Sağlık

Pantenol Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır? Pantenol Krem Kullanma Talimatı, Yan Etkileri ve Fiyatı

Medikal nitelikli, kolay ulaşılabilir, uygun fiyatlı, etkili ve tüm cilt tiplerinde etki gösterebilen adeta mucizevi etkileri bulunan bir krem ile karşınızdayız: Pantenol Krem ile tanışın! Kremin tıbbi özelliği de bulunmakta olduğu için normalde böyle ilaçları pek övmez, doğrudan kullanımı ve içeriğine yönelik bilgiler paylaşırdık. Fakat bu krem, cilt bakım, onarım ve nemlendirme amaçları doğrultusunda da kullanılabildiği için bu kez durum biraz farklı. Aşağıda sizin için pek önemli detayı ve faydalarını derledik; fakat yine ilaç ilaçtır ve hekim görüşü alınmadan kullanılmamalıdır. Şimdi gelin, kullananların da öve öve bitiremediği bu kremi daha yakından tanıyalım. 

Pantenol Krem Nedir? 

Saba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. ruhsatıyla üretilmekte olan Pantenol, 30 g alüminyum tüp formundadır ve beyaz renkli, haricen uygulanan bir kremdir.  

Etken madde olarak dekspantenol bulunduran bileşeni, yardımcı madde olarak da distile su, parfüm, setilstearil alkol, metil paraben, kremofor A 6, sıvı parafin, kremofor A 25 ve propilen glikol içerir. 

Cilt yüzeyinde lokal olarak uygulanır ve endikasyonları aşağıda detaylıca aktarılmıştır.  

Pantenol Krem Ne İçin Kullanır? 

 • Yatak yaralarında, 
 • Enfeksiyon riski yaşayan yaralarda, 
 • Yanıklarda, 
 • Cerrahi yaralarda, 
 • Bacak ülserinde, 
 • Anüs çatlaklarında, 
 • Pişik tedavisinde, 
 • Meme ucu çatlaklarında, 
 • Cilt kuruluğunda,  
 • Deri deformasyonlarında; Pantenol kullanılır.  

Pantenol Krem Ne İşe Yarar? 

 1. Uygulandığı cilt yüzeyinde doku onarımı ve yenilenmesini sağlayan krem;  
 2. Yaraların enfeksiyondan korunmasını sağlar. 
 3. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. 
 4. Nemlendirici etkisiyle, cildi kuruluktan korur; canlandırır ve yumuşatır.  

Pantenol Krem Nasıl Kullanılır? 

Cilt yüzeyine uygulanan kremlerde el hijyeniniz son derece önemli. Bu yüzden kremi uygulamadan önce ellerinizi mutlaka yıkayınız. Ayrıca eldiven de kullanılabilir.  

Pantenol kremi tahribata uğramış, problemli bölgeye ince bir katman oluşturacak şekilde sürünüz. Nazik dokunuşlarda bulunarak kremin deri tarafından emilimini kolaylaştırın. 

Günde 1 ila 2 kez (gerekli durumlarda daha sık) kullanılabilir.  

Pantenol Krem Hamilelikte Kullanır mı? 

Hamilelik döneminde kullanılacak her ilaç için mutlaka hekim görüşü alınmalı. Pantenol kremin gebelik kategorisi A’dır. Bu sınıfta yer alan ilaçlar klinik ortamlarda gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, gebeliğin birinci ve ikinci trimester döneminde herhangi bir negatif etkinin gözlemlenmediği ilaçlardır. 

Bu doğrultuda kremi kullanırken ve bilhassa üçüncü trimester döneminde hekim görüşü de alınmalı. Aynı zamanda kremi geniş alanlarda kullanmaktan da kaçınılmalı.  

Pantenol Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Kremin bileşeninde yer alan etken ve yardımcı maddelerin anne sütü yoluyla geçebildiğine dair tespit edilen bir veri bulunmamaktadır. Doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Fakat Pantenol, eğer meme ucu bölgesinde meydana gelen çatlaklar için kullanılacaksa emzirmeden önce mutlaka bölge yıkanarak kremden arındırılmalıdır.  

Pantenol Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Kremin bebekler ve çocuklar üzerinde kullanımında sakınca yoktur. Bilhassa pişik probleminde oldukça etkilidir. Bebeğinizin bezini her değiştirdiğinizde Pantenol sürerek pişik sorununu tedavi edebilirsiniz. 

Pantenol Krem Yan Etkileri 

İçerisinde yer alan etken maddeye karşı hassasiyeti bulunmakta olan kişilerde alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir. Buna ek olarak, çok seyrek olarak gözlemlenebilecek yan etkiler ise aşağıda listelendiği gibidir: 

 • Kaşıntı 
 • Kızarıklık 
 • Kurdeşen 
 • Alerjik dermatit 
 • Temas dermatiti 
 • İsilik 
 • İçerisinde sıvı ile birlikte meydana gelen kabartılar 

Pantenol Krem Fiyatı 

Normal reçete ile eczanelerden temin edebileceğiniz krem 2021 güncellemesi ile mevcut fiyatı; 19.38 TL’dir. Bu noktada küçük not da düşmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Dermatoloji alanında kullanılan bazı kremler (örneğin: Bepanthol) eczanelerin dışında bazı yerlerde de satılabiliyor. Bunlar bire bir olarak ilaç sınıfında yer almadıkları için bu durumda bir sakınca yok. Fakat sorun şu ki; bazı online alışveriş platformlarında sahte, günü geçmiş, barkodsuz veya uygun ortam koşullarında muhafaza edilmediğinden dolayı deformasyona uğramış şekilde kremler satılabiliyor. Bu yüzden Pantenol kremi mümkün mertebe eczanelerden satın alın.  

Kremin SGK tarafından geri ödemesi mevcut değildir.  

Pantenol Krem Muadilleri 

Kreme erişmekte stok problemleri gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, aşağıda sizin için listelediğimiz muadil nitelikli ilaçlarla tedavinizi sürdürebilirsiniz: 

 • Bepanthen Krem 
 • Beheptal Krem 
 • Dexpantel Krem 
 • Pantebiol Krem 

Pantenol Krem Kullananlar 

User 1: Her şeye iyi gelen harika bir krem. Her daim evimde mutlaka bulunur.  

User 2: Bebeğimde pişik için kullanıyorum, çok faydasını gördüm. Yumuşacık yapıyor cildini, pişikten de eser kalmıyor. Hametan’dan verim alamamıştık ama bu çok iyi geldi. 

User 3: Ben çok faydasını gördüm. Gün içerisinde sık sık kullanılmasında dahi sakınca yok. Ayrıca içerisinde de kortizon yolmuş bu çok iyi ve önemli bir ayrıntı.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: 7 Farklı Öpücük Çeşidi ve Anlamları: Her Öpücük Aynı Değildir!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu