Sağlık

Exenate Krem nedir? Ne İçin Kullanılır? Kullanım Sıklığı ve Yan Etkiler

Exenate krem, deri yüzeyinde oluşan alerjik deri reaksiyonlarını baskılaması için hekimler tarafından reçete edilen bir ilaçtır. Ciltteki kızarıklık, iltihaplanma ve kaşıntı gibi belirtileri hafifletir. Özellikle egzama hastalarında Exenate krem iyi bir tercihtir. Peki Exenete krem nasıl kullanılmalı? Hamilelikte kullanılır mı? Diğer ilaçlar ile kullanımı nasıl olmalı?

 

Exenate Krem Nedir?

Ruhsat sahibi ve üreticisinin Pharmactive İlaç San. ve Tic. A.Ş. olan Exenate Krem, çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan egzama tedavisinde etkin bir ilaçtır. 30 gramlık alüminyum tüp içerisinde satılır. Bileşenindeki her 1 miligramda (%0.1) metilprednisolon etkin maddesi içerir. Ayrıca desil oleat, gliserol monostearat, setostearil alkol, gliserol %85, saf su, makrogol stearat, benzil alkol, butilhidroksitoluen, katı yağ, disodyum edetat ve kaprilik-kaprik-miristik-stearik trigliseridler gibi yardımcı maddeler bulunur.

Exenate krem haricen olarak kullanılır. Sorunun olduğu bölgeye masaj yoluyla yedirilir. Böylelikle ciltte kızarıklık, ödem, kaşıntı ve iltihaplanma gibi problemler giderilir. Exenate Krem, düşük yağ ve yüksek su oranı özelliğine sahiptir. Bu yapısıyla akıntılı egzamanın yaşandığı bölgelere ya da vücuttaki tüylü bölgelere rahatlıkla uygulanabilir.

 

Exenate Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem cilt üzerinde oluşabilecek birçok farklı komplikasyonun giderilmesi ya da hafifletilmesi için kullanılabilir. Temel olarak cilt üzerindeki kızarıklık, iltihap, kaşıntı, döküntü ya da kabarma gibi sorunlar için doktorlar tarafından reçete edilir. Yapısındaki etkin ve yardımcı maddeler sayesinde kısa sürede etkisini gösterir. Elbette bunun için hekim kontrolünde doğru kullanımın gerçekleşmiş olması gerekir.

Exenate Krem’in diğer bir kullanım alanı ise egzamadır. Egzamanın hemen her türünde bu ilaç önerilir. Atopik egzama, akut egzama, nöro dermatit ve kronik egzama bunlardan bazılarıdır. Buna ek olarak çocuklarda görülen egzama tedavisi için de birebirdir.

 

Exenate Kremi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ilaç gibi Exenate Krem’i de kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususları vardır. Çünkü çoğunluklu açık yaralarda tercih edildiği için doğru kullanım gerçekleşmediğinde birtakım yan etkiler ortaya çıkabilir. Burada hekimin yönlendirmeleri de önemlidir.

Exenate’ı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

 • Bu ilacın içerisinde metilprednisolon aseponata bulunur. Bu maddeye ya da içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz var ise Exenate’ı kullanmamalısınız.
 • Tedavinin amaçlandığı cilt bölgesinde verem ya da frengi nedeniyle meydana gelmiş bir hasar mevcutsa, krem kullanılmamalıdır.
 • Viral hastalıklar da Exenate’ı kullanmama sebeplerindendir. Suçiçeği, gül hastalığı ve akne bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Exenate’ı aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

 • Deri hastalığının yanında bakteri veya mantar enfeksiyonuna dayalı bir problem varsa ilacı dikkatli kullanınız. Ayrıca böyle bir durumda yardımcı bir tedavi gerekibilir.
 • Eğer bu kremi uzun süreli kullanırsanız bir süre sonra ciltte kuruma meydana gelebilir. Bu durumda yağ içeriği yüksek bir formülasyona geçmek doğru tercih olacaktır. Exenate pomat bu alandaki ihtiyacınızı giderecektir.
 • Exenate krem kullanımı sırasında göz ve derin yaralara temasından kaçınınız.
 • Daha önce glokom gibi bir şikayetiniz olduysa hekiminiz ile iletişime geçmelisiniz.

Yukarıda belirttiğimiz uyarılardan birini yaşadıysanız geçmiş dönem dahi olsa lütfen doktorunuz ile iletişime geçiniz.

 

Exenate Krem Nasıl Kullanılır?

Exenate Krem’i nasıl kullanılacağınız, şikayetlerinizin muayeneyle değerlendirilmesinin ardından hekiminiz karar verecek. Ne kadar süre ve hangi dozajlarda uygulanacağına ancak hekiminiz sayesinde ulaşabilirsiniz. Kullanım süresi genellikle bir hafta ile bir ay içerisinde olsa da tedavinin yöntemine göre bu süre daha da uzayabilir.

Exenate’nin prospektüsünde nasıl kullanılacağı şu şekilde belirtilmiştir: Krem ince bir tabaka halinde ve hassas bir şekilde problemin olduğu bölgeye uygulanır. Ovalamanın ardından elleri sabunlu suyla yıkamakta fayda var. Bu ilacın kullanımı ile alakalı aklınıza takılan her türlü soruyu doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Tedavi süresince kullanımı 12 haftayı aşmamalısınız.

 

Exenate Krem Hamilelikte Kullanılır mı?

Öncelikle belirtmekte fayda var ki hamilelik döneminde bu ilacı ve hiçbir ilacı doktorunuza sormadan kesinlikle kullanmayınız. Çünkü riskli bir dönem olan hamilelik sürecinde yan etkiler görülebilir. Nihai karar ancak hekim tarafından verilebilir.

Diğer yandan Exenate Krem’in hamilelik kategorisi (C.) olarak belirlenmiştir. Bu kategorinin açıklamasına göre hayvan üreme çalışmalarında fetüs üzerinde bir yan etki saptanmıştır. Ancak insanlarda yeterli oranda bir çalışma gerçekleştirilmemiştir. (C.) kategorisine göre olası risklere rağmen Exenate hamilelikte kullanılabilir. Ancak yinelemekte fayda var, hekim onayı olmadan hamileler bu ilacı kullanmamalı.

Exenate Krem Emzirirken Kullanılır mı?

Emzirme süreci dahilinde doktorunuzun onayı olmadan ilaç kullanmayınız. Bu durum Exenate için de geçerli, çünkü içeriğinde bulunan maddeler anne sütü ile bebeğe de aktarılabilir. Bu yüzden eğer laktasyon dönemindeyseniz bu bilgiyi doktorunuzla paylaşın. Hekiminiz emzirme dönemindeyken kullanmanıza onay verirse; meme bölgesine uygulamaktan, uzun süre boyunca kullanmaktan ve uygulanan bölgeyi kapatacak şekilde pansuman uygulamalarından kaçının.

 

Exenate Krem Çocuklarda Kullanılır mı?

Bu ilaç çocuklarda kullanılabilir. Ancak çocuk ve ergenlerde kullanımı için belli bir doz ayarlaması yapılmalıdır. Bu yüzden hekim gözetiminde ve yönlendirmesinde çocuklara uygulamalısınız. Buna ek olarak eğer çocuğunuzda kullandığınız ilacın etkisinde az veya çok gibi bir izleniminiz varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Tedavi süresince kullanımı 4 haftayı aşmamalıdır.

Exenate Krem Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Exenate Krem’de de yapısındaki maddelere karşı hassas olan kişilerde alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilir. Bu nedenle yan etkilerinin bilinmesi zaruridir.

Exenate’nin kullanımına bağlı olarak gelişebilen yaygın yan etkiler:

 • Kremin uygulandığı bölgede yanma hissi ve buna bağlı olarak gelişen kaşıntı

Exenate’nin kullanımına bağlı olarak gelişebilen yaygın olmayan yan etkiler:

 • Kıl kökü iltihabı
 • Uygulama bölgesinde kuruluk ve kızarıklık oluşması
 • Deri üzerinde gelişen iltihaplanmalar
 • Döküntü
 • Karıncalanma
 • İlaca yönelik olarak gelişen duyarlılık

Exenate’nin kullanımına bağlı olarak gelişebilen seyrek yan etkiler:

 • Uygulanan bölgede selülit oluşumu
 • Ödem
 • Tahriş
 • Deride incelme
 • Piyoderma
 • Akne oluşumu
 • Ciltte mantar enfeksiyonu
 • Ciltte çatlak
 • Kılcal damarlarda genişleme

Exenate’nin kullanımına bağlı olarak gelişebilen fakat sıklığı bilinmeyen yan etkiler:

 • Deride incelme ve buna bağlı olarak çatlak oluşumu
 • Kıl kökü iltihabı
 • Uygulama bölgesinde aşırı kıllanma
 • Perioral dermatit
 • Ciltte renk değişikliği
 • Alerjik reaksiyonlar

Bu belirttiklerimiz Exenate kremin hafif görülen yan etkileridir. Yukarıda belirttiğimiz yan etkilerden birine maruz kalırsanız vakit kaybetmeden doktorunuza ya da eczacınıza gitmelisiniz.

Exenate Krem Fiyatı

Exenate Krem doktor tarafından reçete edilen ve eczanelerden temin edilen bir ilaçtır. 2022 için fiyatı 15 TL belirlenmiş olup, fiyatta yeni güncellemeler olabilir. Ayrıca sağlık sigortası olan kişiler reçete dahilinde bu ilacı ücretsiz olarak alabilirler.

Exenate Krem Muadilleri

Exenate’ye erişemediğiniz durumlarda aşağıda yer almakta olan eşdeğer ilaçları da kullanabilirsiniz:

 • Advantan Pomad
 • Advantan Krem
 • Alocort Losyon
 • Ectopix Pomad
 • Efederm Losyon

 

Exenate Krem Kullananlar

User 1: Dudaklarımın kenarında oluşan kızarıklık ve kaşıntılar, dermatoloğumun bana bu ilacı reçete etmesiyle ve düzenli kullanmamla birlikte geçti. Fiyatı da çok uygun.

User 2: Sırt bölgemde kendiliğinden gelişen döküntüler meydana gelmişti. Doktor bu ilacı yazdı. Yaklaşık 2 hafta kullandım ve sorun tamamen ortadan kalktı. Kokusu biraz rahatsız etse de neticede iyi iş çıkardı.

User 3: Exenate krem ile geçtiğimiz yaz tanışmıştım. Elimde başlayan iltihaplanmayı önce durdurdu. Ardından da geriletti.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Varisleri Gidermek İçin Evde Doğal 8 Bitkisel Tedavi Yöntemi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu