Cilt Bakımı

Cilt Nasıl Beyazlatılır? Doğal Yöntemler ve Cilt Beyazlatıcı Kremler

Cilt beyazlatıcı kremler ve aydınlatıcılar, ciltte melanin adı verilen bir pigmenti azaltarak çalışırlar. Çoğu insan bu ürünleri yaşlılık lekeleri, akne izleri veya hormonlarla ilgili renk değişikliği gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanır ama aynı zamanda koyu olan ten rengini açmak için kullanılanların sayısı da az değil.

Ten rengi güzelliği tanımlamaz. Yine de her birimiz her gün çeşitli mücadeleler verirken bir yandan zahmetsizce iyi görünmek istiyoruz ve bunun en iyi yolu ağır makyaj malzemelerine ihtiyaç duymadan parlayan bir cilttir ve böyle bir cilt için de bahsi geçen beyazlatıcılar popüler bir tercihtir.

Üstelik cildi beyazlatırken sadece çeşitli kimyasallar içeren kozmetik ürünler kullanmak zorunda değilsiniz! Daha parlak, daha yumuşak ve daha dengeli bir cilt için evde hızlıca deneyebileceğiniz ve kimyasal beyazlatıcı kullanmakla neredeyse aynı sonuçları elde edebileceğiniz ürünler de var…

 

Doğal Yöntemlerle Cilt Beyazlatma

 • Yoğurt

Probiyotik bir gıda olan yoğurt, cildiniz için kritik olan birçok temel besin maddesini içeren sütün bir yan ürünüdür. Özellikle yoğurttaki laktik asit, cildinize uygulandığında bu probiyotiği harika bir cilt bakımı ilacı yapan nemlendirici ve ağartıcı özelliklere sahiptir. Cildinizdeki çil ve lekelerin oluşmasını engellemeye yardımcı olur, taze, genç ve ışıltılı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Nasıl uygulanmalı?

 1. Biraz sade yoğurtla cildinizi nazikçe ovalayabilir ve ılık suyla yıkamadan önce birkaç dakika bekletebilirsiniz. Tatmin edici bir sonuç elde etmek için bu uygulamayı birkaç hafta boyunca günde bir kez yapmalısınız.
 2. Alternatif olarak, yarım yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı taze yoğurt karışımını yüzünüze ve boynunuza uygulayabilir ve ılık suyla durulamadan önce 10-15 dakika doğal olarak kurumasını sağlayabilirsiniz.
 3. Biraz yulaf ezmesi ve biraz limon suyu ekleyerek maske olarak kullanmak için kalın bir yoğurt maskesi de yapabilirsiniz. Bu karışım cildinizi nemlendirmeye ve esneklik kazanmasına yardımcı olur.
 • Portakal

Portakallar, cilt bakımı için temel besin olan C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca bu meyve, cilt beyazlatıcı olarak da son derece güçlü olan ağartma özelliklerine sahiptir. Düzenli olarak taze portakal suyu tüketmek cildin dokusunu iyileştirebilir ve esnek kalmasını sağlar.

Nasıl uygulanmalı?

 1. İlk yol, iki yemek kaşığı portakal suyu ve bir tutam zerdeçal tozu karışımını yatmadan önce yüze ve boyuna uygulamaktır. Bu karışım eller ve bacaklar için de kullanılabilir. Durulamadan önce 20-30 dakika bekletin. Günlük olarak uygulanabilir.
 2. Alternatif reçete, bir yemek kaşığı kuru portakal kabuğu tozu ile bir yemek kaşığı sade yoğurdu karıştırıp cildinize sürmek için macun kıvamına getirmektir. 15-20 dakika bekledikten sonra, bol su ile yıkayın. Bu uygulama, yüzünüzdeki izleri ve lekeleri hafifletmeye yardımcı olur. Haftada bir veya iki kez yapılabilir.
 • Nohut Unu

Cildinizi beyazlatmak için başka bir ev çaresi de nohut unudur. Zarar vermeden, güvenli ve doğal bir şekilde cildinizi beyazlatmak için en etkili çözümlerden biridir. Nohut unu, cildinizi aydınlatmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onu son derece sağlıklı tutan besinler açısından da yoğun bir bileşendir.

Nasıl uygulanmalı?

 1. Biraz gül suyu veya tatlı su ile karıştırılmış bir miktar nohut unundan kalın bir macun oluşturmanız ve bu macunu yüz, el ve bacak bölgelerindeki cildinize sürmeniz yeterli. Macunu suyla durulamadan önce kurumasını bekleyin. Bu reçete cildinizi doğal olarak nemli tutarken fazla yağın giderilmesi için de çok faydalıdır.
 • Bal

Bal, beyazlatma ve nemlendirme özelliklerine sahip harika bir cilt bakım bileşenidir. Özellikle kuruluk ile ilgili dengesiz cilt tonu sorununun tedavisine yardımcı olur. Ayrıca bu bileşen, cildinizdeki akne izlerini ve yaşlılık lekelerini gidermeye yardımcı olan antibakteriyel özellikler açısından da zengindir.

Nasıl uygulanmalı?

 1. İlk yol, saf balı yüzünüze doğrudan uygulamak ve ılık suyla temizlemeden önce birkaç dakika bekletmektir. Bu uygulama, ölü deri hücrelerini çıkarmaya ve size daha taze ve daha parlak bir cilt kazandırmaya yardımcı olur. Günde bir kez yapılabilir.
 2. Balı kullanmanın bir başka yolu da cilt beyazlatıcı bir maske yapmaktır. Bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı badem yağı ve bir çay kaşığı süt tozunu karıştırın ve bu karışımı cildinize nazikçe uygulayın. Soğuk suyla durulamadan önce 10-15 dakika bekletin. Günlük uygulanabilir.
 • Limon

Limonların cildi beyazlatmaya yardımcı olan asidik özelliği vardır. Limonlar ayrıca yeni bir hücre üretimini uyaran C vitamini açısından da zengindir. Ayrıca, bu meyve cilt ten rengi için çok gerekli olan antioksidanlara sahiptir. Ancak, açık yaralar, hassas ciltler veya herhangi bir alerjiniz varsa cildiniz için limon suyu kullanmamalısınız.

Nasıl uygulanmalı?

 1. Sıktığınız taze limon suyuyla ıslattığınız bir pamuk aracılığıyla yüzünüzü silebilirsiniz veya doğrudan etkilenen cilde bir dilim limon sürtebilir ve taze meyve suyunun cildinize nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Limon suyunu suyla durulamadan önce en az bir saat bekletin ve bunu her gün yapın. Bu yöntem yüzünüzde iz oluşumunu engellemeye ve cilt tonunuzu açmaya yardımcı olur.
 2. Alternatif olarak, cildinize uygulamak için üç çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı toz zerdeçal karışımı yapabilirsiniz. Çözeltiyi suyla yıkamadan önce 30 dakika bekletin ve her gün uygulayın.
 3. Ya da bir tatlı kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı süt tozu ve bir tatlı kaşığı bal karışımını 15-20 dakika boyunca uygulayıp durulayabilirsiniz. Bu yöntem de her gün uygulanabilir.
 • Aloe Vera

Aloe vera, cilt tonunun dengesizleşmesine sebep ana faktörlerden biri olan hiperpigmentasyonun giderilmesinde ve cildinizin orijinal rengini geri kazanmasında aktiftir. Ayrıca, hasarlı dokuyu onarmaya ve hücreleri yenilemeye yardımcı olan, cildinizi sağlıklı tutan soğutma etkisi de vardır.

Nasıl uygulanmalı?

 1. Birkaç aloe vera yaprağı alın ve dış katmanları soyun. Kalın, jöle benzeri jeli elde etmek için sıkın ve cildinize uygulayın. Su ile yıkamadan önce 30 dakika bekletin. Cilt tonunuzu iyileştirmek için bu yöntemi, iki hafta boyunca günde iki kez uygulayın.
 • Papaya

Bu bileşen, cilt tonunuzu aydınlatmak da dahil olmak üzere birçok güzellik bakımında düzenli olarak kullanılır. Doğal ağartma özellikleri ve diğer birçok temel besin maddesi sayesinde papaya size parlak ve sağlıklı bir cilt vadeder.

Nasıl uygulanmalı?

 1. En basit yol, papaya meyvesi yemektir. Alternatif olarak, yüzünüze sürmek için papaya kabuğunun iç kısmını kullanın ve kuruyana kadar bırakın. Ardından yüzünüzü durulamak için soğuk su kullanın ve kurulayın. Bu tedaviyi her gün uygulayın.
 • Zerdeçal

Zerdeçal, cilt tonunu hafifletmek için düzenli olarak kullanılır. Melanin içeriğinin türünü oluşturarak dengeli cilt tonunu korur. Ayrıca cildinizi sağlıklı tutan antioksidan ve antiseptik özellikler içerir.

Nasıl uygulanmalı?

 1. Cildinize uygulamak için kalın bir süt kreması ve toz zerdeçal ezmesi karışımı yapabilirsiniz. Maske olarak uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin ve ılık suyla temizleyin.
 2. Diğer bir yol ise yarım çay kaşığı toz zerdeçali bir çay kaşığı limon suyu ve iki çay kaşığı nohut unu ile karıştırıp cildinize uygulayarak maske yapmaktır. Kuruyana kadar 20 – 25 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.
 • Salatalık

Salatalık, cildinizi sıkı, esnek ve hafif tutmak için kolajeni bağlar. Ayrıca uygulandığı bölgede serinletici etki de sağlar. Bu seçeneği her cilt tipi, hatta hassas ciltler için bile kullanabilirsiniz.

Nasıl uygulanmalı?

 1. En yaygın yol, salatalık dilimlerini yüzünüze koyup birkaç dakika beklettikten sonra çıkarıp yüzünüzü ılık suyla yıkamaktır. Günde iki kez tekrarlanabilir.
 2. Diğer bir yol ise bal ve rendelenmiş salatalığı karıştırıp boyun ve yüze uygulayarak leke azaltıcı maske yapmaktır. Bu maskeyi 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkayarak temizleyin. Günde iki kez uygulanabilir.
 3. Bir çay kaşığı salatalık suyu ve bir çay kaşığı limon suyunun karışımını da yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika bekletin ve ardından karışımı suyla durulayın.
 • Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik etmek, eski hücrelerden kurtulmak ve cilt tonunu iyileştirmek için en iyi bileşendir. Ayrıca cildinizi eksfoliye eder, yumuşak ve esnek tutar.

Nasıl uygulanmalı?

 1. Domates suyu ile yumuşatacağınız yulaf ezmesini cildinize uygulayın ve soğuk suyla yıkamadan önce 20 dakika bekletin. Yıkarken, ölü deri hücreleri çıkarmak için cildi nazikçe ovalayın. Her gün uygulanabilir.
 2. Alternatif olarak, bir çay kaşığı yulaf ezmesi, bir tutam zerdeçal ve birkaç damla limon suyundan bir macun yapın ve cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından maskeyi su ile durulayın.

Cilt Beyazlatıcı Kremler

cilt beyazlatıcı

Cilt aydınlatma ürünleri bazı risklerle birlikte gelir. Herhangi bir yeni üründe olduğu gibi, bir cilt rengi açıcı satın almadan ve uygulamadan önce de etiketi okuduğunuzdan emin olmalısınız. Bazı cilt açıcıların etken maddesi cıvadır, bu nedenle beyazlatma deneyimi cıva zehirlenmesiyle son bulabilir. Cıva, böbrek sorunlarına ve ciddi nörolojik ve psikiyatrik problemlere neden olabilen toksik bir ajandır.

Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği en popüler ve etkili kozmetik cilt beyazlatıcı ürünlerden bazılarını listelersek:

 • Arap Kızı Kremi

Kılcal damarları uyararak çalışan Arap kızı kremi, pek çok uygulamayı denemesine rağmen cilt lekelerinden kurtulamayanlar için popüler bir alternatiftir ve bitkisel içeriği sayesinde yan etki tehlikesi taşımaz. Arap kızı kremiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için Arap Kızı Kremi Nedir, Nasıl Kullanılır? Cilt Beyazlatır mı? yazımızı okuyabilirsiniz…

 • Redist Cilt Beyazlatıcı Krem

Ciltteki renk değişimleri ve ton dengesizliklerini gideren Redist Cilt Beyazlatıcı Krem, özellikle güneş lekeleri, koltuk altı ve genital bölge kararmaları, yaşlılık lekeleri, akne lekeleri, egzama gibi problemler için tavsiye edilir. Ürünün içeriğindeki etken maddeler, ciltteki melanin seviyesini düşürür ve ihtiyacı olan nem değerini sağlar. Cilt tonunu eşitleyen kremin klinik olarak iki tona kadar renk açtığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca makyaj öncesi baz olarak da kullanılabilir. Redist Cilt Beyazlatıcı Krem, çeşitli online alışveriş sitelerinde indirimli hali ve 75 ml’lik ambalajıyla 20 TL civarında satışa sunulur.

 • Fade Out Krem

Cilt altındaki koyu pigmentlerin gelişerek yüzeye çıkmasıyla oluşan kahverengi lekeleri iyileştirmek için geliştirilen Fade Out krem, melanin üretimini dengeler. Tam etki için en az 6 hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere 2 kez uygulanması tavsiye edilir. Cilt lekeleri ile savaşan ve cilt rengini açmaya yardımcı olan ürün, aynı zamanda yağlı yapısı ile nem oranını da dengeler. Bu yüzden kullanıcılar, bir başka nemlendiriciye ihtiyaç duymaz. Fade Out krem, çeşitli online alışveriş sitelerinde 50 ml’lik ambalajıyla 140 TL civarında satışa sunulur.

 • Salkom Beyazlatıcı Krem

Ciltteki fazla pigmenti azaltan ve cilt lekeleri tedavisinde son derece etkili olan Salkom beyazlatıcı krem, 8-12 hafta arası düzenli kullanım sonrasında gözle görülür bir iyileşme sağlar. Ürünün içeriğinde bulunan meyan kökü, soluk görünümlü cildi canlandırır ve sağlıklı bir ışıltı yaratır. Tamamen doğal ürünlerden geliştirildiği için herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Salkom beyazlatıcı krem, çeşitli online alışveriş sitelerinde 100 ml’lik ambalajıyla 70 TL civarında satışa sunulur.

 • W-Lab Beyazlatıcı Krem

Kına bitkisinin özleriyle desteklenen doğal formülü sayesinde sadece birkaç kullanımdan sonra bile etkili sonuçlar vadeden W-Lab beyazlatıcı krem, cilt tonundaki uyuşmazlıkları dengeleyerek daha berrak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Beyazlatıcı kremler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan ürün, cildin nem ihtiyacını da karşılar. W-Lab beyazlatıcı krem, çeşitli online alışveriş sitelerinde 100 ml’lik ambalajıyla 60 TL civarında satışa sunulur.

 • Dermokil Natural Skin Cilt Beyazlatıcı Krem

Kullanılmaya başlandığı andan itibaren cildi beyazlatan ve cilt tonunu düzenleyen Dermokil Natural Skin, gücünü içeriğindeki pea ekstrakt ve sukroz dilaurate’den alır. Bu iki hammadde de beyazlatıcı etkiye sahiptir. Tüm cilt tipleri ile uyumludur ve UVA-UVB fitreleri sayesinde güneşin zararlı ışınlarına karşı da korunma sağlar ve yaz kış kullanılabilir. Dermokil Natural Skin cilt beyazlatıcı krem, çeşitli online alışveriş sitelerinde 75 ml’lik ambalajıyla 40 TL civarında satışa sunulur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Rezene Çayı Faydaları, Rezene Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu