Sağlık

Nerisona C Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Nerisona C Krem Kullanım Metodu ve Yan Etkileri

Bakteriler, mantarlar ve mayalar cildimizde cirit atmak için adeta fırsat kolluyorlar! Alerjiye yatkın bir cilt yapınızın olması, hijyen konusunda yeterli önlemlerin alınmaması ve cilt yüzeyinde çeşitli bölgelerin sürekli olarak nemli kalması gibi daha pek çok etken cildinizi mikroorganizmaların egemenliği altına alabilir. Nerisona C Krem tam da bu alanda endikasyon sağlayan ilaçlardan biri. Kullanmadan önce doktorunuzun görüşünü mutlaka almanız gerektiğinin altını çizerek bu kremin nasıl kullanıldığına, yan etkileri ve daha birçok detaya birlikte bakalım… 

 

Nerisona C Krem Nedir? 

Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti. ruhsatıyla, Zenvita Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. tesislerinde 15 g alüminyum tüp formunda üretilir; karton kutu içerisinde ambalajlanarak eczanelere ulaştırılır. Etken madde içeriği; klorkinaldol, nerisona C ve diflukortolon valerat’tır. Yardımcı madde niteliğinde barındırmakta olduğu maddeler ise; beyaz vazelin, karbopol, kalın parafin, demineralize su, stearil alkol, sodyum hidroksit, disodyum edetat ve myrj 52. 

İlacın endikasyon sağladığı alan; mikroplara bağlı olarak meydana gelen cilt reaksiyonlarıdır.  

 

Nerisona C Krem Ne İçin Kullanılır? 

Ciltteki iltihabi hastalıklar ve alerjik deri reaksiyonlarında meydana gelen; kızarıklık, su toplama, sızlama, yanma hissiyatı, ciltte kalınlaşma ve deride anormal tabakaların oluşumu gibi semptomlar üzerinde etki gösterir. 

Cilt yüzeyinde bakteri, küf, mantar ve maya oluşumunu önler. 

 • Tinea, Candidiaz ve Pitrazis Versikolor gibi mantar enfeksiyonlarında, 
 • İltihabi kabarcıklarda, 
 • Döküntülü veya akıntılı egzamada, 
 • Bacaklarda alerji kaynaklı olarak, madeni para formunda meydana gelen ve el ile ayaklarda oluşum gösteren yağlı ve kabartılı egzamada, 
 • Varis ile birlikte gözlemlenen variköz egzamada, 
 • Bakteri nedenli olarak oluşan kabarcıklarda, 
 • Kıl kökü iltihabında, 
 • Cilt yüzeyinde iltihap nedenli olarak meydana gelen kabuklaşma veya lekelenme (eritrazma) üzerinde endikasyon sağlar.  

 

Nerisona C Krem Nasıl Kullanılır? 

En güvenli ve doğru kullanım metodu ancak hekiminiz tarafından reçete edilebilir. Bunun dışında herhangi bir duyumla ilaç kullanmanız ciddi sağlık risklerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Nerisona’nın prospektüsünde bulunan kullanım açıklaması ise şu şekildedir: 

Etkilenen bölgeye temiz elle, ince bir katman oluşturacak şekilde, günde iki kez uygulanabilir. Tedavi sürecinin ilk günlerinde üç kez de kullanılabilir. Şikayetlerinizde gözle görülür azalmanın meydana gelmesiyle günde bir kez kullanımı yeterli gelecektir.  

Bebek, çocuk ve yetişkinlerde kullanım süresi üç haftadan daha uzun olmamalıdır. 

İlacın kullanımı ile birlikte çok yoğun bir etki görürseniz ya da hiçbir iyileşme belirtisi gelişmezse doktorunuzla yeniden irtibata geçiniz.  

Kullanım yolu haricen, cilt yüzeyine uygulama şeklindedir. Kesinlikle yutulmamalıdır. 

 

Nerisona C Krem Hamilelikte Kullanılır mı? 

İlacı kullanmadan önce hamileliğinizi veya hamilelik şüphenizi mutlaka doktorunuza bildiriniz. Genel olarak hamilelik sürecinin birinci trimester döneminde kortikosteroid bileşenine sahip olan ilaçların haricen kullanımı sakıncalı bulunmaktadır.  

Nerisona C Krem’in gebelik kategorisi C sınıfında yer almaktadır. Bu sınıfta nitelendirilen ilaçlar; hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiş olan üremeye yönelik çalışmalarda, fetüsün olağan gelişimi üzerinde risk unsuru oluşturan sonuçlara neden olmuştur. Buna karşın insan fetüsü üzerinde oluşturduğu riskleri gözlemleyebilmek için yeterli ölçüde kontrollü çalışma yapılamamış olup; ancak ve ancak kremin endikasyonuna acil olarak ihtiyaç duyulması durumunda hekim değerlendirmesi ile olası yararlar ve riskler göz önünde bulundurularak karar verilir.  

 

Nerisona C Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Emziren annelerin ilaç kullanımı, tıpkı gebeliklerinde olduğu gibi doktor kontrolüne tabii tutulmalıdır. Laktasyon dönemindeyseniz bu durumu mutlaka hekiminizle paylaşın. Tedavi süreciniz boyunca emzirmeye devam edip etmemeniz konusundaki kararı hekiminiz verecektir. Yine de emzirme döneminde göğüs bölgesinde kesinlikle kullanılmamalı ve geniş cilt yüzeylerinde uygulamaktan kaçınılmalıdır.  

 

Nerisona C Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı uygundur fakat buna hekiminiz karar vermeli ve doz ayarlamasında bulunmalıdır. Ayrıca 3 haftadan daha uzun süre zarfında kullanılmamalıdır. 

Nerisona C Krem Yan Etkileri 

İlacın kullanımı ile birlikte meydana gelebilecek olan ender yan etkiler: 

 • Kızarıklık 
 • Yanma hissiyatı 
 • Kaşıntı 
 • Kabartı 

İçeriğinde kortikosteroid barındırmakta olan kremlerin cilt yüzeyinde geniş alanlar üzerinde uygulanması ya da 3 haftadan daha uzun sürelerde kullanımı sonucunda aşağıdaki yan etkiler gözlemlenebilir: 

 • Deride incelme 
 • Sivilce ya da sivilce benzeri oluşumlar 
 • Kılcal damarlarda genişleme 
 • Deride şerit formunda oluşumlar 
 • Kortikosteroid absorbiyonuna bağlı reaksiyonlar 

Diğer kortikosteroid içerikli ilaçların kullanımına bağlı olarak nadir gözlemlenen yan etkiler: 

 • Ciltte renk değişimi 
 • Saç diplerinde iltihaplanma 
 • Ağız çevresinde gözlemlenen egzama 
 • Kıl uzama hızında artış 
 • Diğer alerjik deri reaksiyonları 

Ayrıca gebe ve emziren annelerin uzun süreli veya geniş yüzeylerde kullanımı bebeklerinin sağlıklı gelişimi üzerinde risk barındırmaktadır. Örneğin; gebeliğin üçüncü trimester döneminde kullanımı sonucunda bebeğin böbrek üstü bezindeki gelişim olumsuz etkilenebilir.  

 

Nerisona C Krem Fiyatı 

2022 yılı için geçerli olan güncel satış fiyatı 19.71 TL olan krem, normal reçete ile temin edilebilmektedir. Fakat SGK tarafından geri ödeme kapsamında aktif değildir.  

Nerisona C Krem Muadilleri 

Tedavi planınızın aksamaması için Nerisona’ya erişmekte güçlük yaşadığınız durumlarda aşağıdaki eşdeğer bileşene sahip ilaçlarla kullanabilirsiniz.  

 • Impetex Krem 

Nerisona C Krem Kullananlar 

User 1: Kortizonlu bir krem olduğu için uzun süre kullanmamak gerekiyor, kesinlikle doktora danışarak kullanın. 

User 2: Ben internette araştırırken sivilceye iyi geldiğini okumuştum. Ama sivilce için kullanılması sakıncalıymış haberiniz olsun. 

User 3: Ben egzama için kullandım, iki hafta dolmadan çok faydasını gördüm. Mucizevi rahatlatıcı bir krem. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt İçin 10 Cilt Bakımı Tüyosu

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu