Zevosis

Memede Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Memede kaşıntı, özellikle kırmızı döküntü ile beraber ortaya çıkmışsa egzamadan kaynaklı olabilir. Egzama, cildin her yerinde ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Memede Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Memede kaşıntı, diğer kaşıntılar gibi bazen tatlı bir his ile kaşınabilir. Kısa süreli ve aralığı uzun olduğunda bu bir soruna işaret etmeyebilir. Fakat sık tekrarlaması ve kaşıntının uzamasına ağrılar da eşlik ederse, bu duruma bir “Dur!” deme vaktidir. Böyle durumlarda zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmek yapılacak en doğru hareket olacaktır! Şimdi gelin beraber memede kaşıntı neden olur ve çözümleri nelerdir onlara bakalım… 

 

 • Sütyen Temizliği 

Cildimiz, giysi ve beden kirliliğine kaşıntı ile tepki verebilir. Kirli giysiler, bakteriler için şahane yerlerdir ve cildi tahriş edebilirler. Bu da kaşıntıya yol açabilir. Göğüsler içinse bu durum (eğer kullanıyorsanız!) sütyenlerden kaynaklı olabilmektedir. Eğer ki kaşıntı kaynağı kirli giysi kullanımı ise sütyen temizliğine dikkat ederek bu sorunu çözebilirsiniz. 

Sütyen kumaşı da kaşıntıya sebep olabilecek bir durumdur. Cildiniz sütyen kumaşına karşı hassasiyet gösterebilir ve bu da kaşıntı olarak ortaya çıkabilmektedir. Farklı kumaşları ve markaları deneyerek bu durumu kendiniz deneyimleyebilirsiniz. 

 

 • Egzamadan Kaynaklı Memede Kaşıntı 

Memede kaşıntı, özellikle kırmızı döküntü ile beraber ortaya çıkmışsa egzamadan kaynaklı olabilir. Egzama, cildin her yerinde ortaya çıkabilen bir cilt hastalığıdır ve kaşıntıya sebebiyet verebilir. Göğüsler için kullanılan bir kozmetik ürünü veya başka bir etkenden dolayı cildin nemlilik oranının düşmesi, bu duruma sebep olabilir. Eğer belirtiler uyuşuyor ise uzman bir doktora danışarak hızlıca çözüme ulaşabilir ve kaşıntı sorununuzdan kurtulabilirsiniz. 

 

 • Tiroid Kaynaklı Olabilir! 

Göğüslerde kaşıntı sorununu sebebi bazen daha derinlerde olabilir. Kuru cilt, kaşınabilir ama kuru cilde sebebiyet veren durumun tespiti, asıl doğru çözüme götürecektir. Tiroid bozukluğu, kadınların hassas bir cilde sahip olmasına sebep olur. Ciltteki hassasiyet ise sadece kaşıntı değil bir sürü soruna davetiye çıkaracaktır. Tiroid bozukluğuna dair uygulanacak çözüm sayesinde de belki de yaşam konforunuzu düşürecek birçok soruna çözüm bulabilirsiniz. 

 

 • Memede Kaşıntı Enfeksiyon Kaynaklı Olabilir 

Göğüsler, terleme konusunda başı çeken bölgelerdendir. Terden kaynaklı nem ise enfeksiyona sebep olabilmektedir. Özellikle göğüs altında biriken nem, kritiktir. Bu da kaşıntı ile kendini belli eder. Çözümü ise her zaman ki gibi en doğru adres olan uzman doktorlardır! 

 

 • Yan Etkiler 

Hastalıklar, hastalıklar, hastalıklar! Her hastalık yeni ilaçlar ve yan etkiler demek oluyor. Tansiyon ilaçlarından tutun da anti-depresanlara kadar her ilacın bir yan etkisi oluyor. Yoğun ilaç kullanımı ise bu yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini daha da artırıyor. Özellikle kadınlar ağrı kesici kullanımında rekor kırıyor diyebiliriz! İşte bu yan etkiler, göğüste kaşıntıya sebep olabilir. Eğer yeni bir ilaç almaya başladıysanız, kaşıntı için o ilaç ilk şüpheli olabilir. Tabi ki, doktor bilgisi olmadan ilaç almayı bırakmamak lazım! Sonuçta biraz göğüsleriniz kaşınır ama diğer hastalığınız da tedavi olur. Yok, ben dayanamıyorum diyorsanız da doktorunuza muhakkak danışın! 

 

 • Büyük Göğüslere ‘Merhaba’ Deyin! 

Göğüsler büyürken derisi de gerilmektedir. Gerilen deri ise kaşıntıya davetiye çıkarmaktadır. Özellikle ergenlik ve hamilelik döneminde göğüslerin büyümesi normal bir durumdur ve bu duruma kaşıntı da eşlik eder. Fakat bu kaşıntıyı çekmek zorunda değilsiniz! Kremler ve jeller yardımıyla tamamen sonlandıramasanız bile en azından ciddi seviyede azaltabilirsiniz. 

 

 • Kuru Cilt 

Ne ilaç alıyorsunuz, ne de temizliğinizi aksatıyorsunuz! Sütyen tercihiniz kusursuz ve her yolu da denediniz ama yine de kaşınıyor da kaşınıyor. O zaman büyük ihtimalle cildiniz kuru ve kuru cilt demek kaşıntı demektir. O zaman nemlendirici stoklayın ve cildinizi neme muhtaç bırakmayın. Özellikle göğüslerinizi düzenli olarak nemlendirin ve daha sık kuruyan bölgeleri belirleyin. Bu sayede kaşıntının önüne geçebileceksiniz. 

 • Temizlik Malzemelerine Hassasiyet 

Cilt özellikle bebeklik döneminde oldukça hassastır ve zamanla bu hassasiyet geçmektedir. Fakat bazı maddelere karşı hassasiyet kaybolmaz ve bu maddelere karşılaşan beden tepkisini ortaya koyar. Bu maddeler ise çoğunlukla çamaşır temizliğinde kullanılan deterjanlardır. Kullandığınız deterjanlar, yıkama sonra giysilerden tamamen gitmez. Giysiler üzerindeki kalıntılar ise cilt ile doğrudan temas sağladığından kaşıntı gibi sonuçlar doğurabilir. Bu sorunu gidermek içinse en kestirme yol, sürekli kullandığınız deterjan ise içeriğinde değişikliğe gidip gitmediğini kontrol etmek, yeni kullanmaya başladıysanız da farklı bir alternatif denemektedir. 

 • Meme Kanserine Bir İşaret Olabilir 

Meme kanseri, farklı türlere sahiptir. Kızarıklık ve kaşıntı ile kendini belli eden ise nadir görülen enflamatuar meme kanseridir. İltihaplı meme kanseri olarak da adlandırılır. Kaşıntı geçmiyor ve bölge kızarıklığı takip eden şişlik gibi tepkiler veriyorsa derhal bir uzmana görünmek gerekebilir. Bu meme kanseri türünde ciltte çukurlaşma da görünmektedir. 

 

Meme Ucu Kaşıntısı Neden Olur? 

Göğüs ucu kaşıntıları, birçok farklı sebepten kaynaklı olabilmektedir. Bunlardan bazıları yukarıda saydığımız nedenler arasında yer almaktadır. Daha özel bir bölge olarak ele aldığımızda ise birkaç madde sayabiliriz. 

 • Emzirme döneminde sıklıkla görülmektedir. Emzirme sonrası meme ucu kaşınabilmektedir. Çözümü ise oldukça kolaydır ve düzenli bir şekilde yapıldığında bu dertten sizi kurtaracaktır. Emzirme sonrası bölgeyi temizlemeniz ve pedler kullanmanız sorunu ortadan kaldıracaktır. 
 • Pamuklu giysiler genel olarak kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Özellikle çok sıcak ve soğuk havalarda bu durum daha da artmaktadır. Bu sebeple göğüslerle direk temas halinde olacak pamuklu giysiler tercih ederken bu durumu göz önüne almalısınız. 
 • Kuruluk! Daha önce de belirttiğimiz üzere kuruluk demek kaşıntı demektir. Eğer ki göğüs ucu kuruluğu varsa nemlendirmek, soruna güzel bir çözüm olacaktır. 
 • Menopoz dönemleri gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde de meme ucu kaşıntısı görülebilmektedir. Duruma göre farklı çözümler uygulanması gerekirken çoğu kuruluktan kaynaklandığından nemlendirici yeterli olabilir. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Rare Beauty İncelemesi: Selena Gomez’in Makyaj Markası ile Tanışın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ