Makyaj

Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır? Aydınlatıcı Nereye Sürülür? En İyi Aydınlatıcı Önerileri

Aydınlatıcı ya da bir diğer adıyla bilinen highlighter, uzun zamandır makyaj uygulamalarının vazgeçilmez bir ürünü olarak ilk sıralarda yer alıyor. Parıl parıl parlamanın ve genç bir görünümün anahtarı olan aydınlatıcılar, son yıllarda makyaj çantalarımızın gözdesi oldu. Peki aydınlatıcı nedir? Nasıl uygulanır? En iyi aydınlatıcılar hangileri? Bu soruları sizler için yanıtladık.

Aydınlatıcı Nedir?

Aydınlatıcı, tıpkı isminden anlaşıldığı üzere cildin daha aydınlık görünmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Yüzün belirli kısımlarını ön plana çıkararak fresh, taze bir görünüm sunar. Aydınlatıcılar, her kadının isteğini karşılayacak formlarda çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik; likit aydınlatıcılar, stik aydınlatıcılar, toz (pudra) aydınlatıcılar olmak üzere üç çeşide ayrılsa da kendi aralarında da  pigment yoğunluğu bakımından, metalik, ışıltılı, ıslak görünümlü, nemlendirici olarak farkları bulunmaktadır.

 

Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır? Nereye Sürülür?

Uygulaması oldukça basit olan aydınlatıcıları ister yelpaze fırçaların yardımıyla ister parmak uçlarımızla hiç zorlanmadan rahatlıkla sürebiliriz. Toz aydınlatıcılar direkt olarak fırçanın üzerine alıp vurgulamak istenilen bölgeye aşağı-yukarı ya da sağa-sola doğru hareket ettirerek uygulanır. Likit ve stick kullananlar için parmaklardan veya makyaj süngerinden yardım alarak uygulamak daha doğal bir sonuç verecektir.

Aydınlatıcı yüzün en yüksek noktalarına uygulanır. Böylelikle yüze sanki güneş ışığı vuruyor gibi bir görüntü oluşacak ve yüz hatlarımız daha kalkık, daha canlı bir renk alacak. Aydınlatıcıyı burun kemerimizin ve burun ucumuzun üstüne, elmacık kemiklerimizin üzerine uygulamak yüz hatlarımızı vurgulayacaktır. Göz pınarına sürdüğümüz highlighter, gözlerimizi daha büyük gösterecek ve daha dikkat çekici kılacaktır. Dudakları daha dolgun göstermek için üst dudak çizgisine uygulamayı denemelisiniz. Unutulmaması gereken bir diğer nokta, ten renginize uyan bir aydınlatıcı kullanmak. İşte size bir ipucu. Fondöteninden birkaç ton açık bir highlighter seçmek ten rengine uygun olmasını ve ciltte daha aydınlık durmasını sağlar. Tüyoları verdiysek önerilere geçelim!

 

En İyi Aydınlatıcılar

 • Pastel Moon Light Likit Aydınlatıcı

Benefit’in High Beam aydınlatıcısının muadili olarak bilinen Pastel Moon Light Likit Aydınlatıcı, kolay sürülebilen likit formuyla yüzde doğal bir ışıltı bırakıyor. Ürün pembe bir alt tona sahip olduğundan dolayı açık buğday ve beyaz tenlerle daha uyum sağladığını söyleyebiliriz. Bütçe dostu olan bu ürün 20 TL civarında.

 

 • Essence Soo Glow Aydınlatıcı

Kremsi yumuşacık yapıda olan bu ürün fiyat performans açısından oldukça başarılı. Krem yapıda olması toz tutmaması ve parmaklarla kolayca uygulanabilmesi bu ürünün bizlerce en iyi avantajları. Pigmentasyon açısından da oldukça yoğun olan Essence Soo Glow, şarap rengiyle göz alıyor. Bütçe dostu diyebileceğimiz bu ürün 28 TL civarında.

 

 • Golden Rose Aydınlatıcı Stick

Stick aydınlatıcı sevenler için harika bir öneriyle geldik. 01 Bright Gold ve 02 Bright Pink olmak üzere iki rengi bulunuyor. Altın renginde olan 01 Bright Gold buğday tenlerle daha iyi uyum sağladığını söyleyebiliriz. Pembe renkli 02 Bright Pink ise beyaz tenlerde kendini daha iyi gösterecektir. Küçük ve hafif bir yapıda olması ve tıpkı bir ruju andıran şık ambalajıyla da taşıma kolaylığı sağlıyor. Sim sim durmayan bu aydınlatıcı, doğal bitiş sevenlerin bayılacağı bir ürün. Yüzü nemli ve sanki güneş ışığı vurmuş gibi canlı gösteren Golden Rose Highlighter Stick, indirimsiz 65 TL civarı.

 

 • The Balm Mary-Lou Manizer

The Balm’ın en ünlü ürünlerinden biri olan bu aydınlatıcı kremsi oldukça yumuşak bir pudra formunda. Şampanya rengi olarak geçse de altın renk tonuna daha yakın bir renge sahip olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça pigmentli olan bu ürünü dikkatli sürmek gerekiyor. İnce kıllı fırçalar yardımıyla uygulamak daha ölçülü bir sürüm sağlamakla beraber yüzde doğal bir bitiş sunar. Ciltte güzel bir ışıltı bırakan bu ürün 117 TL civarında.

 

 • Nars Orgasm Illumınator Aydınlatıcı
Nars Orgasm Illumınator Aydınlatıcı

Sıvı bir formda olan Nars’ın bu likit aydınlatıcısı şeftali tonlarına sahip. Yüze doğal bir ışıltı verirken bıraktığı pembelik ile de yumuşak bir görünüm sunuyor. Tüy kadar hafif olan bu ürün yüzde ağırlık yapmıyor ancak yoğun bir pigmentasyona sahip olduğundan dolayı bir damlası bile yeterli performansı verecektir. 112 TL civarında olan bu aydınlatıcı daha sıcak tonlarda bitişleri sevenler için rutininizden eksik etmeyeceğiniz bir ürün olacak.

 

 • Nyx Born To Glow Liquid İlluminator
Nyx Born To Glow Liquid İlluminator aydınlatıcı

Nyx Born To Glow likit aydınlatıcı, Nars Orgasm likit aydınlatıcısına benzer olduğunu söylemek mümkün. Tıpkı Nars’ın ciltte bıraktığı o tatlı şeftali tonlarını yakalıyor. Doğal ışıltılı, nemli bir görünüm arayanların zevkle kullanacağı bir ürün. Pigmentasyonu yoğun gibi dursa da sürdükten sonra ürün yüz ile bütünleşerek daha doğal bir görünüme kavuşuyor. Likit yapısından dolayı parmaklarla veya süngerle rahatlıkla uygulanabilir. Fiyatı 76 TL civarında.

 

 • The Body Shop Honey Bronze Aydınlatıcı
The Body Shop Honey Bronze Aydınlatıcı

Üç renk seçeneği olan bu ürün hem allık olarak hem aydınlatıcı olarak kullanılıyor. Pürüzsüz ve kremsi kaygan yapısı ile sürüş kolaylığı sağlarken tende rahatlıkla dağılıp doğal bir bitiş bırakıyor. Altın bitiş sevenler için 1 numara şampanya tonu, şeftalilik isteyenler için 2 numara, biraz daha bronz tonlar sevenler ise 3 numara tercih etmeli. 2 numara herkesçe en sevilen oldu. Bizden söylemesi! Ürünün fiyatı 100 TL civarı.

 

 • Mac Mineralize Skinfinish Soft And Gentle Highlighter
Mac Mineralize Skinfinish Soft And Gentle Aydınlatıcı

MAC’in popüler ürünlerinden biri kadifemsi bir yapıya sahip olan bu aydınlatıcı her cilt rengine uyum sağlayacak şekilde formulüze edilmiş. Pembe, şampanya renginde metalik duruşlu doğal bitişli bir ürün. Kısa sürede uçup gitmeyen kalıcılığı konusunda oldukça başarılı olan aydınlatıcı 150 TL civarında.

 

 • Becca Jaclyn Hill Aydınlatıcı

Şık bir ambalaja sahip olan Becca Jaclyn Hill Aydınlatıcı yapısı sıkılaştırılmış toz pudra olmasına rağmen oldukça kremsi bir yapıda. Şeftali ve altın tonlarını barındıran bu ürün cilde doğal bir ışıltı bırakıyor. Toz formdaki aydınlatıcılar arasında kalıcılığı en başarılı olan aydınlatıcıların başında geldiğini söyleyebiliriz. Fiyatı 269 TL civarında.

 

 • Benefit Watt’s Up Aydınlatıcı

Ambalajıyla oldukça dikkat çeken Watt’s up, önü aydınlatıcı arkası dağıtmak için konulmuş sünger ile kolay bir sürüm sağlıyor. Bu da kullanmayı daha kolay ve keyifli bir hale getiriyor. Sim içermeyen ve şampanya renginde olan bu ürün, kremsi yapısı ile likit highlighter tercih edenlerin severek kullanacağı bir ürün. Doğal ama yüzde kendini belli eden bir duruşa sahip. İnternette satış fiyatı 439 TL civarı.

 

 • Estee Lauder Genuine Glow Aydınlatıcı
Estee Lauder Genuine Glow Aydınlatıcı

Kalem formdaki bu likit aydınlatıcı her ten rengine uyum sağlayabilmek amacıyla üç farklı tonu bulunuyor. Aydınlatıcı soğuk pembe tonlarına sahip olsa da sıcak bir görünüm sunmaktadır. Cilde içten gelen bir ışıltı için favori ürünlerden biri olan ürünün internetteki fiyatı 110 TL civarı.

 

 • Mac Hyper Real Glow Shimmy Peach Highlighter

Kremsi pudra yapısı ile üç bölümden oluşan Mac Hyper Real Glow Shimmy Peach Aydınlatıcı paleti şeftali tonlarıyla ciltte sağlıklı bir ışıltı bırakıyor. Yumuşak kadifemsi yapısı cilt ile kolay bütünleşerek doğal bir görünüm sunarken rengiyle de dikkati üzerine çekiyor. Hem doğal dursun hem çarpıcı bir görünüm yaratsın diyenler için kendini sevdirecek bir ürün. Fiyatı 379 TL civarında.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu