Sağlık

Thermo Efemat Krem Nedir, Ne İçin Kullanılır? Thermo Efemat Kullanım Talimatı ve Yan Etkileri

Duruş ve oturma bozuklukları, yoğun çalışma şartları, kronik nedenler ve travmalara bağlı olarak meydana gelen pek çok kas ve iskelet sistemi hastalığı vardır ve ne yazık ki her an hepimizi bulabilir. Bu rahatsızlıklar yaşam konforumuzu ve aynı zamanda da çalışma performansımızı her anlamda olumsuz etkiler. Fakat çözüme kavuşturulup, tedavi edilmesi imkânsız değildir… Doğru teşhis, doğru ilaçlar ve diğer tedavi metotlarıyla bu ağrılardan kurtulup, pekâlâ eski yaşam kalitenize kavuşabilirsiniz. Bugün sizi pek çok kas ve iskelet sistemi problemlerinde yaygınlıkla kullanılan Thermo Efemat Krem ile tanıştıracak ve içeriği ile birlikte kullanım detaylarına yönelik pek çok bilgiyi aktaracağız.  

 

Thermo Efemat Krem Nedir? 

Deva Holding A.Ş. ruhsatı ile ve yine aynı firmanın tesislerinde üretilen Thermo Efemat; 50g alüminyum tüp ambalajındadır. Beyaz renkte olan ve haricen uygulanan kremin etken maddesi; Etofenamat ve Benzil Nikotinat’dır. 

İçeriğinde yer almakta olan yardımcı nitelikteki maddeler ise şu şekildedir: Deiyonize su, benzil alkol, izopropil miristat, sitrat tamponu, setil alkol, makrogol stearat ve gliseriI monostearat. 

İlacın bileşeni kortizon barındırmamaktadır. 

Thermo Efemat Krem Ne İçin Kullanılır? 

 • Eklemleri çevreleyen yumuşak dokularda meydana gelen iltihaplanmalarda (Bursit ve Tendinit hastalıklarında), 
 • Romatizmal hastalıklarda, 
 • Omuzdaki eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalarda, 
 • Kas sertliklerinde, 
 • Boyun, omuz ve bel tutulmalarında, 
 • Lumbago (bel ağrısı), 
 • Siyatik (bel ağrısı), 
 • Osteoartrit (kireçlenme), 
 • Spondiloz (boyun disklerindeki tahribat ile meydana gelen ağrı), 
 • Travma ile oluşum gösteren burkulma, ezilme ve incinmelerde Thermo Efemat kullanılır. 

Thermo Efemat Krem Ne İşe Yarar? 

Krem, uygulandığı cilt yüzeyinde analjezik (ağrı kesici), anti-romatik (romatizma) ve anti-inflamatuvar (iltihap giderici) olarak endikasyon gösterir ve vücudun çeşitli bölgelerinde bu yönde meydana gelen sorunlar için kullanılabilir. 

Thermo Efemat Krem Nasıl Kullanılır? 

İlacın tedavi sürecinize uygun olup olmadığına ve ne şekilde kullanılması gerektiğine en doğru şekilde hekiminiz karar verecektir. Buna ek olarak kremin prospektüs brifinginde yer alan kullanım önerisi şu şekildedir: 

Günde 3 ila 4 kez kullanılabilecek olan Thermo Efemat, cilt yüzeyinde ağrılı olan bölgeye ince bir katman şeklinde tatbik edilir.  

Kremin başlığında masaj yapmaya elverişli bir başlık tasarımı bulunmaktadır. Bu başlık yardımıyla kremi sürdüğünüz bölgeye nazikçe masaj yaparak, kremin derideki emilimini kolaylaştırın.  

Öngörülen kullanım süresi 2 haftadır. Fakat şikayetleriniz bu süre zarfında çözüme kavuşmazsa fakat azalma eğilimi gösteriyorsa hekiminizle irtibat kurarak kullanım süresini uzatmaya yönelik bilgi alın.  

 

Thermo Efemat Krem Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamile ve hamilelik şüphesi olan kadınların bilinçsiz ve kontrolsüzce ilaç kullanımı, fetüsün gelişimi üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle kullanım alanı ya da formu ne olursa olsun mutlaka doktor önerisi dahilinde kullanılmalıdır.  

Thermo Efemat’ın gebelik kategorisi birinci ve ikinci trimester için C, üçüncü trimester için D’dir. 

Bu doğrultuda ilacın, hamilelik sürecinin ilk altı ayında kullanımına yönelik klinik ortam testlerinde; havyanlar üzerindeki üreme çalışmalarında negatif etkiler tespit edilmiş olup, söz konusu ilacın insan fetüsü üzerindeki etkilerini tespit edebilmek için yeterli ölçüde çalışma mevcut değildir.  

Gebelik sürecinin son üç ayında kullanımına yönelik olarak gerçekleştirilen klinik ortam deneylerinde hayvanlar ve insanlar üzerinde yürütülen üreme çalışmalarında negatif yönlü yan etkiler kaydedilmiştir. Bu nedenle üçüncü trimester döneminde kullanımı uygun değildir.  

Her iki dönem de hekiminiz ilacın kullanımına yönelik olarak riskleri ve yararları değerlendirerek onay verebilir.  

Thermo Efemat Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme dönemindeki annelerin kullanmakta oldukları oral ya da lokal ilaçların bileşeninde yer alan etken maddeler süte karışabilir ve bu durum bebeğin sağlığı açısından risk unsurlarını oluşturabilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi almadan bu süreçte hiçbir ilaç kullanmayınız.  

İlacın prospektüsünde net bir ifade ile emzireme sürecinde kullanılmaması önerilmiştir.  

Thermo Efemat Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Kremin ve içeriğinde barındırdığı etken maddenin, bebekler ve çocuklar üzerinde kullanıldığında meydana gelebilecek olan reaksiyonlara yönelik klinik ortam verileri bulunmadığından dolayı çocuklar üzerinde kullanılmamalıdır.  

Aşağıdaki Durumlarda Thermo Efemat Krem ‘i Dikkatli Kullanınız / Kullanmayınız 

 1. İlacın içeriğini mutlaka inceleyiniz ve teşhis edilmiş olan duyarlılıklarınıza yönelik herhangi bir maddenin yer alıp almadığını kontrol ediniz. 
 2. Hamileliğinizin ilk 6 ayında dikkatli ve kontrollü kullanın. Son üç ayında ise kullanmayınız. 
 3. Emziriyorsanız kullanmayınız. 
 4. 18 yaş altı çocuklarda kullanmayınız. 
 5. Şikayetlerinizin olduğu bölgede açık yara ya da egzama problemi mevcutsa, dikkatli kullanın.  
 6. Göz çevresi, ağız ve burun içi bölgelerinde kesinlikle kullanmayın. 
 7. İlacın kullanımı haricendir, kesinlikle yutmayın. 

Thermo Efemat Krem Yan Etkileri 

Her ilaç alerji riski barındırır. Bu noktada önemli olan hangi maddelere karşı duyarlılığınız olduğudur. Bu kremin içeriğinde yer alan Etofenamat maddesine karşı hassasiyeti bulunan kişilerde alerji kaynaklı olarak gelişen reaksiyonlara neden olabilir.  

Kremin yaygın olmayan yan etkileri aşağıda yer aldığı gibidir: 

 • Kızarıklık 
 • Yanma hissiyatı 
 • Kaşıntı 
 • Deri döküntüleri 
 • Kurdeşen 

Kremin seyrek görülen yan etkileri aşağıda yer aldığı gibidir:  

 • Temas dermatiti 
 • Aşırı duyarlılık 

Thermo Efemat Krem Fiyatı 

Normal reçeteli ilaçlar arasında yer alan Thermo Efemat, 2021 itibariyle 26.87 TL fiyata sahiptir ve eczanelerden temin edilir. Ayrıca SGK tarafından karşılanmakta olan ilaçlar listesinde de yer almaktadır.  

Thermo Efemat Krem Muadilleri 

İlaçlarla ilgili olarak yaşanan stok problemleri tedavinizi aksatmanıza neden olmasın! Thermo Efemat’a erişmekte sorun yaşadığınızdaki aşağıdaki muadil olan kremleri kullanarak tedavi sürecinizi sürdürebilirsiniz. 

 • Doline Jel 
 • Fleximat Jel 
 • Painex Jel 
 • Rheumon Jel 
 • Thermoflex Krem 

 

Thermo Efemat Krem Kullananlar 

User 1: Evimde kas gevşetici olarak bulundurduğum daimî kremim. Bende işe yarıyor ve çok hızlı etki ediyor ama siz yine de bir doktora sorun. 

User 2: Hamileyim belime yük bindiği için ağrılarım var. Biraz araştırıp bu kremi buldum ama bu da hamileyken riskliymiş halbuki baya etkiliymiş. 

User 3: Krem değil, ağrı kesici bir iksir! Masa başı çalışanların belalısı sırt ve boyun ağrıları için etkili bir krem.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Siğil Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Siğil Tedavisi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu