Sağlık

Travazol Krem Nedir? Kaşıntıya İyi Gelir mi? Yan Etkileri Var mıdır?

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde, farklı nedenlerden kaynaklanan deri problemleri meydana gelebilmektedir. Bu duruma sebep olan başlıca etken mantar rahatsızlığı olsa da enfeksiyon ve alerji gibi nedenler de göz ardı edilmemelidir. Tüm bu etmenlerin ortak noktası ise cilt yüzeyinde meydana getirdiği kaşıntı reaksiyonudur. Hem uykunuzu hem de günlük yaşamınızı yerle bir eden bu hissiyatla olan mücadelenizde, Travazol Krem çözüm ortağınız olabilir. Fakat önce bu kremi çok daha yakından tanımamız gerekli… 

Travazol Krem Nedir? 

Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen ve 15 gr alüminyum tüp formunda satışa sunulmakta olan krem, etken madde olarak Diflukortolon Valerat ie birlikte Izokonazol içermektedir. Antifungal ilaçlar sınıfında yer almakta olan krem, mantar enfeksiyonlarında kullanılan etkin tedavi metotlarından birini teşkil eder.  

Travazol Krem Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır? 

Kremin endikasyonları iltihaplı seyreden mantar hastalıkları, alerjiye bağlı kaşıntı, çeşitli cilt enfeksiyonları, egzama ve pişik tedavisinde kullanılmaktadır. En büyük artısı ise genital bölgeye de uygulanabilirliğidir. Bu bölgelerde de mantar ve enfeksiyonlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır, dolayısıyla yaşam kalitesini son derece düşüren kaşıntı ile başa çıkabilmek için kusursuz bir kremdir.  

Travazol Krem Nasıl Kullanılır? 

Yaşamış olduğunuz sağlık sorunu her ne olursa olsun hekiminizin reçete etmediği ilaçların kullanımından sakınınız. Cildinizde meydana gelen problemin en doğru teşhisini, tedavi metodunu ve dozajını doktorunuz belirleyecektir.  

Bu noktada kremin Perioral dermatit hastalığı ile (yüzde görülen kızarıklık, sivilce benzeri oluşumlar ve döküntüler) ve Rozasea hastalığının (gül hastalığı olarak da bilinen, yüzün çeşitli alanlarında meydana gelen kızarıklıkla beraber yanma hissi, kuruluk ve kabartılar) tedavisinde kesinlikle kullanılmaması gerektiğinin altını çizelim. Ayrıca açık yaralarda da kesinlikle kullanılmamalı ve gözle temasından kaçınılmalıdır.

Kremin prospektüsünde yer almakta olan kullanım açıklaması ise şu şekilde: 
Günde bir veya iki kez olmak üzere enfekte olan alana ince bir tabaka şeklinde uygulanmalıdır. Krem anlık olarak etki gösteriyor olmasına karşın etkin tedavi için kullanıma ortalama olarak iki hafta süresince devam edilmelidir.  

Travazol Krem Vajinaya Sürülür mü? 

travazol vajinaya sürülür mü

Hem enfeksiyon hem de mantar rahatsızlıkları açısından vajina, oldukça müsait bir alandır. Kremin başlıca kullanım alanlarından biri de bu bölgedir ve rahatlıkla vajinaya sürülebilir.  

Travazol Ayak Mantarına İyi Gelir mi? 

Gün içerisinde uzun süreler hava almaktan mahrum kalması ve bazen de nem gibi etkenler sebebiyle mantar hastalıklarının en sık görüldüğü alan ayaklardır. Kremin doğru ve düzenli kullanımı ile bu sorunu tedavi edebilmek mümkündür. Temiz ve kuru ayaklara uygulanmalı ve bu süre zarfında ayakların mümkün mertebe hava alması sağlanmalıdır. 

Hamileler Travazol Kullanabilir mi? 

Kremin gebelik sınıfı C olarak belirtilmiştir. Bu sınıfta yer alan ilaçlar, hayvan fetüsü üzerinde çalışmalar yapılmış olmasına karşın insanlarda yeterli ölçüde çalışmaların gerçekleştirilemediğini ifade eder. Bu sebeple kremin hamileler üzerindeki etkileri tamamıyla tespit edilememiş olup, risk teşkil etmektedir. Dolayısıyla ancak bu riskin göze alınabileceği ciddi durumlarda doktor kontrolünde kullanımına başvurulabilir. 

Emziren Anneler Travazol Kullanabilir mi? 

Gerçekleştirilmiş olan çalışmalar sonucunda kremin süte geçebildiği sonucuna varılmış olup, emzirmekte olan annelerin kullanımdan kaçınması önerilmektedir.  

Bebeklerde Travazol Kullanılır mı? 

Çok geniş alanlara uygulamaktan kaçınarak kullanılabilir. Fakat üç haftadan daha uzun sürelerde kullanımının çeşitli yan etkilere yol açabileceği unutulmamalıdır.  

travazol kaşıntıya iyi gelir mi

Travazol Krem Yan Etkileri 

İlacın etken maddelerine karşı hassasiyeti bulunan kişilerde alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bunun dışında ender olarak rastlanan yan etkiler arasında kaşıntı, döküntüler, yanma hissiyatı, uygulanan bölgede hassasiyet ve çatlak oluşumu yer alır.  

Kremin kullanımı ile meydana gelen beklenmedik etkileri gözlemlediğinizde ilacın kullanımına son verip, hekiminiz ile irtibata geçiniz.  

Travazol Krem Fiyatı 

Normal reçete ile eczanelerden temin edilebilen kremin 2021 güncel satış fiyatı 23.18 TL’dir.  

Travazol Krem Muadilleri 

  • Fuggy Krem 15 g 
  • Izovef Krem 15 g 
  • Oly Plus Krem 15 g 
  • Troderm Krem 15 g 
  • Mantazol Krem 15 g 

Travazol Krem Kullananlar

User 1: Kaşıntıdan artık aklımı kaçırmak üzereyken kullandım. Hiç umudum yoktu açıkçası ama o kadar hızlı etki gösterdi ki resmen yeniden hayata döndüm.

User 2: Arkadaşım vajina kaşıntısında kullanıyordu, ben de eczacıya egzamaya iyi gelip gelmeyeceğini danışıp denedim. Gerçekten çok rahatlattı.

User 3: Ayak mantarı tedavisinde gerçekten çok etkili. Mantar sorununun tedavisiyle ayaklarımdaki koku sorunu da çözüldü. Ama çok uzun süre kullanmamak gerekiyormuş, o yüzden kullanımı doktor planlamalı.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Hametan Krem Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu