İlişkiler

Yalnızlıkla Nasıl Başa Çıkılır? 3 Çeşit Yalnızlık ve Başa Çıkma Yolları

Pandemi sırasında çoğumuz fiziksel olarak ve çoğu zaman daha önce hiç olmadığı kadar büyük ölçüde yalnız olmayı deneyimledik. Ancak birçoğumuzun fark etmediği şey, gün içinde kaç kişiyle karşılaşırsak karşılaşalım yalnızlık hissini etkilemeyeceğidir. Bu, büyük ölçüde, her biri kendi nedeni ve sonuçları olan birden çok yalnızlık türü olduğu gerçeğiyle ilgilidir.

Gerçek bir karşılıklı bağlılık duygusu ya da başka bir ifadeyle yalnızlık hissetmeme duygusu, hepsi sosyal sağlığın tam resmini oluşturan birçok farklı bağlantı biçimini içerir. Bu nedenle, bu tür bağlantılardan herhangi birini kaçırdığınızda, etrafınız insanlarla çevrili olsa bile farklı yalnızlık türlerinden birine daha duyarlı olursunuz.

Terapist Emily Fiorelli, bunu akılda tutarak, sosyal bağlantı bulmacanızın neresinde bir boşluk olduğunu bulmak, ihtiyaçlarınızın ne olduğu konusunda size netlik sağlayabilir, diyor: “Romantik bir bağlantınız olmadığı için mi, arkadaşlarınız arasında bir aidiyet eksikliği hissettiğiniz için mi yoksa meslektaşlarınız arasında yalnız hissettiğiniz için mi yalnız olabileceğinizi düşünün.” Bu senaryolar kabaca farklı yalnızlık türlerine karşılık gelir: Duygusal, sosyal ve kolektif.

Aşağıda, ilişki uzmanlarının incelediği farklı yalnızlık türleri ve düşüncelerinizi yeniden odaklayarak ve yeniden eğiterek bunlarla başa çıkmak için geliştirdikleri stratejileri paylaşıyoruz…

Duygusal Yalnızlık Nedir?

Psikolog ve arkadaşlık uzmanı Marisa Franco, “Gerektiğinde başvurabileceğimiz biriyle derin bir ilişkimiz olmadığında duygusal yalnızlık oluşur” diyor. Bu, en iyi arkadaşınızın ya da gerçekten herhangi bir iyi arkadaşınızın veya gerçek sınırlarınız olmadığını düşündüğünüz bir partnerin ya da aile üyesinin yokluğu anlamına gelebilir.

Bu yakın sırdaşlık boyutuna kimin uyduğunu ve kimin uymadığını pandeminin sizin için ortaya çıkarmış olması çok olasıdır, çünkü bunlar genellikle bir kriz sırasında yaslanacağınız insanlardır. Bununla birlikte, terapist Elizabeth Marks, “Kendinizden kopmuş hissetmek, başka bir kişiyle bu tür yakın dinamikler yaratmaktan kaçınmanıza neden olabilir ve bahsi geçen insanlar aslında size destek sunmaya çok istekli olabilir” diyor.

Duygusal Yalnızlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Terapist Sara Stein, bu kendi kendini sabote etme döngüsünü kırmak için yakın bir arkadaş veya partnerle bağlantı kurmanın yeni yollarını bulmanın şart olduğunu söylüyor: “İster belirli bir müzik türüne ortak bir ilgi olsun, ister özel bir damak zevki, sizi en başta bir araya getiren her şeye geri dönün.” Tek başına bu davranış bile daha derin bir kırılganlığın ve duygusal yalnızlık hissinin su yüzüne çıkmasını önleyebilir.

Sosyal Yalnızlık Nedir?

Duygusal yalnızlık, yakın bir sırdaşınızın veya önemli bir arkadaşınızın eksikliğini hissetmekten kaynaklansa da sosyal yalnızlık, daha geniş bir arkadaşlık ağının algılanan veya gerçek yokluğu ile daha iç içedir. Bu nedenle, bu tür yalnızlık muhtemelen pandemi sırasında ortaya çıkan en yaygın şeydi. Aslında, orta ve yaşlı yetişkinlerde yapılan araştırmalar, bu “temel sosyal ortaklar” grubuyla temas sıklığının, sosyal yalnızlık geliştirmeye karşı en güçlü önleyici olduğunu göstermiştir. Ve sosyal mesafe sayesinde, bu sıklık karantina sırasında muhtemelen sıfıra düştü.

Sosyal Yalnızlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Arkadaşlarla tekrar planlar yapmak bu tür yalnızlık için basit bir çözüm olsa da Marks, fiziksel olarak birlikte olsanız bile, düşük özgüven gibi kişisel faktörlerin gerçekten bağlı hissetmenin önüne geçebileceğini söylüyor. Dr. Franco’dan faydalı bir ipucuna göre ise, “Arkadaşlarınızın sizi, sizin onları sevdiğiniz kadar sevdiği gerçeğine kendinizi hazırlayın. Araştırmalar, genellikle reddedilme ihtimalimizin düşündüğümüzden daha düşük olduğunu gösteriyor” diyor.

Kolektif Yalnızlık Nedir?

Yakın arkadaşlarınızın ve hatta yakın çevrenizin ötesinde, zayıf bağlantılar paylaşabileceğiniz daha geniş insan topluluğu, yani ortak bir ilgi alanı veya amaçtan hoşlanabileceğiniz “uç” arkadaşlar ve benzer tanıdıklarınız bulunmaktadır. Kolektif yalnızlık, işte bu daha büyük gruptan koptuğunuzu hissettiğinizde başlar. Barda veya ofisteki su soğutucusunun başında biriyle karşılaşmak gibi tesadüfi etkileşimleri yeniden yaratma söz konusu olduğunda sanal platformlar genellikle yetersiz kalır. Ve bu yüzden pandemi sırasında kolektif yalnızlık da büyük oranda yükseldi.

Kolektif Yalnızlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

“Kısıtlamalar değişmeye devam ettikçe, etrafınızı başkalarıyla güvenli bir şekilde kuşatabileceğiniz anlardan yararlanın, onlar iyi tanımadığınız veya hiç tanımadığınız kişiler olsalar bile” diyor Stein, “Semtinizde bir yürüyüş yapmak gibi hızlı bir manzara değişikliği, çevrenizde var olan topluluğun bir hatırlatıcısı olarak hizmet edebilir ve bunun ne kadar rahatlatıcı hissettirdiğine hoş bir şekilde şaşırabilirsiniz.”

Yalnızlık duyguları hala sızıyorsa, yalnızlığı nasıl algılamayı ve onunla başa çıkmayı seçtiğinizin kontrolünüz altında olduğunu ve onu ortadan kaldırmada da önemli bir rol oynayabileceğini unutmayın. Aslında, yalnızlık konusundaki en etkili tedavilerden biri, bilişsel davranışçı terapi, insanların “sosyal etkileşimler hakkında sahip olabilecekleri otomatik olumsuz düşünceleri” tanımlamalarına ve “onları dikkate almalarına” yardımcı olmaya odaklanır. Üzerinde hareket edilecek gerçekler olarak değil, doğrulanması gereken muhtemelen hatalı hipotezler olarak.

Başka bir deyişle, yalnızlığı çevreleyen olumsuz düşünceleri iki katına çıkarmak yerine, bu duyguyu, yaşamınızdaki farklı ilişkilerin rolünü yeniden düşünmek için bir fırsat olarak ve günlük tutma, meditasyon ve diğer herhangi bir aktivite pratiğinizi hızlandırmak için bir itici güç olarak görmeye odaklanmalısınız…

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Rezene Çayı Faydaları, Rezene Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu