Sağlık

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Brokoli Nasıl Tüketilmeli?

İnsan sağlığı açısından büyük önem taşıyan bir sebze olan brokoli, vücudumuz için o kadar çok fayda sağlamakta ki, bu faydalar gerçekten saymakla bitmeyecek derecede. Çok fazla sayıda antioksidan içerdiğinden dolayı, kronik hastalık riskini son derece azaltmaktadır. Ayrıca içerdiği antioksidandan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek, erken yaşlanmaları da önler.

Vücuttaki toksinleri brokoli yiyerek atabilirsiniz. Alkali bir sebze olmasından dolayı hem çiğ bir şekilde hem de pişirerek tüketebilirsiniz. Turpgiller familyasından olan bu sebzeyi haftada 2-3 kere tüketmenizde hiçbir sakınca yoktur. Peki, brokolinin ne gibi faydaları var bunları beraber inceleyelim.

 

  • Brokoli ile Kanser Riskine Son

Brokolinin içeriğinde, biyoaktif bileşik maddeler bulunmaktadır. Bu bileşikler vücudun antioksidan seviyesini artırmaktadır. Bu durum da mikroplara karşı bağışıklık göstererek, prostat, idrar kesesi, böbrek ve akciğer kanserlerinin riskini azaltır. Vücudunuzda oluşmuş ve büyümüş olan kanser hücreleri ile tümörlerin, küçülmesini hatta zamanla yok olmasını sağlayabilir.

Brokoli aynı zamanda içinde bol bol folat içerir. Folat, mide ve kolon kanserine karşı koruyucu ve yıkılmaz bir duvar gibidir. Ayrıca içerisinde bir bileşik olan bulunan sülforafan, göğüs, kolon ve rahim kanseri için çok etkilidir.

 

  • Diş ve Kemik Sağlığı

Brokolinin içerisinde K ve C vitamini bulunmaktadır. K vitamini içerisinde; magnezyum, fosfor, kalsiyum ve çinko barındırmaktadır. C vitamini ise; kemferol, kalsiyum ve periodontol barındırmaktadır. K vitamini dişleri ve kemikleri güçlendirirken, C vitamini ise diş ve diş etlerine büyük fayda sağlamaktadır.

 

  • Sindirim Sistemi

Brokolinin içerisinde çok fazla sayıda lif bulunur ve lifli yiyecek tüketimi kabızlık ile bağırsak sağlığı açısından çok önemlidir. Lif, dışkı yolu ile vücuttaki günlük toksinlerin dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Brokoli insüline karşı olan duyarlılığı artırmaktadır. Bağışıklık sistemini son derece mükemmel şekilde koruyarak, iltihaplanmaları önlemektedir.

İçerisinde barındırdığı magnezyum ve diğer vitaminler, sindirimin kolay bir şekilde gerçekleşmesine ve midenin rahatlamasına yardımcı olur.

 

  • Kalp Sağlığı

Brokoli kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen ve koruyan bir sebzedir.  İçinde bulunan bazı bileşikler sayesinde kötü kolesterol seviyesini azaltarak, kalbin normal bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yükselmiş kötü kolesterol, kalp hastaları için olumsuz risk faktörleri doğurmaktadır.  Brokoli bu risk faktörlerini ortadan kaldırır ve kalp rahatsızlıklarını önler.

 

  • Kan Dolaşımı

İçerisinde çok sayıda krom barındıran brokoli; insülinin sağlıklı bir şekilde salınmasını sağlayarak, kan şekerini düzenler. Brokoli aynı zamanda kükürt ve aminoasit bakımından zengin olan bir sebze olduğundan dolayı, kanı temizleyerek toksinlerin vücudumuzdan atılmasını sağlar. 

Ayrıca kan dolaşımını çok fazla artırarak libidoyu da yükseltir. İçerisinde sayısı anlatılamayacak kadar protein ve demir bulundurduğundan dolayı anemi gelişini önlemektedir. Ayrıca anemi sorunu yaşayan kişiler için de çok faydalıdır.

 

  • Göz Sağlığı

Brokolinin içerisinde göz sağlığına yararlı birçok bileşik bulunmaktadır. İnsan vücudunda A vitaminin eksik olması, gece körlüğüne sebep olur.  Brokoli, gözleri katarakt riskine karşı korumaktadır. Brokoli aynı zamanda ALS hastalığı riskini de azaltmaktadır.

  • Hamilelik

Hamile olan kadınların yaşam şartlarına ve beslenmelerine çok dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı, bol vitamin ve mineralli bir şekilde beslenerek kötü beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir.

Brokolinin içerisinde hamile olan kadınları tüketmesi gereken tüm vitamin, protein ve kalsiyumlar mevcuttur. Ayrıca doğacak olan bebeklerdeki beyin hasarı gibi durumları engellediğinden dolayı doktor kontrolü altında brokolinin sık sık tüketilmesi gerekmektedir.

 

  • Erken Yaşlanma

İçinde barındırmış olduğu anti-aging sayesinde yaşlanma sürecini artıran tüm olumsuz maddeler ve etkenlerle savaşır, aynı zamanda enerjiyi de artırır. İçerisinde ki C vitamini sayesinde cildin elastik yapısı daha kuvvetli olmuş olur ve kırışıklıkların azalması için gerekli olan kollajen üretimini de sağlar.

Brokoli stresi azaltma etkisi nedeniyle de, sıklıkla tüketilmelidir. Stres çoğu zaman saç dökülmesine neden olur ve brokoli içerdiği B vitamini sayesinde saç dökülmeleri ile mücadele eder.

 

  • Cilt Sağlığı

İçerdiği C vitamini sayesinde alerji belirtilerini önleyen brokoli, aynı zamanda C vitamini sayesinde cildin destek sistemini oluşturan kollajen üretimine büyük katkı sağlar.

Kollajen ise kıkırdak, eklem, lif ve kıkırdak oluşturan proteinlere verilen isimdir.

Çok fazla kollajen içerdiğinden dolayı, cildin yenilenmesine, arınmasına ve hücrelerin yeniden oluşumuna katkı sağlar. Ayrıca ciltteki kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

 

Brokoli Nasıl Tüketilmeli?

Brokolinin birden çok tüketilme yöntemi mevcuttur. Brokoliyi çiğ ya da pişirerek yemek, tamamen kişilerin kendi tercihidir. Pişirme yöntemi olarak malzemeli pişirme ya da haşlama yöntemini tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı ve besin değerini kaybetmemiş bir brokoli yemek istiyorsanız, haşlama yöntemini tercih edebilirsiniz.  Bu şekilde bu sebzeden, en yüksek faydayı sağlayabilirsiniz. Haşlanarak pişirilen brokoli, diğer malzemelerle iç içe girmeyeceğinden dolayı, besin değeri olduğu gibi kalacaktır. Fakat farklı malzemelerle bir araya gelen ve çok fazla pişirilen brokoli besin değerlerini kaybedecek ve sadece tat almanızı sağlayacaktır.

 

Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Brokolinin içeriğine genel olarak baktığımızda herhangi bir zararın dokunacağı düşünülmemektedir. Fakat brokolinin de bazı durumlarda tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özellikle tiroid hastalığı bulunan kişilerin, yüksek oranda brokoli tüketmemesi önerilmektedir. Yüksek oranda tüketilmesi halinde tiroid bezlerine zarar verebilmektedir. Bu genellikle hassas bireylerde görülen bir etkidir.

 

Aynı şekilde içerisinde K vitaminin çok fazla bulunmuş olduğu kan inceltici ilaç kullanan ya da kullanmak zorunda olan kişilerin de, brokoli tüketmemesi gerekmektedir. Çünkü içerisinde çok fazla faydalı bileşik bulunan brokoli, bu ilaçlarla tepkimeye girerek insan sağlığına zarar verebilir.  Bu nedenlerden dolayı yukarıda bahsettiğimiz durumlar karşısında doktorunuzdan destek alarak, brokoli tüketimi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Dyson Airwrap Complete Nasıl Kullanılır, Fiyatına Değer mi? Dyson Saç Şekillendirici Kullananlar

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu