Sağlık

Kan Şekerini Ne Düşürür? Kan Şekerini Dengeleyen Besinler

Hipoglisemi, diyabet veya şeker bağımlılığı pek çok soruna  neden olabilir, ancak kan şekerini dengeleyen besinler ve bu sorunlarla doğal olarak savaşmaya yardımcı olabilecek birçok gıda var.

İnsanlar yüksek kan şekeri sorunlarıyla savaşmak için yediklerine dikkat etmeden önce ilaca yöneliyor, halbuki doğanın bize verdiği, kan şekerinizi düzenleyen o kadar çok harika yiyecek var ki hepimiz bunlardan daha fazla yemeli ve sundukları faydalardan yararlanmalıyız.

kan şekerini dengeleyen besinler

Tatlıları, hamur işlerini, sağlıksız yağları ve işlenmiş yiyecekleri reddetmenin zor olabileceğini biliyoruz ama buna değeceğine söz veriyoruz! Kan şekerini düzenleyen yiyecekler yemek, fast food ve işlenmiş gıda bağımlılığından kurtulmaya ve hatta kimi nöbet durumlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Bu lezzetli, besleyici ürünleri beslenmenize ekleyin ve sihirlerini ortaya koymalarına izin verin:

  • Balık
kan şekerini dengeleyen besinler balık


Balık, kan şekerinizi düzenleyen en iyi yiyeceklerden biridir; beyniniz ve vücudunuz için harika olduğundan bahsetmiyoruz bile! Balık protein bakımından yüksektir, sıfır karbonhidrat içerir ve aynı zamanda az yağlıdır. Toksinlerin ve cıvanın kontaminasyonunu önlemek için mümkün olduğunca doğal kaynaklar tercih edilmeli ve çiftlik balıklarından kaçınılmalıdır.

Balık ayrıca, B vitaminleri, magnezyum, çinko ve demir bakımından da zengindir. Protein içeriğiyle birleştiğinde, bu besinler kan şekeri dalgalanmalarını durdurmaya, açlığı önlemeye ve vücuttaki insülinle savaşmaya yardımcı olur.

Haftada 3-4 kez tüketmek idealdir.

  • Sade yoğurt

Sade yoğurt, kan şekerini dengeleyen besinler arasında harika seçenek. Sade yoğurt ilave şeker içermez ve sadece sütten elde edilen karbonhidratları içerir. Bu karbonhidratlar kan dolaşımında çok yavaş sindirilir ve içeriğindeki probiyotikler de sindirimi ayrıca kolaylaştırır.

Yoğurdun yüksek protein içeriği, insülin dalgalanmalarını durdurmaya, tokluğu artırmaya ve hatta yağsız vücut kütlesi oluşturmaya yardımcı olur.

Yoğurt, yüksek tansiyonla mücadeleye yardımcı olan B vitaminleri, potasyum ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Mümkün olduğunca organik ürünler satın almanızı öneririz. Ayrıca sade ve şekersiz yoğurt nihai hedef olmalıdır. Biraz lezzete ihtiyacınız varsa, stevia ve tarçınla tatlandırabilirsiniz. Üstelik tarçın da yüksek kan şekeri ile savaşmanın harika bir yoludur ve genellikle şeker hastalarına sıklıkla tavsiye edilir.

  • Badem
kan şekerini dengeleyen besinler yeşil yapraklı sebzeler


Badem, kan şekeriniz düştüğünde yanınızda olması gereken ideal bir atıştırmalıktır. Biraz tatlıdır, ancak çok az karbonhidrat ve bol miktarda protein ve sağlıklı yağ içerir.

Yaklaşık ¼ fincan badem tek başına ya da örneğin bir salatanın üzerinde tüketildiğinde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur ve cildinizi güzel, kalbinizi ise sağlıklı tutar.

Ayrıca sindirimi yavaşlatan ve kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olan lifler içerir. En sağlıklı seçenek, kavrulmamış çiğ ve tuzsuz olanlardır.

  • Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşillikler, yüksek kan şekeri ile savaşmak için yenebilecek en iyi besinlerden bir diğeri. İnsülini düşürmeye, yüksek kan şekeriyle savaşmaya ve hatta kilo vermenize yardımcı olan bir mineral olan krom bakımından oldukça zenginler.

Yapraklı yeşillikler, karbonhidrat, yağ ve kalori bakımından düşüktür, ancak çoğu gıdadan daha fazla besin içerirler. Protein, demir, A vitamini, B vitamini ve C vitamini ile dolu olan yapraklı yeşillikler günde en az 2-3 kez yenmelidir.

Beslenmenize marul, karalahana, ıspanak, pazı, lahana, roka, pancar yeşillikleri, hardal yeşillikleri ekleyin; farklı tarifler deneyin ve hangilerini en çok sevdiğinize öyle karar verin.

  • Tatlı patates

Kan şekerini yükseltmeyen kompleks karbonhidrat kaynaklarından biri de tatlı patates. Karbonhidratlarda yüksek olmasına rağmen aslında glisemik indeksinizi düşürürler.

Tatlı patatesler de şeker hastaları için en çok önerilen yiyeceklerdendir. A Vitamini ile dolu olduklarından, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza ve cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar.

  • Chia tohumu
kan şekerini dengeleyen besinler chia tohumu

Chia tohumları herkes için çok faydalı! Çoğumuz bunu zaten biliyoruz, ancak aynı zamanda kan şekeri sorunlarınız varsa seçebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri.

Bağırsaktaki sıvıyı emen ve çözünür lif olarak bilinen bu harika jelatinimsi yapıya sahip tohumlar, sizi tok tutmaya ve kan şekerinizi düşürmeye yardımcı olur.

Chia tohumları, diğer tohum türlerinden daha dolgundur ve sıvı ile ıslatıldıklarında şişerler, bu nedenle harika bir dolgu etkisi elde etmek için aslında çok fazla şeye ihtiyacınız yoktur. Ayrıca protein, magnezyum, E Vitamini, omega 3 yağ asitleri ve potasyumun yanı sıra demir ve çinko içerir.

Yemek kaşığı başına, yiyebileceğiniz en besleyici yiyeceklerden biridir ve ne tür bir beslenme planına sahip olursanız olun, herkesin tüketmesi önerilir.

  • Yumurta

Yumurtalar en iyi vejetaryen protein kaynaklarından biridir ve muhtemelen kan şekerini dengeleyen besinler arasında en iyi hayvansal protein kaynağıdır. Yumurtalar, açlığı bastırmaya ve saatlerce geciktirmeye yardımcı olan B vitaminleri ve kromla doludur.

Yumurta ayrıca tok kalmanıza yardımcı olacak harika bir protein kaynağıdır ve ekonomiktir de.

Tüm bu yiyecekleri bu hafta beslenmenize eklemenizi ve birkaç gün içinde iyileşmeler görüp görmediğinizi gözlemlemenizi öneririz. Denemekten ne zarar çıkar, öyle değil mi?

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Blushwood Meyvesi Kansere Umut Oluyor: Blushwood Meyvesini Yakından Tanıyın!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu