Kadın Sağlığı

Menstrual Cup Nedir? Nasıl Kullanılır?

Öncelikle, menstrual kelimesinin ne demek olduğuna bakalım. Menstrual, adet döngüsü anlamına gelir.  Regl dönemi her ne kadar aklımıza ped ve tamponları getirse de son dönemde yaygınlaşan menstrual cuplar da kadınlara büyük bir yardımcı niteliğindedir. Konfor aradığımız bu dönemlerimizde menstrual cup kadınların yardımına koşar. Türkiye’de her ne kadar regl dönemlerinde sıklıkla hijyenik pedler tercih edilse de menstrual cup da bir çok kişinin alternatifi olabilecek niteliktedir. Ped ve tamponlarda düzenli olarak değişiliklik yapılması gerekir aksi takdirde vücudumuzda bakteri birikebilir. Devamlı değiştirilmeleri gereken ped ve tamponlar çevre için de çok sağlıklı değildir. Bu durumda, menstrual cup başarılı bir alternatif oluyor. Gelin, menstrual cup nedir yakından bakalım.

 

Menstrual Cup Nedir?

Menstrual kap, adet dönemi için geliştirilmiştir. Esnek bir yapıya sahiptir. Silikondan yapılan bu kaplar, rahim içine rahatlıkla sığabilir. Bir küçük fincana benzeyen görünümleri vardır. Ped ve tampona alternatif olarak hayatımızda yer alır. Öteki ürünlere nazaran tek kullanımlık bir ürün değildir. Ekolojik ve sürdürebilirdir. Her kullanımdan sonra, kaynak bir suyla temizliği yaparak saklanabilir. Ped ve tamponun aksine kanı içine çekmez, absorbe etmez; sadece toplar. Vajina duvarına tutunan bu kaplar regl kanını toplar. Bu sayede, kan dışarı nüfuz etmez.

 

Menstrual Cup Nasıl Kullanılır?

Menstrual Cup Nasıl Kullanılır? Menstrual Cup Bekareti Bozar Mı?

Menstrual kaplar tek kullanımlık değildir. Bu kaplar, hijyenik bir şekilde bakımı yapıldığı sürece 5 yıla kadar kullanılabilir. Fakat, bu kapları ne kadar sıklıkla değiştirirseniz o kadar iyi olacaktır. Aksi takdirde, içerisinde bakteriler birikebilir. Özellikle, hassas bir vücuda sahipseniz bu durum toksik şok sendromuna neden olabilir.

 

Menstrual kapların, vajinaya uygun boyutta ve yumuşak olması gerekir. Kapı takarken, vajina içine hava girmediğine emin olmanız gerekmektedir. Eğer hava girdiğini hissediyorsanız size uygun olacak kaptan daha büyük veya sert bir menstrual kap kullanıyorsunuzdur. Bu kapların bir çok farklı katlama yöntemi vardır. Bunlardan tekini kendnize seçerek kapı parmak yardımıyla vajina içerisinine itebilirsiniz.

Menstrual kabı ilk kullanımınızdan önce bir tencerede, kaynar su ile 5 dakika kaynatmalı ve temiz bir havlu ile kurulamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken, temiz içme suyu ile yıkamaktır. Musluk suları, bakteriye neden olabileceği için zararlıdır. Regl bitiminde de aynı şekilde kaynar içme suyu ile iyice temizlenmeli ve kurulanmalıdır.

 

Menstrual Cup Sağlıklı Mı?

Yapılan araştırmalara göre, menstrual cup alternatif olan regl pedi ve tamponlara göre daha sağlıklıdır. Uzun süre kullanılan pedler neme neden olduğu için bakteri üretimini hızlandırır. Bunun vücuda birçok olumsuz dönüşü olabilir. Pedler, aynı zamanda çevreye de zararlıdır. Tamponlar ise vajinanın dokusunu olumsuz etkileyebilir ve her ne kadar nadir de olsa Toksik Şok Sendromu’na neden olabilir. Menstrual kaplar özellikle alternatiflerine bakılınca en sağlıklı olarak kabul ediliyor. Fakat, son yapılan araştırmalara göre hijyeni sağlanmayan menstrual kaplar da Toksik Şok Sendromu’na neden olabilir. Bu nedenle, bu kapları özenle seçmek, belli aralıklarla değiştirmek ve hijyen kurallarını aksatmamak gerekiyor.

 

Menstrual Cup Bekareti Bozar Mı?

Bekaret için hakkında en az bilgiye sahip olduğumuz konulardan biri diyebiliriz. Bu da, bu tip kararlar alırken kişiyi ikilemde bırakabiliyor. Kızlık zarı, ergenlik ile oluşan ince ince dokulardır. Regl yaşayacak olan kişide halihazırda bu dokularda boşluklar oluşur. Bu nedenle, menstrual cup kullanmak bekareti bozmaz. Fakat, yine de kullanan kişinin daha özenli olması beklenebilir. Uygun boyutta olan menstrual cup seçmelidirler.

 

Menstrual Cup Kullanmak İçin Erken Mi?

Boy ve kilo ve yaş konusunda kafalarında soru işareti olanlar bu sorunun cevabını merak edebiliyor. Boy ve kilo vajina üzerinde büyük bir etki yapmaz. Ergenlik çağında olanlar ve bakireler için Lily Cup One veya Lily Cup Compact A önerilebilir. Daha küçük olan bu kapları yerleştirmek de daha kolay olacaktır.

İlk kez kullanacak olanlar bu işlemi gerçekleştirirken kaygılanabiliyorlar. Bu da, vajina kaslarının daha çok kasılmasına neden olabiliyor. Kaygıyı engellemek için, kişi kafasındaki soru işaretlerini cevaplandırmalıdır. Kendine zaman tanımalıdır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:T Bölgesi Neresidir? T Bölgesi Neden Yağlanır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu