Sağlık

Levmont Nedir, Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Var mıdır?

Antihistaminik ilaç grupları arasında yer almakta olan Levmont, solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılan son derece etkili bir ilaçtır. Şimdi bu ilacı derinlemesine inceleyerek ne için kullanıldığını, nasıl kullanıldığını ve yan etkilerini markaj altına alalım. 

Hassas bünyeler için her mevsimin bir çilesi vardır. Bahar ayları polenler ve hafif rüzgâr kaynaklı toz dalgaları, yaz mevsiminde havadaki aşırı kuruluk ve kış mevsiminin önlenemez soğuk algınlığı… Bu süreçlerde doğru tıbbi tedavinin uygulanması yaşam kaliteniz açısından son derece elzem. Levmont bu tür durumlarda kullanabileceğiniz son derece etkili bir ilaç.  

Aşağıda ilaçla ilgili aradığınız pek çok cevaba ulaşacaksınız fakat başlamadan önce ufak bir uyarı: Hekiminize ve eczacınıza danışmadan ilaç kullanımının önene geçiniz. Aksi halde öngörülemeyen yan etkiler, sağlığınızla ilgili olumsuz reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir.  

Levmont Nedir? 

Nuvomed İlaç San. Tic. A. Ş. tarafından üretilen ve daha önce de belirmiş olduğumuz gibi antihistaminik nitelikli bir ilaç olan Levmont astım, idiyopatik ürtiker ve alerji kaynaklı nezlenin tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır. Film kaplı tablet ve çiğneme tableti olmak üzere iki farklı formu mevcuttur. 

 • Antihistaminik: Histamin etkisini manipüle edici bir maddedir. Histamin ise hastanın alerjik reaksiyon göstermekte olduğu madde ile temas halinde olduğunda ortaya çıkan kimyasaldır. Vücudunuzda meydana gelen alerji belirtileri histamin sayesinde ortaya çıkar. Antihistaminik ise çoğu alerji ilacının içerisinde yer alır ve bu maddenin etkileri ile savaşır.  

Levmont Çiğneme Tableti 

İçeriğinde yer almakta olan etken maddeler ve kullanım alanları aynı olup, dozaj farkı bulunmaktadır.  

Levmont İçeriği 

İlacın içeriğinde yer almakta olan etken maddeler Levosetirizin Dihidroklorur ve Montelukast Sodyum’dur.  Yardımcı maddeler ise Mannitol, Sodyum, Laktoz ve Titanyum Dioksit’tir. 

Levmont Ne İçin Kullanılır? 

Alerjiye bağlı olarak oluşum gösteren rinit, astım ve hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılır. Şimdi gelin bu hastalıkların kısaca üzerinden geçelim: 

 • Alerjik Rinit:  

Pereniyal & mevsimsel olmak üzere iki farklı şekilde meydana gelebilir.  

Pereniyal rinit daha çok çeşitli hayvanların tüylerine ve toza karşı reaksiyon gösteren alerjidir.  Mevsimsel rinit ise tahmin edeceğiniz üzere genellikle bahar aylarında meydana gelen yine toz ve bilhassa polenlere karşı olarak oluşum gösteren alerjik reaksiyondur. 

 • Astım: 

En büyük belirtisi nefes almakta güçlük çekme olan astım, hava alma kanallarının tıkanıklığı ile kendisini gösterir. Hastanın bu sebeple göğsü sıkışır, nefes alıp vermede güçlük çeker ve buna ek olarak soluğuna hırıltı da eşlik eder.  

 • İdiyopatik Ürtiker: 

Tıbbi adı size biraz yabancı gelebilir, fakat kurdeşen dersek sanırım biraz daha aşina gelecektir. Vücudun alerjiye karşı cilt yüzeyinde göstermiş olduğu tepkimedir. Kaşıntılı kabarcıklar şeklinde kendisini gösterir.  

levmont nedir

Levmont Nasıl Kullanılır? 

Daha önce de belitmiş olduğumuz üzere ilacın kullanımı doktor tavsiyesi ve kontrolü dahilinde gerçekleştirilmeli. Alerjinizin ve ataklarınızın şiddetine göre en uygun dozu hekiminiz ayarlayacaktır. İlacın prospektüsünde yer almakta olan kullanım brifingi ise şöyle:  

Günde bir adet, aç veya tok karna fark etmeksizin bol su ile birlikte alınmalıdır.  

Çiğneme tableti ise günde bir kez iki adet şeklinde kullanılmalıdır. Aç veya tok karna kullanımı uygundur. 

Diğer ilaçlarla birlikte ve böbrek /karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarda kullanımı, doktorunuz tarafından değerlendirilerek gerekli doz ve kullanım sıklığı planlanacaktır. 

Hamileler Levmont Kullanabilir mi? 

İlacın gebelik kategorisi C olarak sınıflandırılmıştır. 

İlaçların hamileler için C kategorinde sınıflandırılmış olması klinik ortamlarda hayvan fetüsü üzerinde testler gerçekleştirilmiş ve bu çalışmalarda çeşitli yan etkiler saptanmış fakat insanlar üzerinde yeterli ölçüde testin gerçekleştirilememiş olduğunu ve bu sebeple de olası riskleri barındırmakta olduğunu ifade eder.  

Çocuklarda Levmont Kullanımı 

Çocukların bünyelerinin çok daha hassas olması sebebiyle ciddi yan etkilerin meydana gelişini önlemek üzere mutlaka hekim görüşü alınmalıdır. İlacın çiğneme tableti formunun prospektüsünde bulunmakta olan, 02-14 yaş aralığındaki çocuklar için bulunan kullanım brifinginde günde bir adet çiğneme tableti şeklinde belirtilmiştir.  

Levmont Yan Etkileri 

Levmont her ne kadar alerji için kullanılan bir ilaç olsa da içeriğinde yer almakta olan etken maddelere karşı hassasiyeti bulunan kişilerde çeşitli yan etkilerin meydana gelmesine neden olabilir. Beklenmedik etkilerin gözlenmesi durumunda ilacın kullanımını derhal sonlandırarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.  

Ender rastlanan diğer yan etkiler ise aşağıdaki gibidir: 

 • Karın ağrısı 
 • İshal 
 • Kusma 
 • Baş ağrısı 
 • Diyare 
 • Çarpıntı 
 • Nefes almada güçlük 
 • Deride kabarcık ve döküntüler 
 • Ateş 
 • Uyku düzeninde bozukluk 
 • Olağandışı rüyalar görme 
 • Ağızda kuruluk 

Levmont Uyku Yapar mı? 

İlacın en belirgin yan etlerinden biri uyku düzeninde meydana getirdiği bozukluklardır. İlacı kullanan bir grup hastada yoğun bir şekilde uykuya meyillilik hali gözlemlenirken, bir grup hastada ise uykuya dalmakta güçlük ile birlikte çok sık uyku bölünmesi ve çeşitli kabusların eşlik ettiği gözlemlenmiştir.  

Levmont Kilo Aldırır mı? 

Antihistaminik ilaç grupları çoğunlukla içeriğinde kortizon barındırır. İştah açıcılık ise ne yazık ki kortizonun en bilinen yan etkilerinden biridir. Fakat Levmont içeriğinde kortizon yer almamaktadır. Bu sebeple ilacın kullanımı ile birlikte kilo alımı son derece ender görülen bir yan etkidir. Bu durum hormonal reaksiyonlarla ilişkilidir.  

Levmont Muadili 

 • Aircomb 
 • Cetmont 
 • Delofed 
 • Fixdual 
 • Narisat 

Levmont Fiyatı 

 • 5/10 mg 30 film kaplı tablet: 79.72 TL 
 • 5/10 mg 90 film kaplı tablet: 239.78 TL 
 • 2.5/4 mg 30 çiğneme tableti: 72.34 TL 
 • 2.5/4 mg 90 çiğneme tableti: 319.67 TL 

Levmont Kullananlar 

User 1: Astık nöbetlerim için doktorum reçete etti. Uyku yapmasından ve işimi etkilemesinden çekinmiştim ama ben de herhangi bir yan etki yapmadı. 

User 2: Bahar aylarını bu ilaç olmadan kesinlikle geçiremiyorum. Üstelik kilo aldırmayan bir alerji ilacı, iştahımda hiçbir değişiklik olmadı. 

User 3: Çiğneme tabletini kullanıyorum saman nezlesine çok iyi geliyor. Kilo aldırmıyor ama uyku getirdiği bir gerçek. Bu uyuşukluk hali bir ay olmadan son buluyor, sanırım bünye bir şekilde alışıyor.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Benzoxin Krem Nedir, Nasıl Kullanılır? Lekelere İyi Gelir mi?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu