Cinsellik

Cinsel Tatminsizlik ve Hayal Kırıklığı mı Yaşıyorsunuz?

Cinsel hayatınızı besleyin çünkü yaşamınızın her bir yönü üzerinde muazzam bir etkisi var. Unutmayın; daha fazla cinsellik, daha az stres ve daha az hayal kırıklığı demektir!

Seksologlar, çoğu insanın hayatlarının bir noktasında cinsel hayal kırıklığı yaşadığı konusunda hemfikir. Bu sorunu çözmek için çalışmazsanız, hayatınızın diğer tüm alanları üzerinde olumsuz bir etkisi olacak olan negatif enerjiyi geliştirmeye devam edecektir.

 

Cinsel Hayal Kırıklığı Nedir?

Cinsel hayal kırıklığı, yeterince seks yapmamanın veya cinsel yaşamınızdan memnun olmamanın neden olduğu modern hayal kırıklıklarından biridir. Bu fenomene neden olabilecek fiziksel, zihinsel ve duygusal pek çok sebep olabilir.

Hissettiklerinizin üzerine gitmez ve görmezden gelirseniz, bir zamanlar son derece keyifli olan bu aktivite, en büyük kabusunuza dönüşebilir.

Seksologlar, bu durumun cinsel ilişkinizin nitelik veya nicelik sorunlarından kaynaklandığı konusunda hemfikirdir. Ayrıca, cinsel dürtülerinizin partnerinizinkiyle uyuşmaması da etkili olabilir. Şu anda özel hayatınızda olup bitenlerden çok farklı bazı cinsel fantezileriniz ve dürtüleriniz varsa, bu tür bir dengesizliğin hüsrana ve diğer olumsuz duygulara yol açması tamamen doğaldır.

 

Elbette bu sorunun üstesinden gelmek mümkün ama önce cinsel hayal kırıklığı belirtilerinin neler olduğunu ve hayatınızı nasıl etkilediğini öğrenelim…

 • Kolayca sinirlenirsiniz ve dikkatiniz çabuk dağılır.

En yaygın belirtilerinden biridir. Cinsel olarak hüsrana uğradığınızda, vücudunuz farklı uyaranlara eskisinden daha farklı tepki verir ve bu yüzden kendinizi çoğu zaman kolayca sinirlenirken ve dikkatiniz dağınık halde bulursunuz.

Tüm günlük stresi vücudunuzda hapsediyorsunuz ve yüklendiğiniz bu stres sizi her şeye karşı daha duyarlı hale getiriyor. Böylece, komik olduğunu düşündüğünüz bir şeye bile kolayca gücenebiliyorsunuz.

 • Uyku problemleri yaşarsınız.

Her yattığınızda, kendinizi yatakta saatlerce kıpır kıpır kıpırdarken, farklı şeyler düşünürken ve uyumak için beklerken buluyorsunuz.

Uykuya dalamazsınız çünkü vücudunuz hala gülünç derecede enerjik hisseder ve dinlenebilmek için bu enerjiden kurtulması gerekir.

Ayrıca, sürekli olarak sizi rahatsız eden bir şey var gibi bir duyguya sahip olabilirsiniz. Ancak bunun ne olduğunu anlayamadığınız için probleminize bir çözüm bulma umuduyla her şeyi daha fazla düşünürsünüz.

 • Seks yapmayı hayal eder ama bu konuda hiçbir şey yapmazsınız.

Seks hakkında hayal kurmak ve seks yapmak iki farklı dünyadır. Ateşli aktiviteler hakkında çok fazla hayal kurmak ama pratiğe dökmemek, potansiyel cinsel hayal kırıklığının başka bir göstergesidir. Bilinçaltında sevişmek istiyorsunuz, ama bir şey bunu yapmanızı engelliyor. Belki de kafanızdaki seks gerçekte olduğundan tamamen farklı görünüyor.

Bu genellikle mevcut cinsel partnerinizden veya genel olarak geçmiş cinsel deneyimlerinizden memnun olmadığınız anlamına gelir. Bu yüzden çoğu zaman kendinizi seks yapmayı düşünürken buluyor, ancak bu konuda bir şey yapmayı reddediyorsunuz çünkü tekrar hayal kırıklığına uğramak istemiyorsunuz.

 • Eskisi gibi solo seksle ilgilenmezsiniz.

Artık vücudunuzu daha önce olduğu gibi keşfetmekle ilgilenmiyorsanız, bunun nedeni, vücudunuzda biriken stres seviyeleri nedeniyle uyaranlardan zevk alamamanızdır.

Ve bazen bir şeyler yapmayı deneseniz bile, zevk alamayabilirsiniz.

 • Cinsel tatminsizlik yaşarsınız.

Seks yapmaya karar verseniz bile, yaptıktan sonra kendinizi tatmin olmuş hissetmiyorsunuz. Sorun partnerinizde veya sizde olabilir. Bir sonuca varmadan ve eşinizi suçlamadan önce yukarıdaki tüm işaretleri göz önünde bulundurmalısınız. Ancak, sevgilinizin cinsel ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağını bilmediğinden eminseniz, onunla konuşmaktan çekinmemelisiniz. Sessiz kalırsanız, yaşadığınız bu durumun nedeni daha da büyüyecektir. Dürüst bir diyalog, bunun için uygun bir çözüm bulmanın en iyi yoludur.

Onunla konuşmaktan korktuğunuz için zevk alıyormuş gibi davranmaya devam ederseniz, sadece işleri daha da kötüleştirirsiniz.

 • Cinsel işlev bozukluğu yaşarsınız.

Siz veya eşiniz belirli bir cinsel işlev bozukluğuna sahip olabilirsiniz. Terimin kendisi seksten zevk alamamayı temsil eder. Her iki cinsiyeti de etkiler, ancak kadınlar için erkeklerden biraz daha karakteristiktir.

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel istek veya cinsel ilgi eksikliği, penetrasyon veya cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel aktivite sırasında fiziksel uyarılma eksikliği ve/veya orgazm olamama şeklinde gerçekleşebilir.

Bir kadının cinsel işlev bozukluğundan mustarip olduğunu keşfetmek erkeklere göre daha zordur. Bu oluşumun erkek semptomları daha belirgindir: Erektil disfonksiyon, geç boşalma ve/veya erken boşalma.

Bir kadın cinsel işlev bozukluğu yaşadığında, semptomları tespit etmek daha zordur. Cinsel ilişki öncesi ve sırasında yetersiz vajinal ıslanma, cinsel ilişkiye izin verecek kadar gevşememiş vajinal kaslar ve orgazm olamamak şeklinde su yüzüne çıkabilir.

 • Kendinizi yeterince çekici hissetmezsiniz.

Benlik imajınız ve kendinize olan güveniniz seks hayatınızda söz sahibidir. Düşük benlik saygısı, aşk hayatınızı kelimenin tam anlamıyla mahvedebilir.

Yeterince güzel veya arzu edilir hissetmeyebilirsiniz. Yatakta ve dışında, partnerinizi tatmin etmek için gerekenlere sahip olmadığınızı düşünebilirsiniz. Bu tür kaygılar genellikle psikolojiktir ve çözüm için bir uzmanla görüşülmesi önemlidir.

 

Bir Kadın Cinsel Olarak Hayal Kırıklığına Uğradığında Ne Olur?

Bir kadın uzun süre cinsel hayal kırıklığı ile uğraştığında, uyarılma ve orgazm bozuklukları yaşayabilir. Ayrıca, sonunda merkezi sinir sistemi etkilenir ve bu da zihinsel sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur.

Kadınların hormonları sık sık değişir ve bu tür sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, tüm kadınların bilmesi gereken ilk şey, bazen cinsel olarak hüsrana uğramanın tamamen normal olduğudur. Ancak bu, durumu ihmal etmek ve bu konuda kesinlikle hiçbir şey yapmamak için bir neden değildir. Kolayca üstesinden gelebileceğiniz bir şeyin genel sağlığınıza zarar vermesine izin vermeyin. Ve elbette cinsel hayatınızı mahvetmesine de!

 

Cinsel Hayal Kırıklığıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Bu sorunun belirtilerini gözden geçirdikten sonra, artık cinsel açıdan hüsrana uğramış bir kişi olduğunuzu veya sevgilinizin öyle olduğunu fark edebilirsiniz. Bunda utanılacak bir şey yok. Bilin ki bazen böyle şeyler olur ve bunlar her zaman sizin hatanız değildir. Muhtemelen yanlış bir şey yapmadınız ama şimdi yapabileceğiniz doğru şeyler var. Bu sorunu çözmenin en iyi yolunu bulabilir ve eski sağlıklı ve tatmin edici cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Bu cinsel hayal kırıklığı labirentinden çıkmak istiyorsanız, uzmanların üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı önerileri var:

 • Partnerinize açılın.

İlk bakışta kolay bir adım gibi görünse de kendinizi bir kez bu durumda bulduğunuzda doğru kelimeleri seçmekte zorlanabilirsiniz. Partnerinize hakaret etmek veya onu üzmek istemezsiniz. Sonuç olarak aslında bu ikinizin de hatası değil. Sadece üstesinden gelmeniz gereken bir engel var. Bu engeli ortadan kaldırmak için okumaya devam edin ve size yardımcı olacak verilere ulaşamazsanız, elbette bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

İkiniz de sorununuzun farkında değilseniz, sorunu çözmenin hiçbir yolu yoktur. Birbirinize karşı her zaman dürüst olmalısınız.

 • Seks güdünüzü artırın.

Düşük cinsel dürtü, cinsel hayal kırıklığı söz konusu olduğunda en yaygın sorundur. Neyse ki seks güdünüzü artırmanın birçok yolu var.

Yeni başlayanlar için, seks partneriyle ‘tercih eder miydin’ sorularını denemek ve oynamak, yaramaz seks mesajları göndermek, seks oyuncaklarını veya farklı ön sevişme türlerini, farklı seks pozisyonlarını ve seks türlerini denemek işe yarayabilir.

 

Bir başka iyi fikir de ceviz, avokado, çilek, karpuz, safran, kahve, badem ve bitter çikolata gibi yiyecekleri yemeye başlamaktır. Hepsi afrodizyaktır ve sağlıklı bir cinsellik dürtüsü için gerekli olan birçok vitamin içerirler. Ayrıca, yatakta daha iyi performansa yol açabilirler.

Amaç sadece sekse yönelik deneyimlerinizin sayısını artırmak değil, aynı zamanda kalitelerini artırmak olmalıdır.

 • Düzenli egzersiz yapın.

Egzersiz, içinizde biriktirmiş olabileceğiniz tüm olumsuzluklardan kurtulmanıza yardımcı olacak ve bu da stres seviyenizi azaltacaktır.

Egzersiz, on kat daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olacak ve artık o kadar kolay sinirlenmeyecek veya gerçekliğin tadını çıkarmak yerine hayal kurmakla meşgul olmayacaksınız. Üstelik düzenli yapıldığında, cinsel dürtünüzü de artıracak ve sizi kısa sürede daha fazla seks yapmaya teşvik edecektir.

 • Erotik veya porno filmler izleyin.

İşte cinsel dürtünüzü geliştirmenin bir başka harika yolu! Görsel uyarıcılar iyi bir çözümdür ve partnerinizle birlikte izlemek iyi bir fikirdir. Sizi hem havaya sokar hem yeni fikirler verirler.

Cinsel aktivite kısmen düşüncelerinizde yer alır ve arzularınızı tetiklemek ve canlandırmak iyi bir şifadır. Vücudunuz cinsel ilişki ihtiyacını anında anlayacak ve zamanla daha rahat edeceksiniz. İzlemeye pek hevesli olmadığınızı hissetseniz bile, en azından bir deneyin ve sizi nereye götürdüğünü görün.

 • Mastürbasyon yapın.

Mastürbasyon yapmayı bıraktıysanız, tekrar başlamayı düşünmelisiniz. Unutmayın, kimse sizi kendiniz kadar iyi hissettiremez. Bu yüzden, bir dahaki sefere seks dürtüsü hissettiğinizde kendinize bir yardım eli uzatın veya bir vibratör kullanın ve cinsel hayal kırıklıklarınızı azaltın.

 • Meditasyon yapın.

Meditasyon yapmak stresi azaltacak, cinsel dürtünüzü artıracak ve daha fazla seks istemenizi sağlayacaktır. Ayrıca kendiniz veya cinsel partneriniz hakkında sahip olabileceğiniz bazı zihinsel engelleri aşmanıza da yardımcı olacaktır.

 • Bir seks terapistine danışın.

Seks terapistleri, sizi içine düştüğünüz bu tavşan deliğinden çıkarmak için uzmanlaşmış insanlardır. Kendinizi kötü hissetmeyin; her şeyin bir çözümü var. Seks terapistini partnerinizle birlikte ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz. Bu şekilde yöntemler ve istişareler daha verimli olacaktır.

 

Cinsel Hayal Kırıklıkları Depresyona Sebep Olur mu?

Aradaki bağlantı çoğunlukla yadsınamaz. Bazı depresyon belirtileri, cinsel hayal kırıklığının ikincil duyguları olarak kendini gösterebilir. Gerçek şu ki, her türlü hayal kırıklığı, endişe ve depresyona yol açar. Hayal kırıklıklarınızın üstesinden gelmek için çalışmazsanız, daha da kötüleşmeye devam eder, bir süre sonra doruk noktasına ulaşır ve zihinsel sağlığınıza hayal edebileceğinizden daha fazla zarar verir.

Aslında bu bir kısır döngü. Cinsellik kaynaklı hayal kırıklığı depresyona yol açar ve bu tür zihinsel sağlık sorunları libidonuzu doğrudan etkiler ve cinsel arzularınızı azaltır.

Seks aktivitesinin eksikliğinin kendimiz hakkında hissettiklerimizi nasıl değiştirdiğine baktığımızda, birinin nasıl depresyona girebileceğine şaşmamalı:

 • Yalnız hissetmek

Bir kişi bir ilişki içinde olabilir ve aynı zamanda yalnız hissedebilir. Duygusal bir mesafe, fiziksel olandan daha kötüdür. Ayrıca, uzun mesafeli ilişkilerde olduğu gibi, aslında partnerinizden uzakta olmak da yeterince zordur. Her iki durumda da arzu mevcuttur, ancak tatmin edilemez. Yalnızlık duygusu, insanın kalbinde bir boşluk yaratır ve bu boşluk her şeyi tüketebilir.

 • Yakınlık eksikliği

Samimi ilişkiler güçlü bağlar gerektirir. Gerçek bir fiziksel bağlantı, duygusal bir bağlantı kadar önemlidir. Bu bağlantı koparsa, hayal kırıklıkları ortaya çıkacaktır. Cinsellik barındıran paylaşımlar samimiyeti arttırır, hatta insanların birbirleriyle bağ kurmasının en samimi yollarından biridir.

Cinsel hayal kırıklığı, rahatlıkla taraflar arasında bir bağlantı kopması olan seks eksikliğinden kaynaklanabilir. Uzmanlara göre, seks hayatınız ne kadar iyiyse, bağlantınız o kadar derinleşir. Yoksunluğu ise bir ilişki için kesinlikle iyi olmayan bir belirsizlik ve istikrarsızlık alanı yaratır.

 • İstenmediğini hissetmek

İstenmediğini hissetmek berbat bir histir ve çok daha derin duygusal sorunlara ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir. Kişi arzulanmadığını veya istenmediğini hissettiğinde, bunun davranışlarını ve depresyon duygularını etkilememesinin hiçbir yolu yoktur.

 • Yeterince iyi olmadığını hissetmek

Bu işaret, daha önce listelenen üç duygunun toplamıdır. Yeterince iyi olmadığını hisseden bir kişi, istenmediğini, yapayalnız olduğunu ve partnerinden tamamen koptuğunu hisseder.

 

Yukarıda listelenen tüm duygular, depresyon belirtilerini tetikleyebilir. İnsanlar sosyal varlıklardır, arkadaşlığa can atarlar ve yakın ilişkiler kolayca onların ana odak noktası ve itici gücü olabilir. Cinsel aktivite nadir gerçekleşirse veya hiç yoksa, hayal kırıklığı belirli durumun doğal bir gelişimidir. Bu tür sorunlar hafife alınacak şeyler değildir, çok daha derin duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilirler. Onları zamanında ele alır, nedenini bulur ve yardım ararsanız, cinsel hayal kırıklıkları olarak ortaya çıkan depresyonla savaşı daha kolay kazanırsınız.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu