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır? Kızlık Zarı Dikimi Belli Olur mu?

Kızlık zarı dikimi işlemi “himenoplasti operasyonu” olarak da bilinmektedir. Kızlık zarı dikimi, vajina estetiği ameliyatlarından biridir. Bu ameliyat, sıklıkla istenmeyen cinsel ilişkilerden sonra veya genital alana alınan darbe sonucunda talep edilmektedir. Kişi, cinsel birleşim sonrasında kan gelmesi için bu işlemi gerçekleştirir. Bu işlem ile ilgili en çok merak edilen nasıl bir müdahalenin gerçekleştiği ve bu müdahalenin belli olup olmadığıdır. Öncelikle, “kızlık zarı nerededir?” sorusu ile başlayalım. Kızlık zarı vajina girişinde yer alır. Yaklaşık 2 ila 3 cm içerisinde bulunmaktadır. Kalınlığı ise 1.5 ila 2 cm arasındadır.

 

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı genelde cinsel birleşmeyle bozulur. Penisin vajinaya olan temasıyla kızlık zarının anatomisi değişecektir. Kızlık zarının yapısına göre bu birleşme sonrasında kişide ağrı, ağır kanama veya hiç kanama dahi gerçekleşmeyebilir. Kızlık zarının ince olması daha az ağrıya neden olurken, kalın yapısı ağrıyı artırabilir. Bazı durumlarda, hiç kan gelmeyeceğini söyledik. Bu duruma neden olanlar, kişinin daha önce cinsel ilişki yaşaması veya kızlık zarının çok esnek olmasıdır. Bunun dışında, elle veya yabancı bir cismin vajina içine sokulmasıyla kızlık zarının bozulduğu da gözlemlenmiştir. Kızlık zarında meydana gelen bu durum, halk arasında “bekaretin bozulması” “kızlık zarının bozulması” “bekaretin gidilmesi” olarak da bilinir. Fakat, aslında olan kızlık zarının anatomik olarak değişiklik göstermesidir.

 

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulduğunu kişi, vajinasından gelen kanla tahmin edebilir fakat bunun bir kesinliği yoktur. Daha doğru bir sonuç için; kişi jinekoloğa başvurmalıdır. Jinekolojik bir muayene ile sonuç kısa bir süre içerisinde öğrenilecektir. Bu muayene; “kızlık zarı muayenesi” “bekaret kontrolü” “bekaret muayenesi” olarak adlandırılır. Jinekolog müdahalede özellikle şüpheli vakalarda ve adli sonuçlarda önemli bir yere sahiptir. Bu işlem ise; dış ve iç dudaklar yana çekilerek, kızlık zarının anatomik bütünlüğünün tam olup olmadığı kontrol edilerek gerçekleştirilir. Bu işlem son derece ağrısızdır. Raporda ise hastanın anatomikman bütünlüğü, kızlık zarı çeşidi yer alır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi cerrahi operasyonlarla gerçekleştirilir. Yaklaşık 20 dakika kadar süren bir işlemdir. Bu işlem, lokal anestezi veya talebe göre genel anestezi ile yapılır. Vajina içine cerrahi tekniklerle ilk cinsel birleşme taklit edilir. Kanamanın az veya çok gelmesi bu müdahale ile gerçekleştirilir. Uzun süreli onarım(kalıcı dikim) veya kısa süreli onarım(geçici dikim) olarak iki yolla yapılır. Uzun süreli onarımlar, evliliği yakın bir zamanda düşünmeyen veya acil bir müdahaleye ihtiyaç duymayan kişiler için önerilir. Bu işlemde zedelenmiş olan kısımlar, karşılıklı bir araya getirilerek yapılır. Kısa süreli onarımlar ise evlilik veya cinselliği bir hafta içerisinde gerçekleştirmeyi planlayan kişiler için önerilir. Bu iki onarımlarda birbirinden farklı tekniklerle operasyon yapılır.  Bu işlem Latincede “hymenoplasty (himenoplastia)” veya “hymenoraphy (himenorafi)” olarak adlandırılır. Himenoplasti ameliyatı dünya üzerinde yaygın olarak yapılmaktadır.  Genelde, ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı dikimi işlemi, başarılı geçen bir operasyonsa eğer partneriniz veya eşiniz tarafından fark edilmez. Bu işlem dikim ile yapılır. Kalan kızlık zarı parçaları dikim ile bir araya gelir. Dikişler zamanla iyileştikçe kendilerini atar. Bu birleştirme geriden yapılmaya başlanır. Bu da demek oluyor ki; başarılı bir operasyonda bu dikişler belli olmaz. Bu nedenle, ilişkiden önce partnerin o bölgeye olan temasını (kontrol, ön sevişme vs)  engellemek gerekebilir. Bu takdirde,  bunu sadece işlemi gerçekleştiren jinekolog bilebilir. Sonrasında herhangi bir tahlil veya müdahale ile anlaşılamaz. Cinsel birleşmeden sonraki kanama, bakirelikte meydana geleceği kadar oluşur. İlişkiden sonra ise; bu işlemi fark etmek mümkün değildir.  Bu nedenle, eğer bu müdahalenin yapılıp yapılmadığı bilinmek isteniyorsa; cinsel birleşmeden önce gerçekleştirilmelidir. Kısaca, bu müdahaleyi cinsel birleşme öncesinde anlamak mümkünken sonrasında bu imkansızdır.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu