İlişkiler

7 Farklı Öpücük Çeşidi ve Anlamları: Her Öpücük Aynı Değildir!

Romantik ilişkilerde rızaya dayalı tüm öpücükler harika olsa da her zaman aynı anlamı taşımazlar. Örneğin, bir boyun öpücüğü, partnerinizin havasında ve heyecanlı olduğu anlamına gelebilir, aynı zamanda ikiniz arasında bir derinlik ve tutku seviyesi olduğunu da gösterir. Aksine, yanaktan bir öpücük daha platonik bir öpücük olabilir ve partneriniz toplum içindeyken muhafazakar bir jest olarak kullanabilir.  

Tabii ki, tüm ilişkiler, yaşayan insanlar gibi benzersizdir. Aslında bu farklı öpücük türlerinin ve anlamlarının kesin olarak belirlenemeyeceği anlamına gelir, ancak uzmanlara göre, belirli öpücük türleri belirli bir anlamlarla ilişkilendirilebilir. 

Farklı öpücük türlerinin ve anlamlarının ilişkinizde nasıl rol oynayabileceğine dair ipuçları arıyorsanız, ilişki uzmanlarının söylediklerine kulak vermek isteyebilirsiniz. Ancak, partnerinizle öpüşme seanslarını uzatan samimi sohbetler yoluyla iletişim kurmanın, ilişkinizde ikinizin de aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak için gerçek anahtar olduğunu unutmayın… 

İşte seks terapistlerine göre 7 farklı öpücük türü ve anlamları: 

  • Barışma öpücüğü 

Dudaklarınızda hissedeceğiniz şehvetli bir öpücük, partnerinizin gerçekten size ilgi duyduğunu ve o anda tahrik olduğunu gösterir. Ve daha önce yaşanan bir tartışma ya da kavgayı telafi amaçlı derin, ağır bir öpücük ise sizinle nispeten yakın bir bağ hissettikleri ve haklı ya da haksız ama pişman oldukları anlamına gelir. 

AASECT sertifikalı bir seks terapisti olan Dr. Jenni Skyler,

“Bence bir barışma öpücüğü derin bağlantı arzusuyla ilgili. Genellikle bu öpücük, diğer kişinin ağzını dolaşmamıza yardımcı olan dili içerir ve karşı tarafın dili de işin içine giriyorsa bu tamamen birleşme ile ilgilidir, bir olarak bağlanma arzusunu gösterir.” 

  • Boyun öpücüğü 

Boyun öpücüğü tutkuyla bağlantılıdır. Skyler, “Sanki öpücük ‘merhaba seksi insan, senden gerçekten hoşlanıyorum’ diyormuş gibi” diye açıklıyor. Boynu nazikçe ısırmak, öpücüğünüzü bir üst seviyeye çıkarabilir, burada partneriniz sizi ne kadar çekici bulduğunu ve kendini tutkulu hissettiğini, cinsel uyarılmaya daha fazla vurgu yaparak ortaya koyar. 

  • Karın öpücüğü 

“Karın öpücüğünün güven verici olduğunu düşünüyorum. Bu aslında ‘Seni olduğun gibi seviyorum. Benim yanımda tamamen güvendesin demek.” 

Partneriniz, kanepede oturup televizyon izlerken karnınıza birkaç öpücük kondurursa veya ön sevişme sırasında vücudunuzda bir aşağı bir yukarı hareket ederken karnınızı da öpmeyi ihmal etmiyorsa, güvende hissetmenizi istedikleri anlamına gelebilir. Çünkü karın birçokları için savunmasız bir bölgedir ve orayı öpmek, ikiniz arasındaki güçlü, samimi çekimi yansıtır. 

  • Kapalı ağız öpücüğü 

“Tamamen platonik değildir, ancak yakınlıktan korkulduğunu gösterebilir”

Yaşanan bir ilişkide, optimal yakınlık seviyelerinin henüz orada olmadığını gösterebilir. 

Kapalı bir ağız öpücüğünün, zaman sıkıntısı çekmenin, ilgisizliğin veya ilişkiden uzaklaşmanın yansıması olması da mümkündür. Aslında kendi ilişkiniz içinde ne anlama geldiğini en iyi siz bilebilirsiniz ve eğer bilmiyor iseniz partnerinize sorabilmelisiniz. 

  • Sırt ve omuz öpücüğü 

Dr. Skylar, “Bazı insanlar için omuzları ve sırt bölgesini keşfetmek çok seksidir. Öte yandan, aldığınız tek öpücük türü buysa, o zaman karşı taraf daha derin bir bağlantıdan ve samimiyetten uzak durmaya çalışıyor olabilir.” 

Ama bazı durumlarda endişelenmek yersizdir ve partneriniz sadece kanı kaynadığı için ilgi istiyor olabilir. 

  • Alın (veya baş) öpücüğü 

Rachel Wright, “Bu tür bir öpücük çoğunlukla ilgi, şefkat veya koruma göstermek için verilir, bu nedenle bir alın öpücüğü ‘Anladım’ veya ‘Burada güvendesin’ öpücüğü gibi hissettirir” diyor. 

Paylaşılması gereken bir koruma ve güven duygusunu yansıtan göbek öpücüğüne benzer şekilde, bir alın öpücüğü almak, partnerinizin kendini size bakmaktan sorumlu hissettiği ve onun yanında güvende hissetmenizi istediği anlamına gelebilir. “Alın öpücüğünün kesinlikle sevecen bir özelliği var, bu da diğer kişiye karşı bir şefkat veya ilgi düzeyini gösteriyor” diye ekliyor Wright. 

  • El öpücüğü 

Bu öpücük tipik olarak saygıyı ifade eder.

Wright, “Bu öpücüğü tercih etmek, ‘Seni olduğun her şey için seviyorum ve senin önünde mütevaziyim’ demenin bir yolu” diyor. 

Ve platonik olabilir, ama olmak zorunda değildir. El öpücüğünün evrensel olarak kabul edilmiş bir anlamı yoktur, ancak bazıları bunu merhaba demek için kullanırken diğerleri bağlılık göstermek için kullanır. Yani sen özel, eşsiz ve değerlisin” diye açıklıyor Rachel Wright. 

Ancak nihayetinde, bir öpücüğün ne anlama geldiğine dair herhangi bir anlam varsaymak bir ilişki için zararlı da olabilir. Bunun yerine, aldığınız öpücüğün ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, partnerinize ne düşündüğünü ve hissettiğini sorun. Ve aynı şekilde, bu tür öpücüklerin sizin için ne anlama geldiğini düşünün… 

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu