Cilt Bakımı

Sivilce İzlerinden, Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtulunur?

Sivilce, her yaştan insanlar arasında, özellikle gençler ve menopoz geçiren kadınlar arasında sık görülen bir sorundur.

Akne izleri herhangi bir cilt tipinde bulunabilir ve yara izleri genelde koyu kırmızı veya kahverengi, pürüzlü, çukur bir doku ile bulunur .

Peki ya  Sivilce Lekelerinden Nasıl Kurtulunur?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

 

Sivilce genellikle vücudun hormonal dengesizlik zamanlarında oluşur. Hormonal değişiklikler bezlerin normalden daha fazla yağ üretmesine neden olur, bu da cilt gözeneklerinin tıkanmasına ve bakterilerin çoğalmasına neden olur.

 

Sivilce ile uğraşmak bir şeydir, ancak sivilce sıkmaları kolaylıkla ortadan kalkmayan çirkin izleri bırakırsa sorun daha da kötüleşir. Yara izleri, sivilcenin cildinize büyük zarar vermesinin bir işaretidir.

Şiddetine bağlı olarak, sivilce izleri haftalarca, aylar sonra veya daha uzun sürebilir. Bu inatçı yaralara karşı koymak için birçok kişi kimyasal kremlere ve pahalı tedavilere güveniyor. Yara izlerinden kurtulmak için daha güvenli bir alternatif istiyorsanız, basit ve etkili bazı ev ilaçlarını deneyin.

Bu ilaçlar bir günde sonuç vermeyebilir, ancak bunlar güvendedir ve yan etkileri yoktur. Çözüm yollarını denemeden önce, sabrınız olması ve çözüm yollarını inanarak kullanmanız gerektiğini unutmayın.

İşte sivilce lekelerinden kurtulmanın yolu.

1. Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Aloe Vera

Aloe vera, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı doğal bir yara izi giderme malzemesidir.

Ayrıca, doğal yumuşatıcı olması, hasar görmüş cildi onarmasına ve sağlıklı cildin gelişimine yardımcı olur. Ayrıca, oluşan yeni dokunun esnekliğini de geliştirir .

 • Kesip bir aloe vera yaprağı açın ve jeli boşa çıkarın. Jelinizi yaralarınıza uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın. 30 dakika boyunca oturmasına izin verin, sonra durulayın. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın.
 • Alternatif olarak, taze özü çıkarılan aloe vera jelinden 1 çorba kaşığı ve çay ağacı esans yağının 2 veya 3 damlasını karıştırın. Etkilenen alanlara uygulayın. 10 ila 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Bunu günde bir kez kullanın.

Not: Aloe vera eski izleri etkili şekilde çalışmayabilir.

2. Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Limon

Limon doğal bir çamaşır suyu olarak çalışır ve cildinizdeki her türlü yara izini hafifletir. Ölü cilt hücrelerini de kaldırır, yeni cilt hücrelerinin büyümesini sağlar ve cildin esnekliğini geliştirir. Ayrıca, limondaki C vitamini, kolajenin yeniden inşasında yardımcı olur.

Tercihinize göre aşağıdaki çözümleri arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Parmak uçlarınızla veya pamuklu bir top kullanarak lekeli cildinize biraz taze limon suyu uygulayın. 10 dakika kadar bekletin, sonra su ile yıkayın. Bunu günde 1-2 kez yapın.
 • Eşit miktarda limon suyu ve bal karıştırın. Karışımı etkilenen bölgede uygulamak için pamuklu bir top kullanın. Yaklaşık 10 ila 15 dakika oturmasına izin verin. Su ile yıkayın ve kuru bir şekilde kesin. Bunu her gün bir kere yapın.
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı E vitamini yağıyla karıştırın. Yatmadan önce akne izlerinize uygulayın ve ertesi sabah yıkayın. Bunu günde bir kez yapın.

Dikkat: Cildinize limon suyu uyguladıktan sonra güneşin altında dışarı çıkmayın.

3. Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Elma Sirke Sirkesi

Elma sirkesinin asitli özelliği deride hafif pigmentasyona yardımcı olur ve böylece akne izlerinin görünümünü azaltır. Aynı zamanda kollajen üretimini uyarır, hücreleri onarır ve ölü hücreleri çıkarır.

Artı, cilt tonunu düzleştirir ve gelecekteki yaraları önleyebilir.

 • Eşit miktarda çiğ filtrelenmemiş elma sirke ve suyunu karıştırın. Bir pamuklu topu batırıp yara izine uygulayın. 5 dakika bekletin, sonra su ile durulayın. Bunu günde bir kez yapın.
 • Alternatif olarak, 2 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ½ su bardağı su ve 2 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Sivilce izlerine uygulamak için pamuklu bir top kullanın. 10-15 dakika bekletin, daha sonra sade su ile durulayın. Bu çareyi günde bir kez kullanın.

4. Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt dokusunun onarılmasına yardımcı olan ve sağlıklı ve yara izlerinden arındırılmış zengin bir E vitamini ve yağ asitleri kaynağıdır.

Artı, iyi bir nemlendirici olduğundan, cildi düzgün şekilde nemlendirir ve yara izlerini daha az belirgin hale getirir.

 • Yara izlerine doğrudan sıcak bakire hindistancevizi yağı uygulayın. Etkilenen bölgeyi 5-10 dakika boyunca masaj yapın. Ilık su ile durulamadan önce en az 1 saat bekletin.
 • Bir başka seçenek, 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağında birkaç damla lavanta yağı karıştırmak, etkilenen bölgede uygulamak ve hafifçe birkaç dakika masaj yapmaktır. 20-30 dakika boyunca bırakın, sonra ılık suyla durulayın.

Bu çözümlerden birini birkaç hafta boyunca günde bir veya iki kez tekrarlayın.

5. Sivilce İzlerinden Kurtulmak İçin E Vitamini Yağı

Sivilce izleri için bir başka kolay tedavi, E vitamindir. Sivilce lekelerini gidermeye yardımcı olabilecek etkili bir antioksidan olarak çalışır. Cildin nemliliğini korur, hasarlı dokuları onarır ve yara görünümünü en aza indirgemek için cilt tonunu düzleştirir.

 • Sadece bir E vitamini jel kapsülünü delin ve içerikleri çıkarın. Yağı günde 2 veya 3 kez doğrudan yaralı cilde uygulayın.
 • Alternatif olarak, 1 E vitamini kapsülünün içeriğini 1 çay kaşığı hint yağı ile karıştırın. Yatmadan önce etkilenen deri üzerine uygulayın. Bir gece bırakın ve ertesi sabah ılık su kullanarak durulayın. Yaralarınız kaybolana kadar her gün tekrarlayın.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu