Sağlık

Kış Aylarında Daha da Önemli: Evin İdeal Nem Düzeyi Ne Olmalı?

Nem, sağlıklı bir evin önemli ve genellikle gözden kaçan bir yapı taşıdır. Kuru kış mevsiminde cildiniz ve solunum sisteminiz daha fazla neme ihtiyaç duyar. Bütçenize uygun bir oda nemlendirici bulamadıysanız veya halihazırda bir nemlendiriciniz varsa ama yeterli gelmiyorsa, size çözüm odaklı bazı ipuçları vermek için buradayız…

İç mekanlardaki düşük nem, kuru ve pul pul cilt ve göz, burun ve boğaz tahrişi gibi bir dizi soruna yol açabilir. Evinizin neminde optimal olmasa da bir denge oluşturmak esastır.

Nemi artırmak için en popüler seçeneklerden biri oda nemlendirici kullanmaktır. Bununla birlikte, havaya bir miktar nemi doğal olarak geri getirmenin başka yolları da var…

Evin İdeal Nem Düzeyi Ne Olmalı?

Evinizdeki nemi artırmak aslında oldukça kolaydır, halbuki sağlığınız için büyük bir fark yaratabilir. Nem seviyelerini yüzde 30’un üzerinde, ancak 50’nin altında tutmak önemlidir. Böylece evinizde küf veya rutubet riski olmadan rahatça yaşayabilirsiniz.

Oda Nemlendirici Kullanmak Doğru mu?

Evinizdeki nemi arttırmanın en etkili yollarından biri oda nemlendirici kullanmaktır. Nemlendiriciler aslında suyla doldurduğunuz bir tanktan oluşan oldukça basit cihazlardır. Daha sonra, türüne bağlı olarak soğuk veya ılık bir sis oluşturacak ve solumanız için küçük parçacıkları yayacaktır.

Nemlendiriciler boyut olarak değişir. Küçük nemlendiriciler her seferinde bir odada kullanılabilirken, daha büyük modeller tüm ev için aynı anda fayda sağlayabilir.

Ancak bu ürünler gereğinden fazla kullanıldığı takdirde, evinizdeki nem oranını olması gerektiğinden daha fazla arttırabilir. Ve fazla nem de bazı istenmeyen sorunlar yaratabilir. Dolayısıyla aslında faydalı olması için kullandığınız oda nemlendiriciniz görevini yerine getirmemiş olur.

Nem oranındaki gereğinden fazla artış, halılarda veya diğer ev tekstil ürünlerinde zararlı bakterilerin ve küf mantarlarının oluşumuna sebep olacaktır. Üstelik astım problemi olan insanların astım şikayetlerini tetikler.

Nemlendiricinizin kendisi de kirlenmeye meyilli olduğu için, düzenli olarak boşaltmanız ve temizlemeniz önemlidir. İyi temizlenmemiş oda nemlendiricileri, üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir, mikrop ve hastalık saçabilir.

Evin Nemini Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Neyse ki, evinizdeki nemi yavaşça artırmanın birçok etkili ve doğal yolu da var…

  • Çamaşırlarınızı İçerde Kurutun

Serin bir kış sabahında cildinizin pul pul döküldüğünü fark ederseniz, yeni yıkanmış giysilerinizi kurutucuya koymayın. Islak çamaşırlarınızı evin içinde asarak kurutmak, odaya yavaş yavaş az miktarda nem katar. Üstelik çamaşır kurutucuyu kullanmayarak enerji tasarrufu da sağlarsınız.

  • Ev Bitkileri Edinin

Ev bitkileri, yalnızca nem seviyelerini artırmak için değil, aynı zamanda potansiyel olarak evin içindeki havayı arındırmak için de mükemmel bir yoldur. Bitkiler, nemi köklerinden emdikleri ve saplardan yapraklara kadar dolaştırdıkları için etkili doğal nemlendiricilerdir. Sonuç olarak, yapraklar yoluyla havaya nem katarlar.

Ancak, havanızı hem arındırmak hem de nemlendirmek istiyorsanız bitkilerinizi dikkatli seçmelisiniz. NASA, VOC’ler (uçucu organik bileşikler) ve klor da dahil olmak üzere kirleticileri havadan uzaklaştıran çeşitli bitkiler üzerinde uzun bir çalışma yaptı. Elde edilen sonuçlara göre, örümcek bitkileri ve aloe vera gibi iç mekan bitkileri, en etkili hava temizleyici bitkilerden bazıları.

  • Yemeklerinizi Kapaksız Pişirin

Pişirme, özellikle buhar oluşturan kaynar su başta olmak üzere, önemli miktarda nem oluşturur. Yemek pişirirken mümkünse tencerelerin üzerini kapatmamaya çalışın; bu, buharın kaçmasına ve havaya girmesine izin verir. Bu yöntemden en iyi şekilde faydalanmak ve nemi çıkarmadan iyi hava sirkülasyonunu teşvik etmek için, fanları da düşük ayarda tutmalısınız.

evin nem oranı nasıl arttırılır

Günümüzde yoğun yaşam, basit işleri yapmak için mikrodalgayı çok sık kullanmamıza neden oluyor. Mikrodalgayı biraz dinlendirin ve yemeklerinizi tekrar ocakta ısıtmaya başlayın.

  • Küveti Dolu Bırakın

Banyo yaparken küveti doldurmaktan hoşlanıyorsanız, bunu bir fırsata çevirebilirsiniz. Sıcak bir banyodan hemen sonra küveti boşaltmak yerine suyu soğumaya bırakın. Soğudukça, suyun bir kısmı havaya buharlaşarak ortamı nemlendirir.

Ancak, küvetteki su ile legionella bakterilerini yayma riski olduğunu bilmelisiniz. Lejyonella, su sistemlerinde büyür ve damlacıklar buharlaştığında havaya yayılır ve sonuç olarak, lejyoner hastalığına ve pontiac ateşine neden olabilir. Ayrıca, evde küçük çocuklar varsa, boğulma tehlikesine karşı banyoyu bu süreçte gözetimsiz bırakmamaya da özen göstermelisiniz.

Bu hileyi mutfakta da uygulayabilirsiniz. Bulaşıklarınızı sık sık elde yıkıyorsanız, su doğal olarak soğuyana kadar lavaboyu dolu bırakın. Küvette olduğu gibi, nemin bir kısmı soğudukça buharlaşarak havaya nüfus edecek ve evin nem oranının artmasına yardımcı olacaktır.

  • Duştan Sonra Banyonun Kapısını Açık Bırakın

Duş alırken banyonun nasıl sıcak buharla dolduğunu fark etmemiş olamazsınız. Evinizin geri kalanının nem oranı düşükse, bu kaynak boşa gitmemelidir. Günlük sıcak duşunuzu aldıktan sonra, kapıyı açık bırakın. Sıcak buhar banyodan kaçacak ve havaya nem katacaktır.

  • Isı Kaynaklarının Yanına Su dolu Kaplar Koyun

Havaya yavaş yavaş nem katmanın basit bir diğer yolu da stratejik olarak su dolu kapları ısı kaynaklarının yakınına yerleştirmektir. Dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı, eriyebilecekleri için plastik kaplardan kaçınmak olmalıdır.

Sıcak hava kaseyi ve suyu nazikçe ısıtırken, su buharlaşarak evinizi nemlendirir. Ancak, su dolu kapları devirebilecek evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız varsa, bu yöntem sizi biraz zorlayabilir.

  • Vazoları Çiçeklerle Doldurun

Çiçekler herhangi bir odaya hoş bir dokunuş katarken, havaya da biraz nem katabilirler. Pencere pervazlarınıza çiçekli birkaç vazo yerleştirin ve gün boyunca güneşin onları ısıtmasına izin verin. Su kapları gibi, ısındıkça su buharlaşacak ve böylece odayı nemlendirerek, evin nem oranının artmasında etkinlik gösterecektir.

Çocuklarınızın bahçeden vazolara koymak için çiçek toplamasına izin verin, bu zevkli görevi severek kabul edeceklerdir.

  • Bulaşık Makinesinden Yararlanın

Bulaşık makineleri bulaşıklarınızı yıkamak için önemli miktarda su kullanır, ancak kurutma işleminde de önemli miktarda enerji tüketirler. Evinizi nemlendirirken biraz enerji tasarrufu da yapmak isterseniz, son kurutma döngüsünden önce bulaşık makinesinin kapağını açın ve bulaşıkların kurumasını bekleyin. Kapağı açtığınızda cihazdan önemli miktarda sıcak buhar çıktığını fark edeceksiniz, bu buhar havaya karışarak ortamı nemlendirir.

  • İç Mekan Çeşmeleri, Hem Zen Hem Nem

Günlük yaşam sizi stresli hissettiriyorsa, bir çeşme dekoru size birkaç yönden yardımcı olabilir. İç mekan çeşmeleri çok çeşitli boyutlara ve tasarımlara sahiptir, bu nedenle tarzınıza uygun olanı bulmak kolaydır. Bu dekorlar genellikle çok ihtiyaç duyulan zenleri evlere getirmek için kullanılır. Ayrıca daha çok neme ihtiyaç duyulan odaya yerleştirerek de faydalanabilirsiniz. Çeşmeler, bir ısı kaynağının veya güneş ışığı gören alanlara yerleştirilirse daha da etkili olacaktır. Su dolaşarak dönmeye devam ettikçe, bir kısmı buharlaşarak havaya karışır ve evin nem oranında artışa yardımcı olur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Bactroban Pomad Nedir? Bactroban Ne İçin Kullanılır? Bactroban Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu