Zevosis

Acnedur Merhem Nedir, Ne İçin Kullanılır? Acnedur Merhem Kullanım Önerisi ve Yan Etkileri

Sivilceler sadece sizin sorununuz değil! Tüm dünya bu azılı düşmana karşı baby face’imizi korumaya çalışıyorken elbette ki tıp dünyasının da bu konudaki kartları boş değil…

 • 05 Ekim 2021
 • 64 kez görüntülendi.
Acnedur Merhem Nedir, Ne İçin Kullanılır? Acnedur Merhem Kullanım Önerisi ve Yan Etkileri

Sivilceler sadece sizin probleminiz değil! Bu azılı düşmanla bizler de gençliğimizin baharında tanıştık ve ne yazık ki halen daha hayatımızdaki ve de yüzümüzdeki izlerini silemedik… Öyle görünüyor ki insanlık tarihinin ortak paydada birleştiği tek büyük düşman; sivilceler. Ne yaş ne de cinsiyet ayrımı yapmadan hayatımızı mayın tarlasına çevirmekten asla ve asla çekinmiyor. Ama elbette tıp dünyasının bu konudaki kartları boş değil! Bu yazımızda, sizleri Acnedur Merhem ile tanıştıracak ve sivilce probleminin tüm yaşanmışlıklarını yüzümüzden kazıyıp atacağız! 

Acnedur Merhem Nedir? 

Adeka İlaç ve Kimyasal Ürünler San. Ve Tic. A.Ş. firması tarafından üretilmekte olan Acnedur; 20 g alüminyum tüp formundadır ve antibiyotik nitelikli olan bu ilaç yalnız eczanelerde satılır. Haricen ve topikal olarak uygulanır.

İçeriğine değindiğimizde etken madde olarak; Tetrasiklin Hidroklorür yer alır. Buna eşlik eden yardımcı maddeler ise; Titansyum Oksit, Beyaz Vazelin, Kahverengi Demir Oksit, Orta Zincirli Trigliserid ve Kırmızı Demir Oksit’tir.  

İlanın bileşeni, kortizon içermemektedir. 

Acnedur Merhem Ne İçin Kullanılır? 

İlacın başlıca endikasyon yönelimi; iltihaplı şekilde seyreden aknelerin tedavisi ve bölgesel olarak gözlemlenen cilt enfeksiyonların giderilmesidir.  

Bu doğrultuda, iltihap ve bakteri oluşumuna karşı çok güçlü savaşçı olduğunu, aynı zamanda da gözenekleri küçültme etkisinin de altını çizmeliyiz.  

Acnedur Merhem Ne İşe Yarar? 

 • Cilt yüzeyinde bakteri oluşumunu manipüle eder. 
 • İltihaplı şekilde seyreden cilt enfeksiyonlarında etkilidir. 
 • İltihaplı ya da iltihapsız versiyonlarda gözlemlenen akne tedavisinde kullanılır. 
 • Sivilce izlerinin ve kızarıklıklarının giderilmesinde rol oynar. 
 • Gözenekler üzerinde küçülmeye meyilli şekilde reaksiyon gösterir. Böylece yeni sivilce oluşumu da büyük ölçüde önlenmiş olur. 
 • Gözenek yapısını küçültmesi, aynı zamanda siyah nokta gibi cilt lekelerinin de oluşumunun da önüne geçer. 
 • Yine bakteri kaynaklı olarak meydana gelen fronkül ya da halk arasında bilinen adıyla çıban tedavisinde de son derece etkin bir ilaçtır.  

Acnedur Merhem Nasıl Kullanılır? 

Krem formunda olan ilaçlar, kapsül ilaçlara nazaran size daha masum görünebilirler. Bu yüzden çevrenizden duyduğunuz ya da internette gezinirken gördüğünüz, reçetesiz satışı uygun olan bir kremi alıp kullanmakta bir sakınca görmeyebilirsiniz. Ama gerçek çok farklı… İçeriklerinde kimyasal bileşenler barındırdığını ve bu bileşenlerin deri tarafından emilerek kana karışma eğilimi gösterdiğini unutmamalı; bu yüzden de doktorunuzun reçete etmediği ilaçları kullanmaktan kaçınmalıyız.  

Şikayetlerinizin şiddeti, diğer belirtileri ve mevcut sağlık durumunuz da göz önünde bulundurularak ilacın en doğru kullanımı hekiminiz tarafından belirlenecektir. Buna ek olarak Acnedur prospektüsünde açıklanan kullanım önerisi şu şekilde ifade edilmektedir: 

Akne ve sivilce tedavisi için kullanılan bu ilacı uygularken en önemli noktalardan biri, hijyendir. İltihaplı olarak gözlemlenen aknelerde başrol bakterilere aittir. Bu yüzden de merhemi ilgili bölgeye uygularken öncelikli olarak ılık su ve sabun yardımı ile yıkayın. Sonrasında ise tek kullanımlık bir havluyla kurulayın.  

Uygulama sırasında Acnedur’dan küçük bir miktarı problemli cilt yüzeyine sürün ve sonrasında hafif hareketler dahilinde masaj benzeri dokunuşlarda bulunarak, ilacın cilt tarafından emilimini sağlayın. Dozaj olarak merhemden çok miktarda almanıza gerek yoktur. Az bir miktarı dahi geniş yüzeylerde uygulanmak için yeterli olabilir.  

Acnedur’un kullanım süresini ve sıklığını hekiminiz belirleyecektir. Bu doğrultuda günde 1 ila 3 kez arasında kullanılabilir. İlacın yüzünüzde kaç saat kalması gerektiği bu noktada oldukça önemlidir ve buna da hekiminiz karar verecektir. Gerek görülmesi halinde uygulanan bölge gaz bez kullanılarak kapatılabilir.  

Acnedur Merhem Kullanırken Almanız Gereken Önlemler 

 1. Mümkünse her zaman fakat bilhassa ilacı kullandığınız süre zarfında, içeriğinde alkali bileşeni yer almayan bir sabun kullanarak cildinizi düzenli olarak temizleyip, arındırın. 
 2. Yüzünüzü kurulamak için, birden fazla kişi tarafından kullanılan havluları tercih etmeyin ve şahsi yüz havlunuzu da günlük olarak değiştirin. Hatta mümkünse tek kullanımlık havlular tercih edin. Böylelikle nemli bölgede hızla çoğalan bakterilerden kendimizi korumuş olacağız. 
 3. İlacın kullanımı ile birlikte hızla arındırılmaya başlayan yağ bezlerinde yeniden tıkanıklığın meydana gelmesinin önüne geçebilmek için, tedavi süreciniz boyunca kozmetik ürünlerin kullanımından kaçının. Makyaj yapmanızı gerektiren durumlarda ise yeterince ve doğru şekilde cildinizi arındırdığınızdan emin olun.  
 4. Şikayetinizin ana nedeni olan akne, sivilce, siyah nokta, çıban, kabarıklık ya da farklı formada gözlemlenen cilt lezyonuna kesinlikle el ile müdahale etmeyin. Kaşımayın, soymayın, patlatmaya ya da çıkarmaya çalışmayın.  
 5. Göz, ağız ve burun içi ile temasından kesinlikle kaçının. 
 6. Açık yaralarınız mevcutsa kullanmaktan kaçının. 
 7. Değişik durum ve yaş gruplarında kullanımı için aşağıda yer alan ilgili bölümü göz önünde bulundurun. 

Acnedur Merhem Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik sürecinde ya da hamilelik şüphenizin bulunması durumunda kesinlikle hekim kontrolü dışında ilaç kullanmayın.  

Acnedur prospektüsünde gebelik kategorisi B olarak nitelendirilmiştir. 

Buna göre ilacın hamileler üzerinde oluşturabileceği risklere yönelik hayvanlar üzerinde klinik çalışmalar gerçekleştirilmiş, sonucunda ise negatif yönlü bir etki saptanamamıştır. Fakat insanlar üzerinde netlik ifade eden bir sonuca varabilmek için yeterli ölçüde veri bulunmamaktır.  

İlacın kullanımına gerek duyulması halinde risk ve yarar tablosu göz önünde bulundurularak, hekiminiz tarafından reçete edilebilir.  

Acnedur Merhem Emzirirken Kullanılır mı? 

İlacın etken maddesi olan Tetrasiklin Hidroklorür üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar, bu maddenin süte geçme eğilimine yönelik bir kanı elde edebilmek için yeterli bulunmamaktadır. Bu durum hem hayvan hem de insan üzerinde yapılan deneylerde de sabittir. Bu noktada hastanın mevcut durumu, şikayetlerinin şiddeti ve bebeğin durumu göz önünde bulundurularak; hekiminiz ilacın kullanımının ya da emzirmenin sonlandırılmasına karar verilebilir.  

Acnedur Merhem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Yağ bezlerinin çalışma fonksiyonları göz önünde bulundurulduğunda, bebek ya da küçük yaştaki çocuklar için ilacın kullanımını gerektirecek şikayetlerin ortaya çıkması oldukça seyrektir. Acnedur prospektüsünde de çocuklar üzerinde kullanımına ilişkin ayrıca bir öneri ya da uyarı bulunmamaktadır. 

Acnedur Merhem Yan Etkileri 

Etken madde olan Tetrasiklin Hidroklorür’ e karşı duyarlılığı mevcut olan kişiler, alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalabilirler. Buna ek olarak, yaygın olmayan ve seyrek olarak gözlemlenen yan etkiler aşağıda listelenmiştir. Bu yan etkilerden her birinin ciddi yan etkiler olduğunu unutmayın ve bir ya da birden fazlasını yaşamanız durumda hekiminize başvurun.  

 • Uygulanım alanında kızarıklık 
 • Şişkinlik 
 • Ağrı /zonklama 
 • Yanma hissi 
 • Kaşıntı 
 • Deri renginde değişiklik 
 • Ciltte kuruluk 

Yukarıda listelenen yan etkilerin dışında beklenmedik bir etki ile karşılaşmanız durumunda tıbbi yardım aldıktan sonra bu durumu Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ne bildirerek, yan etkilerin saptanmasında katkı sağlayabilirsiniz.  

Acnedur Merhem Fiyatı 

2021 itibariyle güncellenen mevcut satış fiyatı: 48.01 TL. Temini, normal reçete ile yalnız eczaneler tarafından gerçekleştirilen ilacın SGK tarafından geri ödemesi de mevcuttur.  

Acnedur Merhem Muadilleri 

İlacı teminine yönelik olarak yaşanan stok problemlerinde etken madde olarak aynı içeriğe sahip olan aşağıdaki ilaçları da kullanarak tedavinizi sürdürebilirsiniz. 

 • Durumex Merhem 
 • Imex Merhem 
 • Ipurex Merhem 
 • Noacne Merhem 
 • Aknesilex Merhem 

Acnedur Merhem Kullananlar 

User 1: Hem yüzümü hem de psikolojimi değiştirdi. O kadar maske, temizleme jeli kullandım hatta beslenmeme kadar dikkat ettim ama benimkiler öyle normal sivilce değilmiş. İltihaplı akne olarak adlandırılıyormuş. Yani kozmetik nitelikli ürünler yeterli gelmiyormuş. O yüzden gerçekten ondan bundan duyup çare aramamalıyız arkadaşlar. Hem paramız boşa gidiyor hem de durumu daha da kötü yapıyoruz. Doktora gidin neden olduğunu anlayın, ona göre ürün ya da ilaç kullanın. 

User 2: Yoğun ve etkisi güçlü bir krem. Herkesin cilt yapısı ve tepkisi farklıdır tabii ama ben kullanmaya başladıktan sonra ikinci günden itibaren değişim görmeye başladım.  

User 3: Sivilcelerin de türleri oluyormuş. O kadar şey yapıp, kullanmamıza rağmen sonuç alamamamız bu yüzden yani. Faydalı bir ürün olduğu doğru ama nasıl kullanılması gerektiği sivilcelerinizin yapısına ve sıklığına göre değişiyormuş. Ben bir hafta kullandım, bir ay kullandım gibi bir durum yok yani. Antibiyotik bir ilaç sonuçta.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Sivilcelerin Ardındaki Güç: Sebum Nedir? Sebum Üretimi Nasıl Azaltılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ