Sağlık

Muscoril Merhem Nedir, Ne İçin Kullanılır? Muscoril Merhem Kullanım Metodu, Yan Etkileri ve Muadilleri

Duruş /oturma bozuklukları, gün içindeki yoğun performans, ani hareketler ve soğuk algınlığı gibi nedenler başta olmak üzere pek çok durum vücudumuzun çeşitli yerlerinde kas ağrılarına neden olabilir. Bu noktada doktorunuzun reçete edebileceği ilaçlar arasında Muscoril Merhem de yer alır. Kullanım önerisi, içeriği, yan etkileri ve muadillerine yönelik tüm bilgileri sizin için derledik! 

 

Muscoril Merhem Nedir? 

Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti. ruhsatı ile Zenvita Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tesislerinde üretilen Muscoril, 30 g alüminyum tüplerde ve karton kutu içerisinde eczanelerde satılır. Etken madde olarak tiyokolşikosid içeren merhemin içeriğindeki yardımcı maddeler ise; hidrojene lanolin, etil parahidroksibenzoat, metil parahidroksibenzoat ve propil parahidroksibenzoat. 

Haricen uygulanır. 

Muscoril Merhem Ne İçin Kullanılır? 

Başlıca endikasyonu kas gevşetici olan merhem; 

 • Ağrılı şekilde seyreden kas spazmlarında, 
 • Bel bölgesindeki ağrı ve tutulmalarda, 
 • Omuz çevresindeki ağrı ve tutulmalarda, 
 • Boyun ağrıları ve tutulmalarında, kullanılır.  

Muscoril Merhem Nasıl Kullanılır? 

Şikayetlerinize yönelik olarak en uygun kullanım metodunu ve dozajı hekimini tayin edecektir. Buna ek olarak Muscoril Merhem’in prospektüsünde yer almakta olan uygulama tavsiyesi şu şekildedir: 

Ağrılarınızın şiddetine göre günde 2 ila 3 kez uygulanabilir. Kullanmadan önce ve sonrasında ellerinizi mutlaka yıkayınız. Etkilenen bölgeye ince bir katman oluşturacak şekilde sürün ve ardından hafifçe ovalayarak cilt tarafından emilimini sağlayın.  

 

Muscoril Merhem Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik ya da hamilelik şüphesinin bulunduğu durumlarda ilaç kullanımı konusunda son derece dikkatli ve kontrollü davranılmalıdır. İlacın tablet ya da krem formunda olması fark etmeksin fetüsün gelişimi üzerinde ciddi riskler oluşturabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan ilaç kullanımından kaçının ve muayeneniz sırasında gebelik durumunuzu belirtin.  

Muscoril Merhem’in gebelik kategorisi X şeklinde ifade edilmiştir.  

Bu kategorideki ilaçlar hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde gerçekleştirilen üreme çalışmalarında fetüsün gelişimi üzerinde anormaliler gözlemlenmesine neden olmuştur. Buna ek olarak pazarlama verilen elde edilen sonuçlarda da fetüs üzerindeki olumsuz etkileri saptanmış olabilir. Bu nedenle gebelik sürecinde  Muscoril Merhem’in kullanılması önerilmez. Yalnız, yüksek ölçüde gerekliliğin bulunduğu durumlarda hekim görüşü ile fetüs üzerinde oluşturabileceği riskler ve anneye olan yararı değerlendirerek kullanımına onay verilebilir.  

Muscoril Merhem Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme sürecindeki ilaç kullanımında da bebek üzerindeki oluşturabileceği riskler göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü çoğu ilaç, süte geçme eğilimi gösterir ve bu yolla bebeğe de aktarılır. Muscoril Merhem’in laktasyon döneminde kullanılması sakıncalıdır.  

Muscoril Merhem Çocuklarda Kullanılır mı? 

İlacın bebeklerde ve 15 yaşın altındaki yaş gruplarında kullanımı önerilmez / sakıncalıdır. 15 yaşından büyük çocuklar için doktorunuzun önerdiği dozda ve şekilde kullanınız.  

Muscoril Merhem Yan Etkileri 

Her ilaç, içeriğinde barındırmakta olduğu maddeler nedeniyle bu maddelere duyarlılığı olan kişilerde alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olabilir. Bu risk elbette ki Muscoril Merhem için de geçerlidir. Aşağıda listelenmekte olan yan etkilerden bir ya da birden fazlasının meydana gelmesi halinde merhemin kullanımını sonlandırınız ve en yakın sağlık kuruluşu ile irtibata geçiniz.  

 • Uygulanan bölgede kaşıntı 
 • Deri döküntüleri  
 • Alerji kaynaklı olarak oluşum gösteren yüzde veya boğazda şişkinlik 

Muscoril Merhem’in kullanımıyla birlikte meydana gelebilecek olan yan etkiler: 

 • Gün içerisinde sürekli olarak uyku hali /sersemlik 
 • Cilt yüzeyinde alerjik reaksiyonlar 
 • Deride döküntüler 

Muscoril Merhem’in kullanımıyla birlikte gözlemlenen hafif yan etkiler: 

 • Mide bulantısı 
 • Kusma 
 • Mide ağrısı 
 • Diare 

Muscoril Merhem Fiyatı  

Güncellenen fiyatı ile 2021 yılı itibariyle 23.17 TL üzerinden eczanelerden temin edilebilen merhem, reçete edildiğinde SGK geri ödeme kapsamında yer alması sebebiyle devlet tarafından ödenmektedir.  

Muscoril Merhem Muadilleri 

Eczaneler ve ilaç depoları arasındaki tedarik zincirinde yaşanabilecek olan problemler nedeni ile zaman zaman ilaçlarınıza erişmekte aksaklık yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlarda planlan tedavi sürecinizde gecikmeler yaşanmaması ve şikayetlerinize derhal müdahale edilebilmesi için Muscoril Merhem’ile eşdeğer içeriklere sahip olan muadili ilaçları kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar:  

 1. Kaserax Krem 
 2. Maxrelax Merhem 
 3. Maxthio Merhem 
 4. Muscoflex Krem 
 5. Muscomed Merhem 
 6. Musfixa  Merhem 
 7. Recoside Merhem 

Muscoril Merhem Kullananlar 

User 1: Reçetesiz de alınabilen uygun fiyatlı ve çok hızlı etki eden bir krem.  

User 2: Boyun ağrılarımda çok faydasını gördüm.  

User 3: Herhangi bir yan etkisini görmediğim, kas gevşetici performansından çok memnun kaldığım bir ilaç. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu