Sağlık
Trend

Dermabel Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır? Dermabel Kullanım Önerisi, Yan Etkileri ve Fiyatı

Cilt sorunları bitmez ama tıbbın çareleri de öyle! Bu yazımızda sizi egzama, sedef ve diğer pek çok cilt tahribatında oldukça güçlü etkileri bulunan Dermabel Krem ile tanıştıracağız. Etken maddesi, yan etkileri, muadilleri ve kullanımına dair dikkat edilmesi gerekenler hakkında mutlaka bilmeniz gerekenleri sizin için derledik… 

Dermabel Krem Nedir? 

Farma-Tek İlaç Sanayi ve Ticaret A. Ş. ruhsatı dahilinde üretimi gerçekleştirilen Dermabel, 30 g alüminyum tüp şeklindeki ambalajlarında yalnız eczaneler üzerinden temin edilebilen bir kremdir.  

Etken madde olarak Betametazon Dipropiyonat içeriğine sahip olan ilacın bileşenine eşlik eden yardımcı maddeler ise; saf su, klorokrezol, setilstearil alkol, sodyum dihidrojen fosfat monohidrat, sıvı parafin, fosforik asit, sodyum hidroksit ve beyaz yumuşak parafin’dir. 

 Kortikosteroidler sınıfında yer alan ilacın uygulanımı haricendir.  

Dermabel Krem Ne İçin Kullanılır?  

Cilt yüzeyinde meydana gelen; deri döküntüleri, kaşıntı ve kızarıklık gibi reaksiyonlar gösteren dermatit hastalıklarında etkilidir.  

 • Egzama türleri 
 • Sedef hastalığı  
 • Kurdeşen 
 • Miliaria (İsilik) 
 • Alerjik reaksiyonlar 
 • Sinek ve haşere ısırıkları 
 • Liken 

 Dermabel Krem Ne İşe Yarar? 

Cilt hastalıklarının tedavisi üzerine endikasyon gösteren Dermabel, iltihap gözlemlenen cilt sorunlarında kaşıntı ile birlikte renk değişimlerinde oldukça etkilidir.  

Dermabel Krem Nasıl Kullanılır? 

Tüm ilaçlarınızı doktorunuzun reçetesi ve kullanım önerisi dahilinde kullanın. Böylelikle dozaj aşımına bağlı olarak gelişen sağlık riskleri en aza indirilebilir. Dermabel’in şikayetleriniz için uygun nitelikte olup olmadığına ancak hekiminiz karar verebilir. Kremin prospektüsünde belirtilmekte olan kullanım önerisi ise şu şekildedir: 

Uygulanacak olan cilt yüzeyinin genişliğini göz önünde bulundurarak, uygun miktarda Dermabel kremden sürün. Bu aşamada ellerinizin hijyenine özen göstermeyi ihmal etmeyin ve mümkünse eldiven kullanın. Nazik hareketler dahilinde ovalayarak kremin emilimini kolaylaştırın.  

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanması yeterlidir. Tedavi sürecinde 3 haftalık kullanım sürecini aşmayınız. 

Dermabel Krem Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar 

İlacı kullanırken mevcutta var olan diğer hastalıklarınız, ilaçlarınız ve diğer uygulamalara yönelik olarak alınması gereken tedbirler aşağıda açıklandığı gibidir: 

 1. Karaciğer yetmezliği yaşayan hastalar, bu durumu doktorlarına mutlaka belirtmeli ve doktor kontrolünde kullanmalıdır. 
 2. Otoimmün hastalıklara yönelik konulmuş herhangi bir teşhisiniz varsa kremi dikkatli ve kontrollü kullananınız. (Bağışıklık sistemi hastalıkları) 
 3. Çocuklarda kullanımı aşağıda bulunan alt başlıklarda anlatılmıştır. Bununla beraber, bebek ve küçük çocuklarda uygulandıktan sonra hava almasına engel oluşturacağı için bebek bezi kullanılmamalıdır. Bez kullanımına bağlı olarak oluşum gösteren tahriş ve deformasyonlarda kullanılması uygun değildir. 
 4. Dermabel’i kullandıktan sonra, uygulanan bölgenin hava almasını önleyecek kıyafetler tercih etmeyin, bölgenin üzerini herhangi bir şeyle sarmayın. 
 5. Kasık ve koltuk altı gibi cilt alanlarında kullanılması gerektiğinde, bu bölgeler daha az hava ile temas edebildiğinden dolayı, cilt dokusunda incelmeye neden olabilir. Bu durumda hekiminiz ile temas kurun.  
 6. İlacın kullanımı haricendir. Ağız yoluyla almaktan ve göz, ağız /burun içi gibi alanlarda kullanmaktan kaçının.  

Dermabel Kremi Kullanmamanız Gereken Durumlar 

 1. İlacın etken ve yardımcı maddelerine yönelik tespit edilmiş bir alerjiniz varsa, 
 2. Varis kaynaklı olarak meydana gelen yaralarda, 
 3. Virüs kaynaklı olarak meydana gelen enfeksiyonlarda,  
 4. Çiçek hastalığı, su çiçeği ve tüberküloz hastalıklarında, 
 5. Göz ve çevresinde meydana gelen herhangi bir problemde; Dermabel kremi kullanmayınız. 

Dermabel Krem Hamilelikte Kullanılır mı? 

İlacın gebelik kategorisi C sınıfında olarak işaretlenmiştir. C sınıfında yer alan ilaçlar; hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiş olan klinik üreme çalışmalarında olumsuz etkilerin kaydedilmiş olduğunu ifade eder. Buna karşın gebelik sürecindeki insanlar üzerinde yapılabilmiş yeterli ve kontrollü oranda çalışma verisi mevcut değildir.  

Bu yüzden hamile ve hamile olabileceğine dair herhangi bir şüphesi olan kadınların kesinlikle Dermabel kullanması önerilmez. Ancak hekiminiz, gereklilik halinde kremin risklerini ve endikasyonlarını göz önünde bulundurarak kullanım onayına karar verebilir. 

Dermabel Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Kremin içermekte olduğu etken madde süt yoluyla aktarılabilir /aktarılmayabilir. Bu konuda yeterli veri bulunmamaktadır. Meme bölgesinde kesinlikle uygulanmaması gereken ilaç hakkında hekiminiz diğer cilt yüzeylerinde kullanımına onay verebilir.  

Dermabel Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Çocuklar üzerinde ancak, hekim kontrolünde ve kısa süreli tedavilerde kullanılabilir. Çocuklarda cildin koruyucu katmanının yeterli ölçüde gelişmişlik düzeyine sahip olmadığı unutulmamalı. Bu durum Betametazon etken maddesinin cilt tarafından cilt tarafından hızla emilerek kana karışmasına neden olur. Dolayısıyla risk teşkil eden durumların ortaya çıkmasına zemin oluşturabilir.  

Dermabel Krem Yan Etkileri 

Etken maddeye yönelik olarak gelişebilen alerjik reaksiyonlar, tüm ilaçlar için olduğu gibi Dermabel için de geçerlidir. Beklenmedik etkilerin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını derhal sonlandırın.  

Ayrıca çocuklar üzerinde uzun süreli kullanımlarda, karaciğer yetmezliği bulunan hastalarda, tahribata uğramış olan ve dolayısıyla geçirgenliği artmış olan cilt yüzeylerinde ve pansuman uygulaması gerektiren yaralarda; kana karışma düzeyi ve hızında artış olacağından dolayı sistemik etkilerin meydana gelmesine neden olabilir.  

Seyrek olarak gözlemlenen yan etkiler: 

 • Ciltte kuruluk 
 • Kızarıklık ve benzeri renk değişimleri 
 • Kaşıntı 
 • Uygulanan bölgede yanma hissiyatı 
 • Ağrıyla birlikte gözlemlenen tahriş 

Hafif olarak gözlemlenen yan etkiler: 

 • İçinde sıvı ile birlikte oluşum gösteren kabarcıklar 
 • Akne oluşumu 
 • Beyaz renkli lekelenmeler 
 • Deride incelme ve eşlik eden çizgilenme 
 • Süperenfeksiyon (kremin kullanım amacı olan enfeksiyonun tedavi süreci sırasında yeni bir enfeksiyon türünün meydana gelmesi) 

Aşağıda listelenen etkilerden bir veya birden fazlasının meydana gelmesi durumunda hekiminizle iletişime geçin: 

 • Cushing sendromuna yönelik olarak gelişen; yüz yapısında yuvarlaklaşama ve eşlik eden şişkinlik 
 • Ağız kuruluğu 
 • Yoğun susama 
 • İdrar yapmada gözlemlenen artış 
 • Deride kuruluk ve eşlik eden döküntüler 
 • Kandaki glikoz seviyesinde artış gözlemlenmesi 
 • Çocuklarda kullanımıyla paralel bir şekilde meydana gelen; büyüme sürecinde gerileme, kilo kaybı ve kortizol seviyesinde düşüş gözlemlenmesi 

Dermabel Krem Fiyatı 

2021 itibariyle, 23.17 TL fiyata sahip olan kremi normal reçete ile eczanelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca Dermabel, SGK geri ödeme kapsamında bulunan ilaçlardan biridir. 

Dermabel Krem Muadilleri 

Bulunduğunuz yerde ilacın temini ile ilgili olarak stok problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda tedavi sürecinizin aksamaması için anı etken madde ve endikasyonlara sahip olan eşdeğer nitelikli ilçaları aşağıda sizin için listeledik:  

 • Betnovate Krem 
 • Diprolen Krem 
 • Seroderm Pomad 
 • Celestoderm Krem 

Dermabel Krem Kullananlar 

User 1: Egzamadan çok çeken biri olarak, dönem dönem doktor reçetesiyle kullanıyorum. Gayet iyi geliyor, herhangi bir yan etki de yaşamadım. 

User 2: Bence çok etkili bir krem ama ben kullanım süresini dikkate almadan kullandım aman siz bu hataya düşmeyin. Krem iyi geliyor diye sürekli kullanmayın sakın maksimum üç hafta, aksi halde yararları zarara dönüyor. 

User 3: Sakallarımda kullandım, biraz tedirgindim yüzde kullanılacağı için ama gayet iyi geldi.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Tahtakurusu Nedir? Isırırsa Ne Olur? Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu