Kadın Sağlığı

Menopozu Ertelemek İçin Daha Fazla Cinsel İlişki.

Menopoz belirtileri genellikle can sıkıcıdır. Düzensiz uyku, düşük cinsel istek ve sıcak basması, kadınların hormonal değişiklikler sırasında yaşayabileceği yan etkilerden sadece birkaçıdır. Neyse ki, Royal Society Open Science’da yayınlanan yeni bir araştırma, orta yaşlı kadınlarda menopozu geciktirmenin yeni ve dürüst olalım, eğlenceli bir yolunu buldu: Cinsellik! 

University College London’ın yürüttüğü kapsamlı bir araştırma sonucunda, daha fazla cinsel ilişki yapan orta yaş grubundaki kadınların, daha az seks yapan kadınlara oranla çok daha geç menopoza girdiğini ortaya koydu. Menopoz geçişleri öncesi ve sırasında 2.000’den fazla kadın analiz edildi ve 10 yıl boyunca, cinsel aktiviteleriyle ilgili anket sorularını yanıtlamaları sağlandı. 

Sorular, son altı ay içinde partnerleriyle ilişki yapıp yapmadıklarını, ne sıklıkta ve ne tür bir cinsel aktivitede bulunduklarını (ilişki, dokunma veya okşama) içeriyordu. Ayrıca, son altı ay içinde kendilerini uyarma eyleminde bulunup bulunmadıkları da soruldu. 

 

Cinsel İlişki  ve Menopoz Arasındaki Bağlantı Nedir? 

Kadınların çoğu (%64) haftada bir ilişki yapıyordu ve bu kadınların herhangi bir yaşta menopoza girme olasılıkları, ayda birden daha az ilişki yapanlara göre %28 daha azdı. Üstelik buna sadece penetrasyon değil, her türlü ilişki dahildi. Çalışma ayrıca, ayda bir seks yapan kadınların menopoza girme olasılığının da kendilerinden daha az ilişki yapan kadınlara göre %19 daha az olduğunu kaydetti. 

Menopoz tüm kadınlar için kaçınılmaz olsa da bu önemli araştırmaya göre süreç geciktirilebilir. Ve ayrıca uzmanlara göre bu sonuçlar, menopoz zamanlamasının hamile kalma olasılığına yanıt olarak uyarlanabilir olabileceğinin ilk göstergesi. 

Çalışmalar, kadınların bağışıklık sistemlerinin yumurtlama sırasında daha zayıf olduğunu gösteriyor. Hamilelik olası değilse, vücut orta yaşlı ve yaşlı kadınları enfeksiyon veya hastalıktan korumak için yumurtlamayı doğal olarak durdurabilir. 

 

Baş araştırmacı ve doktora adayı Megan Arnot, bulguların “bir kadın ilişki yapmıyorsa… o zaman vücudun yumurtlamaya yatırım yapmamayı ‘seçtiğini’” öne sürdüğünü söyledi. Bunun yerine, vücut enerjiyi “torunlara bakarak aktif kalmak gibi” (Büyükanne Hipotezi olarak bilinir) diğer kaynaklara yatırabilir. 

Sonuç olarak, menopoza girmeye tam olarak hazır değilseniz, haftalık rutininize daha fazla ilişki enerjisi eklemeye ne dersiniz? Kaçınılmaz sonu zevkle erteleyin… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu