Sağlık

Aknilox Jel Nedir? Ne İçin Kullanılır? Aknilox Jel Yan Etkileri, Muadilleri ve Kullanma Talimatı

Sivilceler hepimiz için azılı bir düşman, fakat bazılarımız için ebedi bir düşman konumuna gelmiş durumda… Vücutta yoğun sebum üretimine bağlı olarak ortaya çıkan yağlı cilt problemi, önlenmesi güç bir şekilde sivilce ve akne sorununu da beraberinde getiriyor. Evet, çözümü zor ama imkansız değil! Bu yazımızda sizi doktor kontrolünde ve düzenli şekilde kullanıldığında oldukça etkin sonuçlar veren Aknilox Jel ile tanıştıracağız. Kullanım detayları, olası yan etkiler, fiyatı, muadilleri ve kullanıcı yorumları sizin için derlendi!

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Sivilcelerin Ardındaki Güç: Sebum Nedir? Sebum Üretimi Nasıl Azaltılır?

 

Aknilox Jel Nedir? 

ASSOS İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. A.Ş. ruhsatıyla İsviçre’de üretilen Aknilox, 30 g alüminyum tüp olarak karton kutu içerisinde satılır. %4 ve %2 olmak üzere olmak üzere iki farklı dozaj formu bulunmaktadır. Etken madde olarak; eritromisin içeren ilacın yardımcı maddeleri ise şu şekildedir: hidroksipropil sellüloz ve etanol anhidr. 

Haricen kullanılır. 

Aknilox Jel Ne İçin Kullanılır? 

Topikal akne ilaçları sınıfında yer alan Aknilox, antibiyotik nitelikli bir ilaçtır. 

Cilt yüzeyinde bakteri kaynaklı olarak oluşum gösteren problemlerde ve başlıca olarak akne tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda siyah noktalar için de etki gösterir.  

Aknilox Jel Nasıl Kullanılır? 

Uygulanacak olan cilt yüzeyi öncelikli olarak yıkanır ve kurulanır. Ardından yıkanmış ellerle (mümkünse eldivenle) ilgili bölgeye tatbik edilir. 

Aknilox’u ne kadar süre kullanmanız gerektiğini hekiminiz tayin edecektir.  

Prospektüs bilgisinde yer alan kullanım sıklığı ise: Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kezdir. Tedavi sürecinin ilk iki aylık periyodunda ilacın %4 olan formunun kullanılması önerilir. İlgili bölgenin tedaviye cevap vermesinin gözlemlenmesiyle birlikte kalan tedavi sürecinde %2 olan formuyla devam edilmelidir. Aknilox, uzun süreli olarak kullanılabilir. 

Uygulama sırasında göz ve göz çevresine, burun ve ağız mukozalarına temas ettirilmemelidir.  

Aşağıdaki Durumlarda Aknilox’u Dikkatli Kullanınız 

 1. Başka bir hastalık için mevcutta kullanmakta olduğunuz bir antibiyotik varsa, 
 2. Kozmetik tabanlı bir peeling ya da preparat kullanıyorsanız, 
 3. Karaciğer hastasıysanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışın. 

Aknilox Jel Hamilelikte Kullanılır mı? 

Krem, tablet ya da solüsyon olması fark etmeksizin hamilelik süreci ve hamilelik şüphesinin bulunduğu durumlarda kullanılan hemen hemen her ilaç risk unsuru barındırır. Bu risk Aknilox için de geçerlidir ve gebelik kategorisi B olarak sınıflandırılmıştır. 

B sınıfında yer alan ilaçlar; hayvanlar üzerinde yürütülmüş olan üreme çalışmalarında negatif yönlü etki göstermemiştir. Fakat insanlar için planlanan üreme çalışmalarında yeterlilik sağlanamadığından kesin sonuçlar alınamamıştır. 

Aknilox’un gebelikteki kullanımı ilk trimesterde kesinlikle sakıncalıdır ve önerilmemektedir. İlacın etken maddesi olan eritromisin maddesinin emilimi yüksek ölçüde olmasa da embiryoya aktarılmaya meyillidir. Gebeliğin ikinci ve üçüncü trimester dönemlerde ise ancak ilacın kullanımına yönelik gerekliliğin had safhada olduğu durumlarda ve özel dozajlandırma ile hekiminiz ilacın kullanımına yönelik onay verebilir. Bunun dışında kesinlikle kontrolsüz bir şekilde kullanımdan kaçınınız. 

İlacın size reçete edilmesi durumda hamileliğinizi veya olası hamilelik şüphenizi mutlaka hekiminizle paylaşın.  

Aknilox Jel Emzirirken Kullanılır mı? 

Laktasyon dönemi de tıpkı gebelik sürecinde olduğu gibi ilaç kullanımı açısından son derece riskli bir dönemdir.  İlacın etken maddesi olan eritromisin, her ne kadar emilimi yoğun bir yüksek ölçüde olmasa da süte geçmeye meyillidir. Bu nedenle hekiminiz onay vermeden emzirme döneminde kesinlikle ilaç kullanmayın. 

Aknilox Jel Çocuklarda Kullanılır mı? 

Aknilox’un çocuklarda kullanımına yönelik olarak prospektüsünde yer alan herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Uygun olup olmadığına hekiminiz karar verebilir.  

Aknilox Jel Yan Etkileri 

Bütün ilaçlar içeriğinde yer almakta olan maddeler nedeniyle, duyarlılığı bulunmakta olan kişiler üzerinde alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir. Bu durum Aknilox için de geçerlidir. Beklendik etkilerin gözlemlenmesi halinde ilacın kullanımını sonlandırarak doktorunuzla iletişime geçin. Buna ek olarak ilacın kullanımıyla birlikte görülebilecek olan yan etkiler şu şekilde belirtilmiştir. 

Çok seyrek olarak gözlemlenen yan etkiler: 

 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları 

Yaygın olmayan şekilde gözlemlenen yan etkiler:  

 • Cilt yüzeyinde kızarıklık 
 • Ağrı 
 • Ciltte kuruluk 
 • Kepek problemi 
 • Yağlanma 
 • Kaşıntı 

Aknilox Jel Fiyatı 

2021 yılı için güncellenen fiyat bilgisi 29.01 TL olan bu jeli yalnızca eczaneler üzerinden temin edebilirsiniz. Normal reçeteli olarak satılan Aknilox, aynı zamanda SGK geri ödeme kapsamında da aktiftir.  

Aknilox Jel Muadilleri 

Tedarik zincirinde yaşanabilecek olan stok sorunları; planlanan tedavinizin gecikmesine, aksamasına ya da yarıda kalmasına neden olabilir. Bu nedenle Aknilox’u temin edemediğiniz durumda eşdeğer maddelere sahip olan muadili olan ilaçlara aşağıda erişebilirsiniz: 

 • Akela Jel 
 • Eritsa Jel 
 • Eryacne Jel 
 • Eritro Tablet 
 • Eritrosif Kapsül 

Aknilox Jel Kullananlar 

User 1: Sonunda etki alabildiğim bir sivilce kremi. Kullanımda 3. ayımdayım ve o kadar azaldı k. Hiçbir yan etki de görmedim. Sivilce ilaçları çok ağır olabiliyor, o yüzden korkum da vardı ama hiçbir şey olmadı ve yüzüm resmen derimi değiştirdi.  

User 2: Yüzüm pürüzsüz olmasına rağmen sırtım ve göğüs bölgem çok sivilceliydi o yüzden kullandım. Resmen tek tek yok etti hepsini. Sırtımda kaşıntının dışında bir yan etki de görmedim.  

User 3: Ben 2 ay kadar kullandım, ben de çok işe yaradı ama cildi o kadar kurutup gerginleştiriyor ki… Hiçbir koşulda cildim normale dönmüyor kendi haline bıraksam hem yağdan parlıyor hem de sivilce ve noktalar var. Böyle kremler kullanınca da inanılmaz kuruyor. Konuşurken, gülerken bile o gerginliği hissediyorsun. Çareyi bu ilacı sürdükten 3 saat sonra nemlendirici sürerek buldum. Biraz biraz normale çeviriyor.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir:  Akupunktur Nedir? Nasıl Yapılır? Akupunktur Nerelerde Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu