Cinsellik

Bilim Adamları İlişki İçin Günün En İyi Zamanını Açıkladı

İster erkenci bir kuş ister gece kuşu olun, seks için en iyi zamanın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Konu seks olduğunda herkesin kendi tercihleri olsa da libidonuzu tekrar harekete geçirmek istiyorsanız, bilimsel verilere dayanan bu iddiayı ciddiye almak isteyebilirsiniz. Forza Industries tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, seks yapmak için en iyi zaman aslında nispeten sabahın erken saatleri, tam olarak söylemek gerekirse sabah 7:30!

Sabah ilk iş olarak, aslında ideal olarak uyandıktan yaklaşık 45 dakika sonra, enerji seviyeniz zirvedeyken partnerinizle cinsel ilişkiye girmeniz iki taraf için de ideal görünüyor. Çalışma yazarları, “İyi bir gece uykusundan sonra enerji seviyeleri en yüksekte olur, bu da her iki cinsiyetin de daha fazla dayanıklılığa sahip olacağı anlamına geliyor” diye açıklıyor.

Anket ayrıca, çoğu insanın en yüksek stres seviyelerine 10:45’te ulaştığını, yani bu kadar uzun süre beklerseniz, rahatlatıcı ve canlandırıcı bu aktivite için en uygun zaman dilimini kaçırabileceğinizi ortaya koyuyor. Yani seks için en iyi zaman güneş ışıklarının günü aydınlatmaya başladığı saatlerdir. Bu bazı insanların düşlediğinden biraz daha erken bir saat olsa da araştırmalar bunun alarmı kurmaya değer olduğunu gösteriyor.

Sabah İlişkinin Faydaları

Sabah seksinin pek çok faydası vardır; sabah ilk iş olarak hafif bir egzersiz yapmaktan, güne iyi hissettiren hormonlar ve sağlıklı görünen bir ışıltıyla başlamaya kadar… Ancak sabahları meşgul olmanın biyolojik bir nedeni de var.

Sertifikalı Seks Terapisti Dr. Tammy Nelson, “Testosteron seviyeleri sabahları bir erkeğin vücudunda doğal olarak en yüksektir, bu yüzden erkekler sabah ereksiyonlarına sahip olma eğilimindedir” diye açıklıyor, “Ve erken kalkanlar için güne başlamak için harika bir yol.”

Sertifikalı Seks Koçu Gigi Engle ise vücut çok rahat olduğu için sabah seksinin daha zevkli olabileceğini ekliyor. “Pelvik tabanları stresten kasılmıyor ve kalp atış hızları daha düşük, bu da kendini serbest bırakmaya ve daha fazla zevk hissetmeye yardımcı olabilir” diyor. “Bu herkes için geçerli olmayacak, ancak merak ediyorsanız, denemeye değer olabilir.”

Sertifikalı Seks Koçu Gigi Engle, vücut çok rahat olduğu için sabah seksinin daha zevkli olabileceğini ekliyor: “Pelvik tabanları stresten kasılmıyor ve kalp atış hızları daha düşük, bu da kendini serbest bırakmaya ve daha fazla zevk hissetmeye yardımcı olabilir” diyor, “Bu herkes için geçerli olmayacaktır, ancak merak ediyorsanız, denemeye değer olabilir.”

Sabah sevişmek, ilişkideki tarafların birbirlerine daha derinden bağlı hissetmelerine de yardımcı olabilir. Bir insan cinselliği uzmanı olan Dr. Emily Morse, kısa bir süre önce Women’s Health Magazine’e verdiği demeçte, “Her türlü seks sırasında, ‘kucaklaşma kimyasalı’ olan oksitosin salgılarsınız” diyor, “Özellikle sabahın erken saatlerinde seks yaptığınızda, geri kalan tüm gün boyunca da kendinizi partnerinize daha bağlı hissedeceksiniz.”

Ayrıca, salgıladığınız oksitosinin uzun süreli başka etkileri de var. Genel stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, yani gününüze devam ederken daha rahat hissetmenizi sağlar. Forza araştırmasının yazarları konuya dair, “Cinselliğin tetiklediği endorfinler, kan basıncını ve stres seviyelerini düşürür ve günün geri kalanında daha iyimser hissetmemizi sağlar” diyor.

Sabah seksinin bir başka avantajı da uyku programınızı bozmamasıdır. Evet, bu kulağa günün erken saatlerinde seks yapmak için en az ilham veren neden gibi gelebilir, ancak araştırmaların sürekli gösterdiği gibi, iyi bir gece uykusu doğrudan cinsel dürtünüzle ilgilidir. Sertifikalı bir Uyku Bilimi Koçu ve SleepingOcean.com’un kurucusu Alex Savy daha önce Best Life’a verdiği demeçte, “Uyku kıtlığı bir stres faktörü olarak algılandığından, vücudunuz stres hormonlarının üretimini artırabilir, böylece seks hormonlarının üretimini baskılayabilir” diyor. Yani, peşinde olduğunuz şey daha iyi, daha yüksek bir libidoysa, kendinizi yorgun hissetmek uzun vadede size bir fayda sağlamayacaktır.

Uyumak ne kadar cazip olsa da erken uyanmak için iyi bir sebebiniz varsa, uygun bir ayarlama düzenlenebilir, ne dersiniz? Mesela düş gibi bir sevişme ve tüm gün sebep olacağı kocaman bir gülümseme için telefonunuzun alarmını kurmak istemez misiniz?

Aslında “İlişki İçin Kötü Zaman Diye Bir Şey Yoktur!”

Sertifikalı Seks Terapisti Dr. Tammy Nelson’ın altını çizdiği gibi, her şeye rağmen seks yapmak için günün en iyi zamanı, seks yapmak istediğiniz zamandır! Siz ve partneriniz için günün hangi saatinin en iyi olduğunu bulmak, size sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir şey verebilir ve yakın bağlantınızı güçlendirebilir.

Günün hangi saati olursa olsun, genel olarak orgazmın faydalarından yararlanırsınız, kuvvetli bir dolaşım ve bağışıklık ya da düşük stres seviyeleri gibi… Dolayısıyla, herkes için en iyi zaman farklı olsa da kesin olan tek bir şey var: Sevişmek için kötü zaman yoktur!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu