Erkek Sağlığı

Sperm Hareketsizliği Nedir? Gebeliğe Engel mi?

Günümüzde kısırlığın erkek faktörü olduğu kısımda, nedeni yaygın olarak sperm kalitesizliği gösterilse de bazı durumlarda başka önemli bir unsuru daha vardır. O unsur sperm hareketsizliği yani infertilite olarak isimlendirilir. Toplumumuzca sıkça telaffuz edilen ‘kısırlık’ kavramının sebep olduğu faktör sperm hareketsizliğidir. Çünkü bilindiği üzere spermlerin bir yumurtayı dölleyebilmesi için öncelikle o yumurtaya erişmesi gerekir. Bu da ancak spermin hareket kabiliyetine göre gerçekleşebilir. Eğer bir sperm hareketsiz ise yumurtaya ulaşamaz, haliyle de dölleme işlemi gerçekleşemez.

 

Sperm hareketsizliği gebeliğe engel mi sorunsalı bireylerin gündelik yaşantılarında sıkça karşılaştıkları bir durumdur. Bu sorunun cevabı aslında oldukça nettir. Evet, sperm hareketsizliği kesinlikle gebeliğe engel bir durumdur. Zira gebelik faktörü, bir dizi işlemin ardından gerçekleşmektedir. Bu işlemlerin belki de en önemlisi, yumurtalıkların döllenme sürecidir. Döllenme süreci ise belli sayıda spermin yumurtalıklara ulaşmasıyla mümkün olabilir. Ve eğer bir bireyin sperm hareket kalitesi düşük ise, spermleri bu yumurtalıklara ulaşamadan ölür. Bu da doğal olarak gebeliği engellerler.

 

Sperm Hareketsizliği Nedir?

Sperm hareketliliği en genel tanımıyla, bir erkek tarafından üretilen spermlerin kadının üreme sistemi boyunca ilerlemesi ve yumurtalıklara ulaşması sürecine verilen isimdir. Tıpta bu durum sperm motilitesi olarak da isimlendirilir. Aslında gebeliğin gerçekleşmesi için erkekteki tüm spermlerin hareket olmasına gerek yoktur. Uluslararası sağlık kuruluşlarının yaptığı araştırmalara göre bir sperm grubunun %40 gibi bir kesiminin hareketli olması, gebelik sürecinin başlaması için yeterli olmaktadır. Eğer bu oran %40’ın altındaysa o bireyin kısırlık riskinde olduğu kabul görür ve tedavi sürecine başlanması gerekir.

Ayrıca önemli bir husus da her hareket eden spermin, verimli olduğu anlamına gelmediğidir. Bir spermin hareketlerinin verimli olması için düz bir çiğide ve doğrusal olarak hareket etmesi gerekir. Yani dairesel rotalar çizen spermler için kaliteli demek mümkün değildir.

 

Sperm Hareketsizliği Neden Olur?

Sperm Hareketsizliği nedenleri

Sperm hareketsizliğine sebep olacak birçok dış etken mevcuttur. Aslında bu faktörler düşük sperm kalitesi sorunsalıyla aynı unsurlara sahiptir. Çünkü düşük sperm kalitesi, aynı şekilde hareketsiz sperm üretimini de sağlamaktadır. Peki sperm hareketsizliği neden olur? Sperm hareketsizliğini etkileyen iç ve dış faktörler nelerdir? İşte cevabı…

  • İlk olarak fiziksel ya da psikolojik stres, bireylerde sperm hareketsizliğini tetikleyen unsurlar olarak gösterilir, aynı zamanda da doğurganlık sorununa etki eder.
  • Bazı kalıtsal sağlık sorunları da sperm hareketsizliğine neden olur. Diyabet, obezite, kanser ve enfeksiyonel hastalıklar bunlara örnek olarak gösterilebilir.
  • C ve B12 vitamin eksiklikleri doğurganlık oranını düşürür.
  • Günümüzde satılan bazı ilaçlar erkekte sperm hareketsizliğini tetikleyebilir. Bu nedenle kullanılacak ilaçlar mutlaka doktor gözetiminde alınmalıdır.
  • Alkol tüketimi ve aşırı tütün ürünleri kullanımı, hareketsiz sperm sorunsalının en önemli faktörlerinden biri olarak kabul görür.

Ayrıca bir diğer önemli unsur da spermlerdeki yapısal bozuklukların sperm kabiliyetini olumsuz yönde etkilediğidir. Uzmanlara göre bu durum yeni bulunan genlerdeki bazı yapısal değişimlere uğramasıyla oluşmuştur. Hatta bazı erkek bireylerde de spermlerinin kuyrukları doğuştan kısadır. Bunun sebebi henüz tam olarak bilinmemekle birlikte aynı zamanda da tedavisi şu an için bulunamamıştır.

 

Peki sperm kalitesini arttırmak için neler yapabiliriz? Öncelikle bunun uzman bir hekim tarafından belirlenen programlar ile sağlanması gerekir. Ancak kendi imkanlarımızla da spermlerin hareket kabiliyetlerinde güçlendirmeyi sağlamak mümkün.

Sperm hareketsizliğini önlemek için ideal bir yaşam kalitesine sahip olmak oldukça önemlidir. Bunun için sağlıklı bir kiloya ve vücut yapısına sahip olmak gerekir. Düzenli egzersiz ile bu ideal kiloya ulaşmak mümkün olur. Ayrıca gündelik yaşamda stres seviyesini düşük tutmak hem erkek sperm kalitesinin artmasında hem de kadınlarda yumurtanın döllenmesinde önemli bir unsurdur. Stresten uzak bir yaşam sürmek, gebelik için önemli bir kuraldır.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, üreme konusunda büyük bir problemdir. Her iki tarafın da üreme bölgelerinde büyük sağlık sorunlarına neden olacağı için gebelik işlemi gerçekleşmez. Sperm hareketsizliğini önlemek için son olarak dikkat edilmesi gereken husus da sigara ve alkol tüketiminin bırakılmasıdır. Bu sayede ideal yaşam kalitesine bir adım daha yaklaşılmış olunur.

 

Sperm Hareketsizliği Hamile Kalmaya Engel mi?

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde 60 ila 80 milyona arasındaki çift, sperm hareketsizliğinden dolayı gebelik durumuna erişememektedir. Bu sağlık sorunu erkek faktörlüdür ve infertilite olarak adlandırılır.

Günümüzde gebelik sorunu birçok ailenin problemi haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca bireyler bu sorunun neden olduğu konusunda detaylı araştırma içerisine giriyor. Peki gerçekten de sperm hareketsizliği sorununun hamile kalmaya engel olduğu kanısı doğru mu? Bu sorunun cevabı ne yazık ki evettir. Çünkü bir gebeliğin gerçekleşebilmesi için bazı temel hususlar vardır. Bunların arasında belki de en önemlisi yumurtaların döllenme safhasıdır. Ancak bilindiği üzere yumurta döllenmesi, ancak erkek tarafından üretilen spermlerin sağlıklı bir biçimde yumurtalıklara ulaşmasıyla mümkün olabilir. Eğer spermler hareketsiz ise bu işlem gerçekleşmez ve spermler henüz kadının üreme sistemindeyken ölür. Doğal olarak bu da hamile kalmaya engel bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Erkeklerde kısırlık sorunsalının %90’ı sperm hareketsizliği sonucunda meydana gelmektedir. Bu rakam da bizlere sperm hareket kalitesinin ne derece önemli bir faktör olduğunu gösterir. Bu sebeple erkek bireyler spermlerinin hareket kabiliyetini arttırmak için yukarıda belirttiğimiz önlemleri uygulamalı ve yaşam kalitelerini arttırarak gebelik oranlarını yükseltmelidirler. Bu konuda bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzman hekime görünmenizde fayda var. Çünkü kısırlıkta erken tanı, tedavi sürecini büyük oranda etkilemektedir.

 

Sperm Hareketsizliği Tedavisi

sperm hareketsizliği tedavisi

Sperm hareketsizliği tıpta zayıf sperm motilitesi olarak kabul edilir. Gebelik durumunu olumsuz yönde etkileyen bu hastalık eğer erken teşhis ve doğru hekim ile muayene edildiği taktirde tedavisi mümkündür. Üstelik bu sağlık sorunun birden fazla tedavi seçeneği mevcuttur. Yazımızın devamında bu tedavi seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

  • Aşılama Tedavisi:

Bu tedavi yöntemi ‘İntrauterin İnseminasyon’ yani suni dölleme olarak da bilinmektedir. Prensipte spermlerin toplanması ve yıkanması uygulamalarını barındırır. En hızlı hareket eden sperm tespit edilir ve sonrasında bir plastik tüp yardımıyla rahmin içerisine yerleştirilir.

  • Tüp Bebek Tedavisi:

Günümüzde dünya genelinde en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Çünkü tedavide başarı oranı oldukça yüksektir. Bu işlem sırasında önce kadının yumurtalığı çıkarılır ve laboratuvar ortamında döllenme işlemi gerçekleştirilir. Sonrasında döllenen yumurtanın verimini arttırmak için ilaç tedavisi uygulanır. Daha sonrasında yumurtalar rahme geri döndürülür.

  • Sperm Bağışı:

Günümüzde gebe kalabilmek için tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere bağışlanan spermlerden faydalanmak mümkündür. Bu yöntem en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yönteme genellikle 12 ay ve daha uzun süre çocuk sahibi olamayan bireyler kullanabilmektedir.

Sperm hareketsizliğinin tedavisi ve gebe kalmak için uygulanan tedavi yöntemleri mutlaka doktor gözetiminde yapılması gerekir. Günümüzde birçok doğal yöntem tedaviler önerilse de bunların başarıyla sonuçlanması mümkün değildir. Ayrıca daha büyük sorunları tetikleyen faktörler olabilir. Unutulmamalıdır ki en iyi tedavi, uzman hekimler tarafından sağlanabilmektedir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Procsin Güneş Kremi İnceleme: Abartıldığı Kadar Var mı?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu