Sağlık

Tahtakurusu Nedir? Isırırsa Ne Olur? Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir?

İnsanların yaşam alanlarına kolayca adapte olabilen ve uyurken kanınızla beslenen tahtakuruları, hastalık taşımamakla birlikte, bireyin yaşam kalitesini etkileyerek sıkıntı, rahatsızlık, mahcubiyet ve uykunun bölünmesine neden olabilir. Peki tahtakurusu tam olarak nedir ve ısırırsa ne olur? 

Küçük, oval, kahverengimsi böcekler olan tahtakuruları, hayvanların ve insanların kanından beslenerek yaşar. Yaklaşık bir elma çekirdeği büyüklüğünde olan gövdeleri, beslendikten sonra şişerek kırmızımsı bir renge döner. 

 

Uçan böcekler değillerdir, ancak çok hızlı hareket edebilirler. Süratle ürerler çünkü dişi tahtakuruları toz zerresi büyüklüğünde yüzlerce yumurta bırakabilir. 

Uygun koşullar altında bir ay gibi kısa bir sürede yetişkin hale gelen tahtakuruları, tam olgunluğa erişmeden önce beş kez deri değiştirirler ve her seferinde daha çok kana ihtiyaç duyarlar.  

Milyonlarca yıl boyunca kuşların yuvalarında ve yarasaların tüneklerinde yaşayan parazitler olarak evrimleşen tahtakuruları, zamanla insanların yaşadığı ortamlara uyum sağlamayı öğrendiler. Genellikle kanepeler, yatak şilteleri, kıyafetler ve diğer yumuşak mobilyalarda barınırlar, karanlığı tercih ederler ve kanını emdikleri canlılar uykudayken beslenirler. 

 

Tahtakurusu biyolojisi, bir dış parazit olarak rolünü yansıtır: Yüksek doğurganlık (tek bir dişi 500’e kadar yumurta bırakabilir), yoksunluğa direnme yeteneği (beslenmeden üç ay veya daha fazla yaşayabilir) ve yüksek hareketlilik. 

 

Tahtakurusu Neden Olur? 

Tahtakuruları kolay adapte olan böceklerdir ve bir tahtakurusu istilasının gerçekleşmesinin birçok yolu vardır. 

Eşyalar ve mobilyalar taşınırken kaçak yolcu olarak evlere girebilirler. Ya da ikinci el bir mobilya, özellikle de yatakla bir mekandan diğerine geçiş yapabilirler.  

Boş ve temiz olan evlerde bile barınabilen tahtakuruları, beslenmeden uzun süre yaşayabildikleri için sabırla yeni besin kaynaklarını bekleyebilirler. Ayrıca duvarlardaki delik ve oyuklardan ya da tellerden ve kablolardan daireden daireye yolculuk edebilirler.  

Hijyenik ihmallerden kaynaklanmadıkları için, eğer bir evde tahtakurusu problemi yaşanıyorsa mutlaka başka bir evden ya da otelden gelmiş olmalıdırlar. Üstelik sadece mobilyalar aracılığı ile değil, oradan oraya taşınan valizler ya da başka dolaplara konulduktan sonra eve geri dönen kıyafetlere yapışarak da gelebilirler. 

Tahtakurusu İstilası Nasıl Fark Edilir? 

Evdeki tahtakuruların en önemli belirtisi, insanların uykudayken meydana gelen ısırıklardan şikayet etmeleridir.  

Yataklarda, masa ve şifonyerlerin köşelerinde, giysi dolapları ve giysilerde, çekmecelerde, duvar kağıdının gevşek alanlarının altında tahtakurusu faaliyet belirtileri ortaya çıkabilir. 

Ve gerçekten orada olduklarına dair işaretler şöyle listelenebilir:  

 • Çarşaflarınızda veya yastık kılıflarınızda kan lekeleri 
 • Şiltelerde ve çarşaflarda, yatak örtülerinde ve duvarlarda tahtakurusu dışkısının paslı ve/ veya koyu lekeleri 
 • Saklandıkları alanlarda tahtakurusu dışkı lekeleri, minik, soluk haşhaş tohumlarına benzeyen yumurtalar ve yumurta kabukları veya değiştirdikleri derilerin döküntüleri 
 • Koku bezlerinden kaynaklı rahatsız edici, küflü, kişniş benzeri bir koku 

Tahtakurusu Isırırsa Ne Olur? 

tahtakurusu ısırığı

Ev sahibinin uykuda olduğu gece yarısından sabaha dek beslenmeyi tercih eden ve deriye az miktarda tükürük enjekte eden tahtakurularının ısırığı can yakmaz. Birkaç hafta boyunca aynı kişiyle beslenirlerse, bu insan tükürüğe ve içerdiği kimyasallara karşı daha duyarlı hale gelebilir ve sonunda alerjik bir reaksiyon geliştirebilir. 

Tahtakuruları da tıpkı pireler gibi sıralar halinde ısırır ve hemen her sırada birkaç kırmızı ısırık olur.  Bu ısırıkların görünür hale gelmesi bazı durumlarda 14 gün sürebilirse de genellikle birkaç gün içinde ortaya çıkarlar.  

Isırılan insanlarda genellikle hiçbir belirti yaşanmadığı için olası tahtakurusu istilalarını belirlemek ve dolayısıyla önlemek daha zordur. Üstelik süre uzadıkça, hızla üremeye devam edeceklerdir. 

Nadir de olsa, ısırılan bazı insanlar hastalanabilir ve mide bulantısı yaşayabilir. Ayrıca, ısırıkları kaşıdıklarında yara izleri ve çeşitli enfeksiyonlara da sebep olabilirler. 

Tahtakurusu Isırığı Tedavi 

Genellikle meydana geldikten 1 ve 2 hafta sonra iyileşen ısırıklar sonrası tedavi, semptomları hafifletmeye odaklanır ve şu adımları içerir: 

 • Sebep oldukları kaşıntıyı hafifletmek için kortizon gibi topikal kremler 
 • Eğer ısırık çevresindeki cilt tahrişi nedeniyle enfeksiyon gelişirse oral bir antibiyotik kullanımı 
 • Isırılan kişide ciddi bir alerjik reaksiyon varsa, kortikosteroidler 
 • Alerjik reaksiyonları hafifletmeye yardımcı olmak için antihistaminikler 

 

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir? 

tahtakurusu nasıl yok edilir

Evin içinde çok çeşitli yerlerde saklanabildikleri için, tahtakurularını uzaklaştırmak kolay değildir ve bir haşere kontrol uzmanına danışılması önerilir.  

Ancak önce kendiniz müdahale etmek istiyorsanız, fazla dağınıklığı ortadan kaldırmak ve tahtakurularına saklanacak daha az yer bırakmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ve bir kez yuvalarını bulduktan sonra ilk yapmanız gereken elbette temizlik olmalıdır. Şu adımları takip edebilirsiniz:  

 • Perdeleri, çarşafları ve yatak takımlarını yüksek derecede sıcak suyla yıkayın ve yine yüksek derecede kurutun.  
 • Yatağınızı ve çevresini sık sık süpürün.  
 • Süpürmeye başlamadan önce saklanan tahtakuruları ve yumurtalarını dökmek için şilte dikişlerini sert bir fırça ile kuvvetli şekilde fırçalayın. 
 • Süpürdükten sonra, elektrik süpürgesindeki hazneyi boşaltın ve bu çöpü derhal evden uzaklaştırın.  
 • Tahtakurularının girmesini veya kaçmasını önlemek için yatak ve yatak yaylarını sıkı dokunmuş, fermuarlı bir kılıf ile iyice kaplayın. Beslenmeden neredeyse bir yıla kadar yaşayabildikleri için, yataktaki tüm tahtakurularının öldüğünden emin olmalı ve bu kılıfı en az bir yıl boyunca muhafaza etmelisiniz. 
 • Tahtakurularının saklanabileceği yerlerden kurtulmak için sıvadaki çatlakları onarın ve soyulan duvar kağıtlarını yapıştırın. 
 • Yatağın etrafındaki dağınıklıktan kurtulun. 
 • Yatağınıza musallat olmuşlarsa, ondan tamamen kurtulmak ve yenisini almak isteyebilirsiniz, ancak evinizin geri kalanını tamamen temizlediğinize emin olun, aksi takdirde yeni yatağınızı da istila edebilirler. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Siğil Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Siğil Tedavisi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu