Zevosis

Doğru Diş Fırçalama İpuçları: Düzenli Olarak Diş Fırçalamak Dişleri Beyazlatır Mı?

Sahip olduğumuz doğuştan diş rengimiz diş fırçalama ile daha da beyazlatılamaz. Fakat, özellikle çay ve kahve tüketiminden sonra dişleri fırçalamak dişlerin sararmasının önüne geçecektir.

 • 08 Mart 2022
 • 75 kez görüntülendi.
Doğru Diş Fırçalama İpuçları: Düzenli Olarak Diş Fırçalamak Dişleri Beyazlatır Mı?

Diş sağlığını korumak şüphesiz ki doğru fırçalamadan geçer. Doğru teknik kullanıldığı sürece diş çürümesinin, istenmeyen kokuların ve renklerin önüne geçebilirsiniz. Özellikle diş sarılığının arkasında yatan en büyük neden yanlış fırçalama yöntemleridir. O halde, diş fırçalama süresinin 2 dakika olduğuna emin olmalı ve her bir diş üzerinden 8 ila 10 defa geçilmelidir. Bir diğer önemli nokta ise diş eti ile diş arasında bulunan noktanın da özenle temizlenmesidir. Bu alandaki yiyecekler olabildiğince arındırılmalı bakteri plağı oluşumu engellenmelidir.

Diş Fırçası Seçimi

Düzenli fırçalama ile beraber doğru diş fırçası seçimi de büyük önem taşır. Öncelikle kullanılan diş fırçasının sertliğinden ve doğru malzemeler seçildiğinden emin olmalısınız. Bu, dişinizi ve damak yapınızı korumak için çok önemlidir. Orta sertlikte ve doğru malzemelerden oluşan diş fırçası size yardımcı olacaktır. Diş fırçanız, ağızda kolay hareket etmek ve kök dişlerinize ulaşmak için büyük başlı olmamalıdır. Bu nitelikleri göz önünde bulundurarak tercihte bulunabilirsiniz. Bununla beraber, kullanmaya başladığınız andan en fazla 4 ay geçtikten sonra fırçanızı değiştirmelisiniz

Doğru Diş Fırçalama İpuçları

Dişlerinizi doğru bir şekilde fırçalayarak diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 • Öncelikle, dişinizi fırçalarken 45 derecelik açıyı koruyun.
 • Diş etinizden diş uçlarına doğru fırçalamalısınız.
 • Dişlerin iç yüzeyi için ise fırçayı eğik tutup diş etinden başlayarak fırçalamalısınız.
 • Dişlerinizin yatay kısımları için ise, fırçayı düz tutmalısınız. İleri geri hareketlerle fırçalayabilirsiniz.
 • Dişlerinizi günde iki defa fırçalamaya özen göstermelisiniz.

Diş fırçalarken ilk amacımız, diş artıklarının çürük oluşumunu engellemektir. İkinci olarak  ise dişin kendi rengini koruyarak sararmasının önüne geçmektir. Bu yöntemlerle dişlerimizin sağlığını koruyabilir ve istediğiniz görüntüyü elde edebiliriz.

Diş Fırçalarken Yapılmaması Gerekenler

 • Yapılan en büyük hatalardan biri diş macununu diş fırçasının her noktasına sürecek kadar kullanmaktır. Fakat, olması gereken leblebi büyüklüğünde diş macunu ile fırçalama işlemini gerçekleştirmektir. Ayrıca, 6 yaşından küçük çocuklar için diş macunu önerilmez. 12 yaşına kadar ise diş macunu ile fırçalama ardından çocuğun ağzını su ile durulayabildiğinden emin olunmalıdır.
 • Sıklıkla yapılan bir diğer hata ise dişleri üstünkörü fırçalamaktır. 30 saniye yapılan fırçalamaların kesinlikle bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle, süreyi de göz önüne alarak nitelikli fırçalama yapılmalıdır.
 • Arka kısımda yer alan dişler de görmezden gelinmemelidir. Bununla beraber, dil ve damağın da temizliğine önem verilmelidir. Diş fırçasının diş etine teması olmadan fırçalamak sağlıklı değildir.
 • Dişlerin beyazlatılmasını sağlamak için sık sık, sert bir şekilde ve  uzun dakikalar boyunca diş fırçalanmamalıdır. Bununla beraber, doktorun tavsiyesi dışında diş tozu kullanmak da doğru değildir.

Diş Fırçalamak Dişleri Beyazlatır mı?

Sahip olduğumuz doğuştan diş rengimiz diş fırçalama ile daha da beyazlatılamaz. Fakat, özellikle çay ve kahve tüketiminden sonra dişleri fırçalamak dişlerin sararmasının önüne geçecektir. Ayrıca, tüketilen yiyecek ve içeceklere bağlı olarak sararan dişler daha etkili yöntemlerle de beyazlatılabilir. Bunu ise evde veya klinik bir ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Evde doğal yöntemlerle yapılan beyazlatma işlemleri kalıcılığını uzun süre sağlayamazken, klinik ortamda yapılan işlemler daha uzun süre etkili olabilir.

Kliniklerde uygulanan lazerle diş beyazlatma yöntemi birçok kişinin amacına ulaşmasını sağlar. Ardından yapılan bakımla beyaz diş kalıcılığını uzun süre sağlayabilir. Bir başka yöntem ise; zirkonyum kaplama tedavisidir. Bu tedavi ile sararmış dişler beyazlatır ve renk tonu değiştirilir. Yapılan bu işlemlerden sonra beyaz dişin kalıcılığı kişinin diş yapısı, beslenme düzeni ve işlem sonrası bakımına bağlı olarak 2 ila 3 sene kalıcılığını koruyabilir.

Evde yapılan diş beyazlatma yöntemleri ise daha kısa süre kalıcılığını sağlar. Bunlardan bazıları ise; karbonatla diş beyazlatma ve kahve ile diş beyazlatma gibi doğal yöntemlerdir.  Bununla beraber, ağız çalkalama suyu ve diş ipleri ağız bakımınızın bir parçası olmalıyken aynı zamanda sarı renge neden olan bakterilere karşı da savaşır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Yağlı Cilt Sorunu Olanlar Koşun! Volkanik Yağ Emici Taş Nedir, Nasıl Kullanılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ