Makyaj

Her Kadın Silueti Bu Kokuyla Taçlanmalı: Chanel No. 5

“Yatakta ne giyiyorsunuz?” sorusuna “Sadece Chanel No. 5” diye cevap veren Marilyn Monroe, bu sene 100. yaş gününü kutlayan Fransız parfümünün belki de en ünlü hayranıydı. 5 Mayıs 1921’de Coco Chanel tarafından piyasaya sürülmesinden bu yana, Chanel No.5 dünyanın en ünlü parfümlerinden biri olmayı sürdürüyor… 

 

No. 5’i başarılı kılan sadece Chanel markasının gücü değil, aynı zamanda “sıcak, odunsu bir baz” olarak tanımlanan çiçek kokularının harmanlandığı kokunun ta kendisidir. 

Kalabalık bir sokakta ya da bir partide Chanel No. 5’in kokusunu duydunuz ve bu size hemen onu kullanan birini mi hatırlattı? Çalışmalar, koku ile duygular ve anılar arasında açık bir bağlantı olduğunu söylüyor. Chanel No. 5 gibi ikonik markalar için, satılan sadece parfüm değil, aynı zamanda tarihtir, beynimizin koku ve hafızayı birbirine bağlama biçimindeki acı tatlı nostaljiyle zenginleştirilmiş bir tarih… 

Parfümle anılan isimler sadece Coco Chanel ve Marilyn Monroe değildi. Audrey Tautou ve Brad Pitt gibi ünlülere de 5 numara promosyon ödendi. 2004’te marka, Baz Luhrmann’ın yönettiği ve Nicole Kidman’ın rol aldığı üç dakikalık bir reklam filmi için 33 milyon Amerikan doları harcadı. Bu kabaca 300.000 şişe parfüm değerinde! 

Gelin bu ikonik parfümün kısa ve ilginç tarihine birlikte göz gezdirelim… 

chanel no 5 marilyn monroe

Coco Chanel ve No. 5 Hikayesi 

Coco Chanel, 1909’da tekstil baronu Etienne Balsan’ın metresi olarak Paris’e geldi ve Balsan’ın dairesinin altında bir tuhafiye butiği kurdu. 

1921’de ünlü modacının Paris Deauville ve Biarritz’de bir dizi başarılı butiği, Fransa’nın güneyinde bir villası vardı ve kendi mavi Rolls Royce’u ile dolaşıyordu.  

Moda dünyasına kattığı tüm yeniliklerin yanı sıra yarattığı modern kadın görünümüne uyan bir parfüme imza atmak istedi.  

Coco Chanel, Fransa’nın kırsal kesiminde pazarcı bir babanın ve çamaşırhanede çalışan bir annenin kızıydı, ancak 12 yaşında annesi öldüğünde, gençlik yıllarını geçirdiği Yetimhanesi Manastırı’na gönderilmişti. Burada rahibeler tarafından yetiştirilen Chanel’in yaratmak istediği parfüm, onların temizliğinden ve katı sadeliğinden ilham aldı. Özellikle sabun kokusu ve yeni temizlenmiş cilt, yıllar sonra bile onunla birlikte kalan şeylerdi.  

Moda evleri arasında yeni bir trend olan en iyi müşterileri için bir parfüm sipariş etmeye karar verdiğinde, kokuya bu tazeliği aşılaması önemliydi. Ancak bunu başarabilecek bir parfümcü bulmakta zorlanıyordu. 

chanel

Parfüm editörü ve profesyonel “burun” Frederic Malle, “Parfümerinin amacı her zaman kalıcı çok taze kokular yaratmak olmuştur” diye anlatıyor.

“O günlerde taze kokular yaratmanın tek yolu limon, bergamot ve portakal gibi narenciye kullanmaktı. Bunlar çok taze ve çok çekici ama tende kalıcı değillerdi.” 

O zamanlar kimyagerler, bu kokuları yapay olarak yaratabilecek aldehitler adı verilen kimyasalları zaten izole etmişlerdi. Ama olağanüstü derecede güçlüydüler, bu yüzden parfümcüler onları kullanmakta tereddüt ediyorlardı. 

1920 yazının sonlarında Chanel, sevgilisi Grandük Dmitri Pavlovich ile Cote d’Azur’da tatile gitti. Orada, Rus kraliyet ailesi için çalışan ve parfüm endüstrisinin merkezi olan Grasse’de yaşayan Ernest Beaux adında sofistike bir parfümcü olduğunu öğrendi. Beaux’tan “giyen kişinin gül değil de kadın gibi kokmasını” sağlayacak bir koku yaratmasını istedi. Beaux meraklı ve cesur bir zanaatkardı ve Chanel’in meydan okumasını üstlendi.  

Chanel No.5 Aslında Bir Laboratuvar Hatası mı? 

Beaux’un yeni bir kokuyu mükemmelleştirmesi birkaç ayını aldı ama sonunda 10 tane örnek buldu ve bunları Chanel’e sundu. Kokular, birden beşe ve 20’den 24’e kadar numaralandırılmışlardı. Coco Chanel, 5 numarayı seçti! 

Bu karışımın aslında bir laboratuvar hatasının sonucu ortaya çıktığı söylenir. Beaux’un asistanı, parfüm örneğine daha önce hiç kullanılmamış bir miktarda aldehit eklemişti. Ve aldehitlerle ilgili ilginç olan şey, sabun gibi kokmasıdır. Chanel, böylece kendi zihninde, manastırdaki çocukluğunu ve ardından bir metres olarak yaşadığı lüks hayatını dengeleyebilirdi. 

Coco Chanel daha sonra seçtiği kokuyu “Beklediğim buydu. Başka hiçbir şeye benzemeyen bir parfüm. Kadın kokusuyla bir kadın parfümü” diye tasvir etti. 

Yasemin, gül, sandal ağacı ve vanilya ile dolu koku, kısmen Coco’nun dahiyane pazarlama hilelerinden dolayı anında başarı elde etti. 

chanel no 5

Beaux ve arkadaşlarını kutlamak için Riviera’daki popüler bir lüks restorana davet eden Coco Chanel, oturacakları masanın etrafına parfümü sıkmaya karar verdi. Oradan geçen her kadın durdu ve kokunun ne olduğunu ve nereden geldiğini sordu! 

“Chanel için, bu No. 5’in devrim niteliğinde bir parfüm olacağını doğrulayan andı. Halktan birinin Chanel No. 5’i kokladığı ilk andı ve kelimenin tam anlamıyla başarı sağladı. Tüketicilerin daha önce hiç koklamadıkları bir şeyi kokladıkları o an, parfüm tarihine bir müdahaleydi!” – Tilar J. Mazzeo, ‘The Secret of Chanel No. 5’ kitabının yazarı 

Chanel No. 5 Parfüm İçeriği 

Chanel No. 5, bir kadından diğerine tamamen farklı kokabilen bir parfüm. Gül, ylang-ylang, yasemin, vadi zambağı ve iris dahil olmak üzere aldehitler ve çiçeklerin son derece karmaşık bir karışımı. Vetiver, sandal ağacı, vanilya, kehribar ve paçuliden oluşan sıcak, odunsu bir taban üzerine katmanlanan Chanel No. 5, herhangi bir çiçekten ziyade bir “kompozisyon” gibi kokuyor. Bununla birlikte, iyi harmanlanmış olsa da No. 5 vücut kimyasına maruz kaldığında şaşırtıcı şekillerde tepki verebiliyor. Bir kadın Chanel No. 5’i pudramsı çiçekleri ve taze sabun kokusuyla sevebilirken, bir diğeri sert kimyasal ve misk kokusuyla burnunu kırıştırıyor. 

Üst notalar: Aldehitler, ylang-ylang, neroli, bergamot ve limon  
Orta notalar: İris, yasemin, gül, süs kökü ve vadi zambağı 
Alt notalar: Misk, amber, sandal ağacı, yosun, vetiver, vanilya ve paçuli  

Bileşenlerin listesi: Alkol, parfüm, linalool, kumarin, hidroksi sitronelal, alfa-isometil iyonon, limonen, sitronelol, benzil benzoat, eugenol, sinamil alkol, benzil salisilat, benzil alkol, sitrali, farnesol, benzil sinamat, isoeugenol, sinnamal, il70-1 

Chanel No. 5 Parfüm Şişe Tasarımı 

Tıpkı koku gibi, Chanel No.5’in parfüm şişesi de “bir laboratuvar şişesi gibi” sade ve minimalist. Beyaz bir etiket üzerinde siyah sans serif fontu kullanıldı ve parfümün adı olan numara ile damgalandı. Ve bu şişe, matmazel Gabrielle “Coco” Chanel tarafından tasarlandı. 

İçeriği olan büyüleyici parfüm bir yana, şişe bir modernite dersi oldu ve 1959’da New York Modern Sanat Müzesi’ndeki kalıcı koleksiyona katıldı.  

Andy Warhol, beş yıl sonra, ikonik No. 5 şişesini içeren bir dizi baskı yarattı ve doksanların sonlarında Chanel bunları reklam kampanyalarında kullanmak için haklarını satın aldı. Sonuç; parfüme katılan bir doz pop art ve dünyaca ünlü, silinmez bir reklam kampanyası… 

Ve Karl Lagerfeld, Chanel evinin klasik kodlarını hakim ruh halini yansıtacak şekilde yeniden şekillendirirken, ikonik No.5 şişesi de yeniden yorumlandı.  

Chanel No. 5 şişesi, 1920’lerden bu yana, dönemin estetik kriterlerini karşılamak için sekiz kez değiştirildi.  

Chanel No. 5 Parfüm Fiyatı 

50 ml’lik Chanel No. 5 Eau De Perfume’ün güncel Sephora fiyatı 1000 TL, 100 ml’lik şişe ise 1410 TL. Ancak Hepsiburada’da 100 ml’lik şişe fiyatı 889,00 TL’ye indirimli hali ile bulunabiliyor. Yine de kullanıcı yorum ve değerlendirmelerine dikkat ederek, orijinal ürün satın aldığınızdan emin olmanızı öneririz. 

Chanel No. 5 Parfüm Yorumları

User 1: Chanel No. 5’i ya seversiniz ya da nefret edersiniz! İlk şişemi 25 yılı aşkın bir süre önce almıştım. Çok rahatsız edici buldum ve “yaşlı kadın” kokusu olduğunu düşündüm. Ama sürdüğümde ne kullandığımı soran çok oldu ve bugün hala ne olduğunu öğrenmek için yolumu kesen yabancılarla karşılaşıyorum. Chanel No. 5 artık vazgeçilmezim! Hatta kocamın yorum yaptığı tek parfüm de bu… Diğer Chanel’lerin hepsini denedim ama hiçbiri aynı bağımlılığı yaratmıyor. Cildimle iyi reaksiyona girdi ve çarşaflarıma sinen kokusunu bile seviyorum. 

User 2: Chanel No. 5 sofistike bir koku… Kendinizi özel hissetmek istediğinizde kesinlikle keyif alacağınız bir klasik. Şişeyi de seviyorum … Çok basit ama zarif! 

User 3: Sanırım azınlıktanım. Dürüst olmak gerekirse, bu parfümü daha önce hiç koklamamıştım. Sahip olmayı dilerdim çünkü hayatım boyunca onu bir prestij ve yüksek sınıf işareti olarak gördüm. Eminim onlarca yıl önce öyleydi de. Sonunda kocam bir şişe Chanel No.5 hediye etti. Bana göre çok ağır, boğucu bir koku. Yaşlı ve eski! Küf gibi kokuyor ve kelimenin tam anlamıyla midemi bulandırıyor. Belki kişniş gibidir… Ya seversin ya da nefret edersin. Şimdi bu kocaman şişeyle ne yapacağımı bilmiyorum.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: C Vitamini Faydaları Nelerdir? Nelerde Bulunur?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu