İlişkiler

Hayatı Sadeleştirmek ve Daha Mutlu Olmak İçin 13 Öneri

Hayatınızı basitleştirmek ve daha sade bir hayat sizi mutlu eder mi? Sizi ne mutlu eder? Mutluluğun bizim için ne anlama geldiğini belirleme ve bunu başarma misyonumuzu yaratma konusunda sınır gökyüzüdür. Ancak, bu mutluluk düşüncesine gereksiz görevler, eşyalar ve dağınıklık eklediğimizde işler bunaltıcı olma eğilimindedir.

Duvarlarında tablolar olan, çiçeklerle dolu bir arka bahçesi ve bu bahçede havuzu olan güzel bir eve sahip olmayı istemekte yanlış bir şey yok. Ancak, lükslerin bile kolayca dağınıklığa ve ek strese dönüşebilecek sorumlulukları olduğunu unutmayın.

Hayatı sadeleştirmek, karar vermekten daha zor elbette. Maddi manevi, yıllarca birikmiş şeyleri temizlemek, işimize yaramayanlardan vazgeçmek zor. Bunları halının altına süpürmek veya “sonraki” yığında saklamak çok daha kolay. Ama kontrolü ve kendi mutluluğunuzu ele almak istiyorsanız, sağlayacağı faydaları düşününce mutlaka denemeniz gereken bir süreçtir sadeleşmek…

İşte hayatı sadeleştirmek için 13 öneri:

 • Seçeneklerinizi Sınırlayın

Basit yaşamanın bir parçası, günlük olarak yapmanız gereken geniş seçimleri daraltmaktır. Bazı öğeler gerçekten gereksiz olabilir.

Yapılacaklar listenize yakından bakın ve önemli olmayan görevleri ortadan kaldırın ve birkaç şeyi bir araya toplayıp toplayamayacağınıza bakın. Uzun bir yapılacaklar listesine sahip olmak bunaltıcı olabilir, üstelik enerjinizin sınırlı olduğunu unutmayın.

 • Zaman Blokları

Bir girişimci olarak zaman lüksü bazen bir nimetten çok bir lanet gibi hissedilebilir. Özellikle bireysel projeleri tamamlamak söz konusu olduğunda, kendinize çalışma saatleri belirlemelisiniz.

Programınızı engellemek veya belirli görevleri tamamlamak için zaman çerçeveleri ayarlamak, dışarıdaki dikkat dağıtıcı unsurlara kapılmadan yolda kalmanıza yardımcı olabilir. Bu, beyninize ne zaman çalışma ve ne zaman gevşeme zamanı geldiğini bildirmenin bir yoludur ve günlük yaşamınızı basitleştirmede çok yardımcı olur.

 • Önceki Geceden Hazırlık

Eşyalarınızı bir gece önceden hazırlayarak gereksiz işleri ortadan kaldırın. Sabahları son işleri toparlamanız on dakikanızı alacak olsa da bunu bir gece önceden bitirip artan zamanı meditasyon yapmak veya gazete okumak için kullanmaya ne dersiniz? Hayatı sadeleştirmek, aynı zamanda zamanınızı daha iyi kullanmayı gerektirir.

 • Hızınızı Belirleyin

Her sabah, güne göre hızımızı belirleme konusunda bilinçli bir karar veririz. Geç uyandığınız ve kendinizi sinirli ve bunalmış hissettiğiniz bir anı düşünün…

Hareketleriniz ve tepkileriniz, titreşimlerinizi yükselten veya azaltan domino taşları gibi oynar. Kötü bir gün geçirdiğinizde, genellikle bu bir şeyin diğerini etkilemesinden kaynaklanır. Temponuzu bilerek, geri adım atmak ve sıfırlamak için her an durma kontrolüne sahipsiniz.

Gününüzün nasıl gelişeceğine kendiniz karar vererek sabaha doğru başlayın.

 • Sizin İçin Neyin İşe Yaradığını Bulun

Banka hesaplarınızı dengelemenin birçok yolu var. Sizin için işe yarayan şey, başka bir kişi için çalışmayabilir ve modern teknolojinin en güzel yanı, bilgisayarınızda veya telefonunuzda hazır bulunan uygulamaların bolluğudur. Değerlendirin!

 • Yalnızca Gerektiğinde Endişe Edin

Bu biraz pratik gerektirir. Düşüncelerimizin bilincinde değilsek, endişelerimiz gün boyunca bizimle birlikte hareket eder.

Endişelenmek ve sadece endişelenmek için zaman ayırmak gibi düşünceler üzerimize çökmeye başladığında proaktif olmanın yolları var. Bu uygulamayı yaparken, belirli şeyler hakkında endişelenmek için ne kadar zaman ve enerji harcandığını ve bu endişelerin bazılarının ne kadar tekrarlayıcı ve yersiz olabileceğini anlamaya başlayacaksınız.

İster 5 dakika ister 15 dakika olsun, endişelenmeye ayırdığınız zamanı bu endişeleri gidermek için harcayın! Ve süre dolduğunda bu endişeleri olduğu yerde bırakıp, devam edin.

 • Yemek Hazırlığı

Yemek hazırlığı zor veya karmaşık olmak zorunda değildir. Bir veya iki öğünü önceden hazırlamak, omuzlarınızdan önemli bir yük alabilir ve biraz da kar ettirebilir. Bazı basit ve kolay fikirler, bir tarifin porsiyonunu iki katına çıkarmak veya taşıması kolay kahvaltılar için kavanozları kullanmaktır.

 • Sekmelerinizi Sınırlayın

Mevcut tarayıcınıza bakma zamanı! Şu anda açık kaç sekmeniz var? Kendinizi her zaman dört sekme açık olacak şekilde sınırlayın. Okumak istediğiniz bir şey varsa, daha sonra okumak üzere sayfayı işaretleyin ve ardından sekmeyi kapatın.

Gereksiz sekmeleri kapatmak, öncelikli görevlerinize odaklanmanın iyi bir yoludur. Hayatı sadeleştirmek, tarayıcınızı sadeleştirmekten geçer…

 • Sesli Kitapları ve Podcast’leri Deneyin

Okumak isteyip de vakit bulamadığınız zamanlar oluyor mu? Sesli kitapları işe gidip gelirken veya hatta spor salonunda çalışırken dinlemek harikadır. Günümüzde, kişisel gelişim, finans, yemek ve hatta astroloji gibi hemen hemen her şey için sesli kitaplar ve podcast’ler var.

Bu teknolojik fırsatı değerlendirerek rutininizi değiştirin ve yol boyunca yeni bir şeyler öğrenin. Hayatınızı basitleştirmenin ve zamanınıza dikkat etmenin harika bir yolu!

 • Ertelemekten Vazgeçin

Bazen uzun süredir ertelediğimiz şeyler iki dakikada kolayca halledilebilecek olanlardır. İki Dakika Kuralı’nı uygulayın! Bu kural 2 aşamadan oluşur: Yapman gereken iş 2 dakikadan az sürecekse, düşünmeden hemen yap! Eğer işin 2 dakikadan uzun sürecekse, yine düşünmeden başla ve ilk 2 dakikasını yap! Bu, ertelememeye yardımcı olur ve yapılacaklar listenizi kısa tutar.

 • Medyayı Aşırı Tüketmekten Kaçının

Ekran sürenizi sınırlamak sizi harekete geçmeye zorlar. Hiç bitmeyen haberler, gelen e-postalar ve eğlence dünyasında kaybolmak kolaydır, ancak tüm mesele dijital verileri verimli bir şekilde tüketmekle ilgilidir. Gelen kutunuzu yöneterek ve İki Dakika kuralını kullanmaya devam ederek hayatınızı kolaylaştırın.

 • İşleri Olduğundan Karmaşık Hale Getirmekten Vazgeçin

Hayat aslında oldukça basittir. Mükemmellik bir yanılsamadır ve bu yanılsamayı elde etmeye çalıştığımızda aslında daha az verimli ve daha az etkili oluruz.

Ayrıntılara takılıp kalmayın! En büyük fikirlerden bazılarının basit bir mesajı vardır; bu yüzden düşünmek ve planlamaktan vazgeçip sadece yapmalısınız.

 • Uyarlanabilir Olun

Programlar ve hatta yaşam planları her an değişebilir. Basitleştirilmiş bir hayat yaşamanın en iyi yolu, önce değişime uyum sağlamayı öğrenmek ve bu dalgaları geldikleri anda sürmektir. Uyarlanabilir olmak aynı zamanda beklenmedik durumlara hazır olmak anlamına da gelir.

Bu basit 13 maddeyi günlük rutininize dahil etmeye başlayın ve alışkanlıklarınız haline getirmeye çalışın. Çok geçmeden daha basit bir hayat yaşamaya başlayacak ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz…

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Sıkıcı Seks Yapmayı Bırakın! Seksi Daha Uzun ve Zevkli Hale Getirmek İçin 3 Yol

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu