Sağlık

Ağrı Kesici Kaç Saat Arayla İçilir?

Ağrı kesiciler günümüzde en çok kullanımına başvurduğumuz ilaçların başında geliyor. Baş ağrılarının kurtarıcısı konumunda olan bu ilaçlar ayrıca diş ağrılarında da vazgeçilmez bir öneme sahip. Fakat kullanım popülasyonu zaman içerisinde öylesine arttı ki, doğru kullanım yöntemleri hakkında sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Yani ağrı kesiciler büyük oranda düzensiz ve bilgisiz bir şekilde tüketiliyor. Peki ağrı kesici kaç saat arayla içilir? Ağrı kesicilerin doğru kullanımı nasıl olmalı? Ağrı kesiciler ile ilgili tüm bu soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Çok uzun yıllardan beri kronik ağrıları olan kişiler sürekli olarak ağrı kesici haplara başvurmaktadır. Ancak bu hapların kullanımı genel olarak doktor kontrolü dışında oluyor. Yani kulaktan dolma bilgiler ışığında tüketim yoluna gidiliyor. Özellikle kaç saat ile alınacağı hakkında bir bilgi eksikliği var. Ağrı kesici kullanımında saat aralığı çok önemlidir. Günlük kullanım sıklığı uzmanların ortak görüşüne göre 4 saat aralıklar ile olmalıdır. Ayrıca günde 6 kullanımı geçmemesine dikkat edilmelidir. Hatalı kullanım ağrıya etki etmeyeceği gibi aynı zamanda da bireyde sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Gelin birlikte ağrı kesicilerin kullanım ilkelerine bir göz atalım…

 

Ağrı kesici ilaçları kullanmak için ağrının artması beklenmemelidir. Hastalar düzenli aralıklar ile bu ilaçları kullanmalıdır. Böylece kandaki dalgalanma olaylarının önüne geçilmiş olunur ve ayrıca tedavi sürecini daha da etkili kılar.

Ağrı kesici kullanımında yapılan ve ilacın ilkelerine aykırı olan bir diğer husus da gün içerisinde öğünlerin beklenmesidir. Bireyler bu tutumdan uzak durmalıdır, çünkü her zaman için öğün aralarındaki süreçler eşit olmamaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ağrı kesicilerin zaman açısından doğru orantıda kullanılması elzemdir. Öğünlerin vakti değil, ağrı kesicinin alınması gereken vakit önemlidir.

Ağrı kesici eğer kullanım ilkelerine uyularak tüketilirse ağrıların dinme sürecine büyük katkıda bulunur. Fakat aksi durumda hiçbir yarar sağlamayacağı gibi olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Peki bunlar nelerdir? İşte detaylar…

 

Hatalı Ağrı Kesici Kullanımı

Hatalı ve yoğun ağrı kesici ilaç kullanımının vücuda birtakım olumsuz etkileri vardır. Bu etkiler kimi zaman kısa dönemde çıkarken bazen de uzun vadede kendisini göstermektedir. Bunları birkaç madde altında belirtmek mümkün.

  • Gün içerisinde aşırı derecede ağrı kesici kullanılması, öncelikle sindirim sistemine zarar verir. Midede yaşanabilecek bir doku hasarı, devamında riskli sorunlar yaratabilmektedir.
  • Hatalı ağrı kesici kullanımın diğer bir yan etkisi de karaciğer bölgesinde oluşabilir. İlerlemesi durumunda karaciğer yetmezliğine kadar ulaşabilir.
  • Bağırsak sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Kronik ishal problemi bunlardan bir tanesidir.
  • Bu ilaçların yapısında kimyasal içerikler bulunduğu için uzun vadede böbreklerde hasar oluşmasına neden olabilir. Aşırı ağrı kesici tüketiminde böbrek yetmezliği hastalığı görülebilmektedir.

 

Ağrı kesici kullanımı her ne kadar günümüzde basit bir eylem gibi görünse de yukarıda da belirttiğimiz gibi önemsenmesi gereken bir konudur. Özellikle ağrı kesici hapların hekim kontrolünde kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Kadınsı Güçlerinizi Kucaklayın! Scandal Parfüm by Jean Paul Gaultier

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu