Erkek Sağlığı

İdeal Penis Boyu Kaçtır? Ayak Numarası ve Penis Büyüklüğü

Cinsel birlikteliğin gelişmesi ve tamamlanması için birçok etkenin bir araya gelmesi gerekir. Özellikle kadının erekte olabilmesi için erkeğin penis boyutunun rolü hayli büyüktür. Bu nedenle ideal penis boyutu asırlardır bireylerin merak ettiği bir konu olarak öne çıkıyor. Peki ideal penis boyu kaçtır? Penis boyutu ne zamana kadar uzar? Tüm bu soruların yanıtını ve daha fazlasını sizler için araştırdık…

Fizyolojik yapı itibari ile ele alındığında her erkeğin penis boyutunda farklılıklar olduğu görülür. Fakat her yaş evresinde ortalama bir boyut ile belirtilebilir. Dönem dönem penis boyutlarını birkaç maddede belirtmekte fayda var:

  • Doğumdan sonraki süreçte penis boyutu ortalama 2,5 ila 3 santim arasında olur.
  • Ergen bireylerde penis boyutu ortalama 6 santime kadar ulaşır. Bazı durumlarda 8 santime ulaştığı da görülebilir.
  • Yetişkinlerde penis boyutu, ereksiyon halinde iken ortalama 14 santimdir.

Yetişkinlerde penis boyutunun kişiden kişiye farklılıklar gösterdiği belirtmiştik. Ereksiyon halinde olan bir penis 14 santim ise standart bir seviyededir. Fakat cinsel birliktelik için 8 ila 14 santim arasındaki erekte olmuş bir penis de yeterli olur. Bu aralıktaki penis hem üremeyi hem de partnerinin zevk almasını sağlar.

Penis Boyu Ne Zamana Kadar Uzar?

Penis, fizyolojik bir yapıdadır ve içerisindeki süngerimsi yapıya hormon salgılanması durumunda erekte olur. Doğumdan sonra başlayan sürecin ardından penis düzenli olarak büyümeye başlar. Fakat bu büyümenin her yaşa yayıldığı gibi hatalı bir kanı vardır. Penisler ölene kadar büyüme göstermez. Peki penis boyu ne zamana kadar uzar? İşte cevabı…

Bilimsel araştırmalara göre penisler bebeklik döneminden itibaren uzamaya başlayan organlardır. 2,5 santim ile başlayan bu süreç ergenlik döneminde 6 santimlere kadar ulaşır. Ergenlik döneminde ise bu süreç biraz daha hızlanır ve ortalama 14 santim ile uzama sürecini tamamlar. Yani penis boyu ne zamana kadar uzar sorusunun yanıtı, ergenlik bitene kadardır. Elbette istisnai durumlar mevcuttur. Ergenlik sonraki dönemde de kısa süreliğine de olsa uzamanın devam ettiği görülebilir. Ancak bu nadir karşılaşılan bir husustur. Penisin uzama yaşı olarak 17 ila 18 arası gösterilir.

Penis Boyu Nereden Ölçülür?

Penis boyu ölçmek çoğu zaman bireylerde sorunsala dönüşebiliyor. Zira çoğu zaman erekte iken mi ölçülecek yoksa normal halinde mi karıştırılabiliyor. Ayrıca nasıl ölçüleceği de önemli bir husus. Zira penis organı komplike bir yapıya sahip.

Bilindiği üzere penis boyu, penis çapını ifade eden bir terimdir. Bu sebeple penisin boyu düz bir metre ile ölçülmelidir. Ancak bu şekilde doğru bir sonuca ulaşmak mümkün olur. Ayrıca ölçüm sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunur. Bunlardan en önemlisi ölçüm yapmadan önce penisin iyi bir erekte haline kavuşması gerekir. Çünkü bazı durumlarda penis erekte olsa bile tam kapasitesine ulaşmayabiliyor. Bu da bireyi yanıltan bir sonuca yönlendirebilir.

Penisin ölçümünde en doğru sonuca ulaşmak için referans noktası da oldukça değerlidir. Bu konuda en iyi referans noktası kası ile penisin birleştiği yerdir. Genellikle penisin göze büyük gelen kısımları ölçülse de bu hatalı uygulamalıdır. En doğru ölçü kasık ile penisin birleşim noktası referans alındığında ortaya çıkar.

Penis boyu nereden ölçülür sorusunu kısaca özetlemek gerekirse, kasık ile penisin birleştiği noktaya metrenin ucu konulur ve baş bölgesine kadar çekilir. Baş bölgesinde çıkan değer, penisin kaç santim olduğunu gösterir.

Penis Boyu Yaşla Birlikte Küçülür mü?

Penis boyunun zamanla küçüldüğüne dair hususlar erkekler için oldukça can sıkıcı bir konudur. Bu sebeple penis küçülmesi hakkında arama motorlarında büyük araştırmalar yapılır. Öncelikle belirtmekte fayda var ki ne yazık ki penis boyu yaşla birlikte küçülme gösterebilir. Bunun en önemli sebebi de hormon seviyelerindeki değişimden kaynaklanır.

Bilindiği üzere penisin büyümesi, testosteron hormonunun salgılanması sonucunda gerçekleşir. Bu hormon ergenlik döneminde zirveye ulaşır ve penisin en uzun ve hacimli olduğu dönemler bu zamanlardır. Ancak bilimsel araştırmalar göstermiştir ki erkeklerde 30 yaşından itibaren testosteron seviyesi düşmeye başlar. Bu hormon düştükçe penisin kalkma oranı ve sıklığı azalır. Haliyle bu da penis hacminde ufalmaya sebep olur.

50 yaşından sonraki erkeklerde testosteron hormonunun %25 azaldığı bilinir. Bu azalma ile penis daha az erekte olur. Daha az işleyen bu organ zamanla küçülür. Ancak endişeye gerek yok! Bu küçülmeler çok küçük ölçekte, neredeyse gözle görülemeyecek düzeydedir. Yani bireylerin cinsel uygulamalarını ya da üremesi etkileyecek bir değişim olmaz.

Peniste Küçülme Sürekli Devam Eder mi?

Peniste küçülme süreci özellikle 50’li yaşların ardından başladığını yukarıda da belirtmiştik. Bu konuda merak edilen bir diğer husus da bu küçülmenin sürekli olarak devam edip etmediğidir. Bilindiği üzere 50 yaşından sonra testosteron hormonunda düşüşler başlar, bu düşüşler özellikle 60 yalından itibaren büyük oranda gerçekleşir ve sonrasında stabil bir hal alır.

Penis boyutu bireylerin 50’li yaşlarının ardından kısmi küçülme sürecine girer. Bu süre 60 yaşın ardından ise stabil bir hal almaya başlar. Yani peniste küçülme sürekli devam etmez demek mümkün. Altmışlı yaşların ardından küçülme yavaşlar ve sonunda durur.

Ayak Numarasıyla Penis Büyüklüğünün Bir İlişkisi Var mı?

Ayak numarasıyla penisi ilişkilendirmek, toplumumuzda artık bir efsaneye dönüşmüş halde. Günümüzde birçok birey ayak numarasına göre penis boyu ölçümlemesinde bulunabiliyor. Peki bu durum ne kadar doğru? Ayak numarasıyla penis büyüklüğünün bir ilişkisi var mı? Gelin birlikte inceleyelim…

Bir kişinin ayak numarası büyük olduğunda o kişinin penisinin de büyük olacağı düşünülür. Çocuklar da ise ayak numarasına göre gelecekteki penis oranı tahmin edilir. Hatta bunun için yapılmış bazı tablolar bile bulunmaktadır.

Ayak numarası ile penis büyüklüğü arasında bugüne kadar herhangi bir bilimsel çalışma ya da deney yapılmadı. Ayrıca bu konuda hiçbir doktor fikir beyanında bulunmadı. Kısaca diyebiliriz ki penisin ayak numarası, burun boyutu ya da kulak hacmi ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Bunlar tamamen hurafe niteliğinde söylemlerdir. Penisin gelecekteki boyutu, bireyin fizyolojik yapısına bağlı olarak sonuç gösterir.

1993 senesinde bir grup araştırmacı 63 Kanadalı erkeğin ayak büyüklüğünü penis uzunluğuyla karşılaştırdı. Yapılan bu incelemelerde ayak numarası uzun olduğunda penisin büyük olacağına dair kısmi bulgular tespit etmiş olsalar da bilimsel olarak kesin bir kanıya varmak için yetersiz seviyededir. Ayak numarasıyla penis büyüklüğünün bir ilişkisi var mı sorusunun kısa ve net cevabı hayırdır.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu