Sağlık

At Kestanesi Kremi Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Sayısız faydası ve çok çeşitli kullanım alanıyla hem tıbbi hem de kozmetik olarak tercih edilen At Kestanesi Kremi, her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Kuzey Amerika, Anadolu, Avrupa, Orta ve Güney Asya ülkelerinde yabani olarak yetişen ve görkemli bir ağaç olan at kestanesinin Latince adı Aesculus hippocastanum. Tohumundan kabuğuna, çiçeklerinden yapraklarına kadar ilaç ve kozmetik ürünlerde kullanılan bir ağaç olan at kestanesi, güzellik ve sağlık reçetelerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor.

At Kestanesi

Görünümü normal kestaneye benzeyen at kestanesi, çiğ olarak tüketildiğinde kişiyi ölüme kadar götürebilen yan etkilere sahip. Bu yüzden, yüzyıllardır faydalanılıyor olsa da at kestanesi, standardize edilmiş biçimde güvenli ibaresi bulunan ürünlerle kullanılmalıdır.

Özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılan çayı, cilt ve saç için inanılmaz faydalı yağı dışında en yaygın olarak kullanılan hali krem formu.

At Kestanesi Kremi Faydaları

At Kestanesi Kremi nedir


Varis, hemoroid ya da şiş damarlar gibi rahatsızlıklardan muzdarip kişiler için doğal bir kurtarıcı rolü üstlenen at kestanesi kreminin öne çıkan faydalarını şöyle listeleyebiliriz:

1. Kronik venöz yetmezlik semptomlarını hafifletir. Kronik venöz yetmezlik (CVI), bacak damarlarına zayıf kan akışı ile karakterize bir sağlık problemidir. Bacaklarda ödem veya şişme, bacak ağrısı veya krampları, kaşıntılı bacaklar, varisli damarlar veya genişlemiş/bükülmüş damarlar, bacak ülseri gibi belirtileri olan rahatsızlığa at kestanesindeki aescin iyi gelir.  Aescin, damarlarınızdaki kan akışını artırarak semptomları iyileştirir. Araştırmalar, at kestanesi özünün şişen bacak hacmini azaltmada kompresyon tedavisi kadar etkili olduğunu kaydeder.
2. Varislere iyi gelir. At Kestanesi Kremi bacaklarınızdaki kan akışını iyileştirerek venöz tonusu iyileştirebilir. Ek olarak, varisli damarlarla ilişkili bacak şişmesini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

At Kestanesi Kremi varis


3. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Enflamasyon, dokularınızda aşırı sıvı birikmesine neden olabilir ve bu da vücudun sıvı tutmasına ve şişmesine neden olabilir. Aescin, anti-inflamatuar özelliklere sahip at kestanesi özünde bulunan bir bileşendir. Yaralanma, venöz yetmezlik ve şişme ile ilgili iltihabı azalttığı bilinir. Ayrıca yapılan araştırmalar, at kestanesinin topikal olarak uygulamasının travma, ameliyat ve spor yaralanmalarından sonra iltihaplanmayı ve şişmeyi de azaltabileceğini gösterir.
4. Hemoroidleri (basur) rahatlatabilir. Hemoroid, anüs ve rektum çevresinde şişmiş damarlarla karakterize edilen yaygın bir sağlık problemidir. Basurun kaşıntı, tahriş, ağrı ve rektal kanama gibi semptomları rahatsız edicidir. At kestanesi çekirdeği ekstresinin iltihap önleyici özellikleri, etkilenen damarlardaki iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltarak basur semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

At Kestanesi Kremi basur


5. Antioksidan özelliklere sahiptir. At kestanesi, serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir. Çok fazla serbest radikal, iltihaplanmaya ve hücresel hasara yol açar. At Kestanesi Kremi, kuersetin ve kaempferol dahil olmak üzere, güçlü antioksidan özelliklere sahip flavonoid bileşikleri açısından son derece zengindir.
6. Kanserle savaşmaya yardım eder. Araştırmalar, aescin’in, güçlü anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra, kansere karşı olumlu etkileri olduğunu gösterir. Aescin, karaciğer kanseri, lösemi ve multipl miyelom gibi belirli kanser türlerinde tümör hücresi büyümesini önemli ölçüde azaltır; kanserli hücreleri öldürür.

At Kestanesi Kremi faydaları


7. Erkeklerde kısırlığı önleyebilir. Erkeklerde kısırlığa neden olan sorunlardan biri varikosel veya testislerin yakınındaki damarların şişmesidir. At kestanesinde bulunan aescin’deki iltihap önleyici ve şişme önleyici özellikler, onu kısırlık için etkili bir tedavi haline getirebilir.
8. Sivilcelerle etkin şekilde savaşan at kestanesi kreminin cilt lekeleri ve egzamaya da iyi geldiği söylenir ama yaranın niteliğine göre dermatolog görüşü almadan uygulanmaması önerilir.

At Kestanesi Kremi sivilce


9. Yaşlanma karşıtıdır. At kestanesi kreminin cilt için de pek çok iyileştirici etkisi vardır. Düzenli olarak kullanıldığında kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur, sarkan deriyi toparlar ve daha genç bir görünüm sağlar.
10. Erkeklerde prostat sorununun, kadınlarda ise adet döneminin olumsuz etkilerini yumuşatır.
11. Kemik kırığı ve burkulma, artrit, eklem ağrısı ve diğer durumlardan kaynaklanan yumuşak doku şişmelerine karşı etkilidir.

Bu faydaların çoğu ve fazlası hala araştırılıyor olsa da at kestanesi yüzyıllardır hayatımızda.

At Kestanesi Kremi Zararları

At Kestanesi Kremi zararları


Krem formunda bile olsa, güçlü bir içeriğe sahip olan at kestanesinde doz aşımı ya da diğer maddelerle etkileşimi büyük risk oluşturabilir.

İşlenmemiş at kestanesi tohumları, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yutulmasının güvenli olmadığı belirtilen aesculin adı verilen bir bileşik içerir. Zehirlenme belirtileri depresyon, kas seğirmesi, felç, koma ve ölümü içerir. Bu nedenle işlenmemiş at kestanesi tohumlarını yemekten kesinlikle kaçınmalısınız.

At kestanesi ekstresinin en sık karşılaşılan yan etkileri sindirim sorunları, mide rahatsızlığı, baş dönmesi, baş ağrısı ve kaşıntıdır. Ayrıca, cilde at kestanesi özü uygulandığında bazı alerjik reaksiyonlar da raporlanmıştır.

At Kestanesi Kremi aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir:


Kan incelticiler: Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan at kestanesi, Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaçların etkilerini artırabilir.
İnsülin veya oral diyabet ilacı: At kestanesi, diyabet ilaçları ile birlikte alındığında kan şekerinin aşırı derecede düşmesine neden olabilir.
Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler): At kestanesi, iltihabı tedavi etmek için kullanılan ilaçlar olan NSAID’lerin emilimini azaltabilir.
Lityum: At kestanesinin idrar söktürücü vardır, bu da vücudunuzun psikiyatrik bozuklukları tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan lityumu işleme hızını geciktirebilir.

Bu ilaçları kullananlara ek olarak, böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişiler, hastalıklarının semptomlarını şiddetlendirebileceği için at kestanesinden uzak durmalıdır.

At Kestanesi Kremi Bebeklerde Kullanılır mı?


At kestanesinin faydaları saymakla bitmese de her bünyede farklı reaksiyonlara neden olabilir. Araştırma ve güvenlik bilgileri yeterli olmadığı için bebeklerde, çocuklarda, hamilelik döneminde ve emziren annelerde kullanılması önerilmemektedir. Bu gruptakilerin, sadece At Kestanesi Kremi değil, herhangi bir bitkisel ürünü kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekir.

At Kestanesi Kremi Nasıl Kullanılır?


At kestanesinin topikal olarak uygulanmasını sağlayan özler ve kremler genellikle %2 aescin içerir ve günde 3-4 kez uygulanabilir.

  • Varisli bölge için kullanıldığında, at kestanesi kremini, günde 2 defa masaj yaparak sorunlu bölgeye yedirerek sürmeniz yeterlidir. Düzenli kullanımda varisler yok olur.
  • Öksürük problemi için kullanılacaksa, yatmadan önce göğüs ve sırt bölgesine sürerek uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.
  • Basur memesine masaj yaparak sürülen At Kestanesi Kremi, inflamasyonu ve ağrıyı azaltmakta faydalı olsa da yeterli olmayabilir.
  • Kemik kırılması, bilek burkulma ya da incinmesi gibi durumlarda eklemlere sürerek, hafif masajla emilim arttırılabilir.
  • Cildinizdeki sorunlu bölgelere gün içerisinde iki kez uygulanabilir.
  • Boyun ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı olan bölgelere gevşeme sağlamak için yine masajla yedirilebilir. Regl ağrısı içinse elbette karına.

At Kestanesi Kremi Nerede Satılır?


Farklı gramajlarda ve özel kapaklı kutularda üretilen at kestanesi kremlerini eczanelerden, doğal ürünler satan marketlerden ve online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz. En çok tercih edilen at kestanesi kremleri, kolaylıkla taşınabilen ve acil durumlarda direkt uygulamayı kolaylaştıracak özel tüplerde üretilir.

At Kestanesi Kremi Fiyatı


At kestanesi kremi fiyatları
, çok çeşitli faydaları düşünüldüğünde, oldukça uygun ve ekonomiktir. Bitkisel özlü olması ve kimyasal madde içermemesi, maliyetleri oldukça düşüren bir etkendir.  Farklı hacim ve gramajlarda piyasaya sürülen ürünlerden daha az gramaja sahip olanlar elbette daha düşük fiyatlıdır. Ancak, uzun süreli raf ömrü ve geniş kullanım alternatifleri sebebiyle daha büyük kutular tercih edilebilir. Ortalama satış fiyatı ise 75 TL bandındadır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Blushwood Meyvesi Kansere Umut Oluyor: Blushwood Meyvesini Yakından Tanıyın!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu