Zevosis

Eski Sevgili Sosyal Medyadan Silinmeli mi?

Ayrılıklar her zaman zordur, ancak her şeyin ekrana yansıdığı bu çağda, eski sevgilinizden sadece fiziksel olarak değil, dijital olarak da ayrılmak zorundasınız…

Eski Sevgili Sosyal Medyadan Silinmeli mi?

Ayrılıklar her zaman zordur, ancak her şeyin ekrana yansıdığı bu çağda, eski sevgilinizden sadece fiziksel olarak değil, dijital olarak da ayrılmak zorundasınız… 

Yaklaşan iOS 15, “Bu Kişiyi Daha Az Öne Çıkar” seçeneğiyle fotoğraflardan eski sevgilinizi çıkarmanızı kolaylaştıracak. Bu harika bir adım, ancak faydalanabilmek için hala biraz zaman gerekli ve eski sevgilinizin çevrimiçi olarak ortaya çıkabileceği sayısız yolu hesaba katmıyor. 

Peki, eski sevgilinizi hayatınızdan dijital olarak nasıl tamamen çıkarabilirsiniz? 

 

Engelleyerek veya Takibi Bırakarak Algoritmalarınızı Yeniden Düzenleyin 

Eski sevgilinizi engellemek veya takibi bırakmak dramatik gibi görünse de Instagram, Facebook veya diğer sosyal ağ algoritmalarının eski sevgilinizle çok fazla etkileşimde bulunmanıza ve konuşmanıza alıştığını unutmayın.  

Özel istihbarat danışmanlık firması Sourced Intelligence’ın CEO’su ve kurucu ortağı Jacqueline Lowy, takibi bırakmanın, feed’inizi yeniden eğitmenin en kolay ve en etkili yolu olduğunu söylüyor. 

Algoritmayı gerçekten yeniden şekillendirmek için eski sevgilinizin profilinde arama yapmayın, bu ne kadar karşı konulmaz olursa olsun! Lowy, “Arama yapmak, cihazınıza daha fazlasını görmek istediğinizi söyler” diye uyarıyor. Aynı şey Google aramaları için de geçerli. 

Algoritmayı eğitmek için üçüncü bir taktik, sık sık fotoğraflarını paylaşan arkadaşlarınızı ve ailenizi geçici olarak sessize almaktır. Bu, ilgili ağlara artık eskiden sık etkileşimde bulunduğunuz insanları görmek istemediğinizi söyler ve feed’iniz farklı gönderilerle doldurulur. 

 

Sosyal Medya ve Diğer Hesaplarınızı Denetleyin 

Dijital yaşam tarzı uzmanı Kim Komando, eski sevgilinizle yeniden bir araya gelme şansınız olsa bile, şifrelerinizi değiştirmenizi öneriyor. 

Tüm cihazların yeni şifre ile tekrar oturum açmasını sağlamanız gereken dijital ortamlar arasında Netflix, Instagram, Facebook ve mailleriniz sayılabilir. 

Komando, güvenlik sorularına verilen yanıtların da değiştirilmesini öneriyor: “Harika bir partner olmamış olsalar bile muhtemelen sizinle ilgili bazı temel bilgileri hatırlıyorlardır.” 

iCloud gibi bazı hizmetler, eski sevgilinize fotoğraflar ve metinler gibi hassas bilgilere erişim sağlar, bu yüzden onları orada da kaldırdığınızdan emin olun. Ayrıca, birlikteyken ücretli hizmetler için bazı hesapları paylaştıysanız, sağlayıcılarla hemen iletişime geçmek ve iptal etmek isteyebilirsiniz. 

 

Akıllı Ev Cihazlarınızı Kontrol Edin 

Yönlendiricinizin şifresini, kilitler gibi akıllı teknolojilere ve hatta Alexa gibi akıllı hoparlörlere erişimi kontrol edin. Bu cihazlara uzaktan erişilebilir, bu nedenle eski sevgiliniz evinizde olmasa bile onlara bağlanabilir. 

Komando, “Eski partnerlerin, evin dışından WiFi’ya bağlandığı saplantılı sayısız hikaye dinledim,” diye uyarıyor. Ne yazık ki birinin WiFi’nı hack’lemek yasaldır ve bu gerçekleşirse bunu yapan, yani bu senaryoda eski sevgiliniz, verilerinize erişebilir. 

Anıları, Beyninizden Zor Olsa Bile Cihazlarınızdan Silin 

İOS 15’teki ‘Bu Kişiyi Daha Az Öne Çıkar’ seçeneğini beklerken iOS 14’teki ‘Bunun Gibi Daha Az Anı Öner’i değerlendirin. Fotoğraflar’da ‘Sizin İçin’ sekmesine dokunun, ardından bir ‘Anı’ seçin. Üç noktaya dokunun ve ‘Belleği Sil’i veya ‘Bunun Gibi Daha Az Anı Öner’i seçin. 

Google Fotoğraflar’da insanları ve evcil hayvanları ve hatta tarihleri gizleyebileceğiniz benzer işlevlere sahiptir, bu nedenle yıldönümleri sorun olmaktan çıkar. Fotoğraflar uygulamasında profil fotoğrafınıza dokunun, Fotoğraf Ayarları’na gidin ve ardından ‘Anılar’ı seçin. ‘İnsanları ve evcil hayvanları gizle’ye dokunun ve kimi gizlemek istediğinizi seçin; aynı şey tarihler için de geçerlidir. 

Ortak Arkadaşları Unutmayın 

Facebook’ta ‘Anılar’ sayfasına gidin, ardından sol taraftaki ‘Kişileri Gizle’ye girin ve eski sevgilinizin adını alana yazın. 

Eski sevgilinizin fotoğraflarıyla sizi bombardımana tutabilecek üçüncü şahısların isimlerini yazmaktan da çekinmeyin. Ardından, Komando’nun dediği gibi “Kaydet’i tıklayın ve eski sevgilinizi gösteren bildirimlerin tümüne veda edin”. Ayrıca tarihleri gizleyebileceğinizi de unutmayın. 

 

eski sevgiliyi takipten çıkmalı mı

Tüm bu ipuçlarını uygulamak, eski sevgilinizi görmeyeceğinizi garanti etmez; algoritmalar ve işlevler mükemmel değildir. Ancak, gerçekten iletişim kurmak istemiyorsanız, bu adımlar son derece yardımcı olabilir. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Siğil Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Siğil Tedavisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ