Zevosis

Daha Çok Öpüşmek İçin 15 Sebep! Öpüşmenin Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Öpüşmeyi sevmeyenler olabilir mi bilmiyoruz ama genellikle çok eğlenceli ve zevkli olan bu ilgi ve sevgi göstergesinin fiziksel ve zihinsel pek çok faydası olduğunu biliyoruz ve sizinle de paylaşmak istiyoruz…

Daha Çok Öpüşmek İçin 15 Sebep! Öpüşmenin Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Öpüşmeyi sevmeyenler olabilir mi bilmiyoruz ama genellikle çok eğlenceli ve zevkli olan bu ilgi ve sevgi göstergesinin fiziksel ve zihinsel pek çok faydası olduğunu biliyoruz ve öpüşmenin faydaları hakkında tüm bildiklerimizi sizinle de paylaşmak istiyoruz…

İşte öpüşmek için 15 sebep daha!

 • Öpüşmek bağışıklığı artırır.


Yapılan araştırmalar, öpüşmenin bir kadının Sitomegalovirüse karşı bağışıklığını artırabileceğini söylüyor. Ağızdan ağza temas yoluyla bulaşan sitomegalovirüs, anne hamilelik sırasında taşıyıcı ise, bebek körlüğüne ve diğer doğum kusurlarına neden olabilir. Aksi takdirde, yetişkinlerde nispeten zararsızdır. Etkili bir öpüşme esnasında 80 milyon kadar bakteri alışverişi yapıldığı biliniyor ve bu alışveriş bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarıyor. Bu nedenle her gün öpüşmeliyiz!

 • Öpüşmek kendinize en uygun partneri seçmenize yardımcı olur.


Antropolog Helen Fisher öpüşmeyi bir “partner değerlendirme aracı” olarak betimliyor. Korteksin çoğu dudakların, yanakların, dilin ve burnun etrafındaki hislere adanmıştır. 12 kafa sinirinden beşi ağız çevresinden veri alır.

 

Ağız, en hassas duyguları, en karmaşık tatları ve kokuları, dokunma ve sıcaklığı algılamak için ideal organdır. Birini öperken, onu gerçekten duyabilir, görebilir ve hissedebilirsiniz. Yani öpüşmek sadece öpüşmek değildir. Kim olduğunuzun ne istediğinizin ve ne verebileceğinizin derin bir sunumudur. İşte bu yüzden, iyi öpüşmek çiftleri birbirine daha çok yakınlaştırır.

Diğer araştırmacılar, öpüşmenin, doğada kiminle genetik olarak en uyumlu olduğunuzu belirlemenin biyolojik yolu olduğuna dikkat çekiyor. New York Eyalet Üniversitesi, Evrimsel Psikoloji Profesörü Gordon G. Gallup Jr., “Öpüşme anında sağlığı, üreme durumunu ve genetik uyumluluğu değerlendiren kablolu mekanizmalar var” diyor, “Dolayısıyla, o ilk öpücük sırasında olan şey, bir tut ya da bırak önerisi olabilir.”

 • Öpüşmek kalori yakar.


Öpüşmek, farklı araştırmalara göre dakikada 2 ile 26 arasında kalori yakımına sebep oluyor. Koşmak kadar etkili olmasa da bir saatlik öpüşme, biraz çikolata veya yarım bardak şarap yakabilir. Fayda dediğin böyle olur!

 • Öpüşmek yüz kaslarını güçlü tutar.


Sıkı karın kasları veya selülitsiz bacaklar listenizin başında olabilir ama sıkı ve tonunu kaybetmeyen bir yüz de önemli değil mi? Araştırmacılar, öpüşürken 30 kas kullandığımızı ve öpüşmenin yanakları gergin tutmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Güzel, bunu değerlendirmek lazım!

 • Öpüşmek rahatlatır.


Bilimsel raporlar, öpüşmenin vücudun doğal sakinleştirici kimyasalı olan oksitosin düzeylerini artırdığını ve vücudun kendini iyi hissetme hormonları olan endorfinleri artırdığını söylüyor. Romantik ilişkiler ve bağlanma duygularını tetikleyen dopamini arttırması cabası!

 • Öpüşmek sizi uyarabilir.


Öpüşmek, seksin ilk adımı olan uyarılmayı yaratmanın en iyi yollarından biri. Öpüşürken, beyninizin içinde meydana gelen tüm kimyasal değişiklikler, öpüşme nedeniyle seks yapmayı çok uyarıcı ve heyecan verici bir deneyim haline getiren bir ödül sistemini de etkinleştirmeye yardımcı olur.

 • Öpüşmek yükseltir.


Antropolog Helen Fischer’e göre, oksitosin, dopamin ve serotonin gibi kimyasalları içeren bağlanma da dahil olmak üzere öpüşmenin birçok nedeni var. Öpüşmek, beyninizde sentetik eroin ve kokainin yarattığı tüm o yüksek sahte hislerin doğal ve gerçek etkisine sahiptir.

 • Öpüşmek, kadınların orgazma ulaşmasına yardımcı olabilir.


2018’de orgazm üzerine yapılan bir araştırmaya göre, eğer “derin öpüşme” söz konusuysa ve bu yolla uyarılmışlarsa, kadınların orgazm yaşama olasılığı yükseliyor.

 • Öpüşmek özgüveninizi artırabilir.


Öpüşmek, kortizolünüzü veya stres hormonlarının seviyesini düşürme gücüne sahiptir ve kimi araştırmalara göre, potansiyel olarak öz değer duygularını iyileştirebilir.

Çalışmalarda, fiziksel görünümlerini beğenmeyen kişilerin daha yüksek kortizol seviyelerine sahip olduğu ortaya konmuştur. Demek ki ne kadar çok öpüşürsek kendimizi de o kadar çok seveceğiz, bahanenin güzelliğine bak!

 • Öpüşmek kaygıyı azaltır.


Öpüşmek stresi azaltmanın, daha rahat hissetmenizi sağlamanın ve size yüksek bir his vermenin yanı sıra kaygı seviyenizi düşürmenize de yardımcı olabilir. Oksitosin, zindeliğinizi ve rahatlama yeteneğinizi artırdığı için otomatikman kaygınızı da azaltır.

 • Öpüşmek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.


Yüksek tansiyonu düşürmenin bir yolunu arıyorsanız, öpüşmenin faydaları gururla sunar… Yazar Andrea Demirjian’a göre öpüşmek kalp atış hızınızı artırabilir ve bu da kan damarlarınızı genişletebilir: Yazar, “Öpüşmek: Hayatın En Tatlı Zevklerinden Biri Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey” adlı kitabında, bir insan öpüştüğünde kan akışının arttığını ve bunun da tansiyonun anında düşmesini sağladığını açıklar.

 • Öpüşmek krampları azaltmaya yardımcı olabilir.


Regl döneminde seks yapmak konusunda rahat değilseniz ama öpüşmeyi seviyorsanız, özellikle adet krampları yaşadığınız zamanlarda kesinlikle daha fazla öpüşmelisiniz! Genişleyen kan damarları ve artan kan akışına sebep olan öpüşmek, ağrıyı ve adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olur.

 • Öpüşmek, kolesterol seviyelerindeki iyileşmelerle bağlantılıdır.


Yapılan bir araştırmada, daha çok öpüşmeye başlayan çiftlerin toplam serum kolesterollerinde iyileşme görüldü. Yani bir bakıma öpüşmek, sağladığı düşük kolesterol seviyesi sayesinde kalp hastalığı ve felç de dahil olmak üzere birçok hastalık riskinizi azaltabilir.

 • Öpüşmek, alerjik reaksiyonları azaltır.


Alerji mevsiminden kaynaklanan alerjik problemlerden kurtulmak istiyorsanız, öpüşmeye devam ettiğinizden emin olun! Öpüşmenin faydaları saymak bitmiyor efenim, polen ve ev tozu akarlarıyla ilişkili alerjilerde önemli ölçüde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hapşırmak mı öpüşmek mi? Siz seçin!

 • Öpüşmek, ömrü uzatır.


Arizona Üniversitesi’nde öpüşmenin hormonlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ancak bulgular arasında belki de en çok şaşırtan, her sabah evden ayrılırken birbirine veda öpücüğü veren çiftlerin, bunu yapmayanlara göre ortalama beş yıl daha uzun yaşamalarıdır. Artık daha ne yapsın?  Lavanta ile Yeniden Tanışın: Faydaları ve Kullanım Alanları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ