Zevosis

Kaşlar Neden Dökülür? Dökülen Kaş Tekrar Çıkar mı? Kaşların Gürleşmesi İçin İpuçları

Vücudunuzun geri kalanında olduğu gibi, kaşlarınızın da büyüme döngüleri vardır. Bu nedenle, kopardıktan birkaç gün sonra bu eksik tüylerin aniden ortaya çıkmasını beklemeyin! Uzmanlar, kaşların üç ila dört aylık bir büyüme döngüsü olduğunu, bu yüzden onları almayı bıraktıktan sonra yeniden çıkıp çıkmayacağını görmek için en az iki ila üç ay beklemeniz gerektiğini belirtiyor.

 • 11 Kasım 2021
 • 59 kez görüntülendi.
Kaşlar Neden Dökülür? Dökülen Kaş Tekrar Çıkar mı? Kaşların Gürleşmesi İçin İpuçları

En dikkatli olanımızın bile başına gelmiştir. Gözünüzü rahatsız eden birkaç başıboş tüyü temizlediğinizi sanırken, kaşlarınızın formunu bozabilir ve telafisi güç kayıplara sebep olabilirsiniz. Ve sonra eski Hollywood yıldızlarıyla rekabet edebilecek kadar ince kaşlarla ortada kaldığınızda, bu görünümün kalıcı olup olmadığını merak ederken mideniz korkuyla dolar! 

Peki bu çirkin hatadan geri dönüşü hızlandırmak için neler yapılabilir, öğrenmek istemez misiniz?  

Kaşlar Yeniden Çıkar mı? 

Agresif bir ağdanın ya da alışkanlık haline gelmemiş tek seferlik bir kişisel girişimin kurbanı olduysanız, kaybedilen tüylerin zaman içinde geri gelme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak bazen altta yatan çeşitli faktörler, kaşlarınızın uzamasının ne kadar süreceğini etkileyebilir. Uzmanlar, “Menopozdan sonra saç büyüme döngüleri önemli ölçüde yavaşlayabileceğinden” bazı kadınların daha yavaş yeniden büyüme evreleri yaşayabileceğini belirtiyor. 

Kaşlar Neden Dökülür?

Kaşların dökülmesinin birden çok nedeni olabilir: 

 • Kaş dökülmesinin en belirgin nedenlerinden biri insan hatasıdır. İster koparın ister iplikle alın ya da ağda yapın, kaşlarınızdan çok fazla tüye elle müdahale etmek, kaş dökülmesine neden olabilir. Ve bu bir rutin haline geldiyse kaş dökülmesi maalesef kalıcı olabilir. 
 • Bazen altta yatan sağlık koşulları da saç dökülmesine neden olabilir. Örneğin, trikotillomani, kaşları da içerebilen ve saç yolma ile kendini gösteren bir zihinsel sağlık rahatsızlığıdır. 
 • Saçkıran ya da tıbbi adıyla alopesi de büyük bir kayba neden olabilir ve bazı durumlarda kalıcı hasar yaratabilir. 
 • Kaşlarınızın altındaki ciltte bir yara izi varsa, yara dokusu boyunca yer alan saç kökleri kalıcı olarak hasar gördüğü için kel yamalar oluşabilir. 
 • Ve son olarak, yaşla birlikte saç dökülmesi çok yaygındır. Bu, kaşlar dahil vücudun herhangi bir bölgesi için geçerli olabilir. 

Kaşların Yeniden Çıkması Ne Kadar Sürer? 

Vücudunuzun geri kalanında olduğu gibi, kaşlarınızın da büyüme döngüleri vardır. Bu nedenle, kopardıktan birkaç gün sonra bu eksik tüylerin aniden ortaya çıkmasını beklemeyin! Uzmanlar, kaşların üç ila dört aylık bir büyüme döngüsü olduğunu, bu yüzden onları almayı bıraktıktan sonra yeniden çıkıp çıkmayacağını görmek için en az iki ila üç ay beklemeniz gerektiğini belirtiyor. 

Kaşlar Nasıl Gürleştirilir?

Bu duymak istediğiniz haber olmayabilir, ancak tıpkı pişman olunan bir saç kesimine sahip olmak gibi kaşlara karşı işleyeceğiniz suçlarınızı da yalnızca zaman düzeltebilir. Neyse ki, kaş kalemi veya kaş sabunu içermeyen ve kaşları iyileştirmeye veya kalınlaştırmaya yardımcı olacak ipuçları var ve bunlardan bazıları evde yönetebileceğiniz yöntemler. Daha karmaşık çözümler ise bir dermatoloğa veya eğitimli bir estetisyene gitmenizi gerektirecektir. 

 • Topikal Büyüme Serumları 

Zayıf kaşlarınızı hayata döndürmek için dermatoloğunuza gitmeye hazır değilseniz, iyi bir topikal büyüme serumuna yatırım yapmayı düşünün. Uzmanlar, saç büyümesini uyaran peptitler içeren formülleri öneriyor. Bu ürünler ayrıca daha dolgun, daha çarpıcı bir görünüm için kaş kıllarını hafifçe koyulaştırabiliyor. Amino asit peptitleri cilt ve saç için iyi bileşenler içerir, bu nedenle bilimsel verilere göre yeniden büyümeyi teşvik edemeseler bile, en azından sahip olduklarınızı en sağlıklı formlarında olmaları için teşvik edebilir ve daha dolgun görünen kaşlar yaratabilirler. 

Ek olarak, antioksidanlar kaş folikülüne serbest radikallerle de yardımcı olabilirler. Kaşların serbest radikaller ve oksidatif stresle yaşlanmasını geciktirirler. Saçlar ve kaşlar yaşlandıkça inceldiği için, potansiyel olarak antioksidanlarla daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Cilt bakım cephanenizde zaten bir antioksidan serumunuz varsa, kaşlarınızı da bununla beslediğinizden emin olun. 

 • Doğru Beslenme  

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, vücudunuzun herhangi bir yerinde daha iyi tüyler elde etme yöntemleri topikal ilaçlarla sınırlı değildir. Beslenmenizde yeterince protein aldığınızdan emin olun! Kaş kılları çoğunlukla proteinden oluşur. Benzer şekilde, sağlıklı kaşların A, B’ler gibi biotin, C ve D gibi temel vitaminlere ve çinko ve demir gibi besinlere de ihtiyacı vardır.  

 • Trombosit Açısından Zengin Plazma Enjeksiyonları 

Aylar geçtiyse ve kaşlarınız eski ihtişamına dönmediyse, uzmanlar PRP enjeksiyonlarının yeniden büyümeyi teşvik edebileceğini veya kaş-saç ekiminin bir seçenek olabileceğini belirtiyor. 

PRP, trombositten zengin plazma anlamına gelir. Son birkaç yılda dermatologlar ve doktorlar, cilt sorunları ve eklem ağrılarından saç dökülmesine kadar, çeşitli problemleri hafifletmek için PRP’yi araç ve yöntem olarak kullanmaya başladılar. PRP, büyüme faktörleri içeren trombositlerden kırmızı ve beyaz kan hücrelerini ayırarak çalışması sağlanan bir sistem.  

Dermatologlar, PRP’nin tamamen doğal bir seçenek olduğunun çünkü kendi kanınızdan elde edilen büyüme faktörlerini içerdiğinin altını çiziyor. Büyüme faktörleri, cilt hücreleriniz ve saç folikülleriniz için gübre görevi görüyor. Elbette bu yöntem için bir uzmana başvurmanız gerektiği unutulmamalı.  

 • Hint Yağı 

Kaşlarını düzeltmek için yeterince zaman geçirmiş olan herkes bilir ki Hint yağı kullanmak sıklıkla önerilir. Hint yağı ve kaş büyümesi arasındaki bağlantıyı destekleyen bilimsel araştırmalar zayıf olsa da bu doğal yağın yüzyıllardır kaş iyileştirici olarak kullanıldığına dair anekdotsal kanıtlar güçlüdür. En ünlü estetik uzmanlarının bile sıklıkla yöneldiği bir çözümdür. 

Çoğu durumda, kaş kaybı insan hatasından kaynaklanır. Öyleyse, yapabileceğiniz en iyi şey aslında koparmadan önce tekrar düşünmektir! Ancak ara sıra kendinizi cımbız seanslarına kaptırıyorsanız, kaşlarınızın geri gelmesini beklerken sabır ve iyi bir kaş ürününün en iyi çözümler olacağını da aklınızdan çıkarmayın… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ