Sağlık

Yumurtanın Faydaları Nelerdir? Yumurta Kolesterol Yapar mı?

Yumurta, en çok tüketilen sağlıklı besinlerden başında yer alır. Özellikle, Türk kültüründe sabah yumurta ile hazırlanan bir kahvaltı ile başlanır güne. Devamında da yumurtayı gerek salatalarda, gerek sebzeli yemeklerle beraber masamızda sık sık görebiliyoruz. Adeta, vazgeçilmez bir besin kaynağı yumurta bizim için. Çocukların dahi tanıştığı ilk besinlerin başında geliyor yumurta… Peki, sıklıkla tercih edilen ve toplum içinde sağlıklı olarak bilinen yumurtanın faydaları neler?

 

Yumurtanın Besin Değeri

Bizi yumurtanın faydalarına getiren en önemli bilgi yumurtanın besin değeridir. Ortalama bir tavuk yumurtası 50 gram civarındadır. 50 gram bir tavuk yumurtasının içinde 77 kalori enerji bulunur. Protein değeri olarak da, bir tavuk yumurtasının içinde 6,5 gram  protein,  5,6 gram yağ bulunur. Bunlarla beraber, yumurtanın içinde yüksek oranda kalsiyum, potasyum, demir ve A vitamini bulunur. Buradan da anlayabiliriz ki yumurtanın faydaları besin değeri ile de doğrudan ilişkili.

 

Yumurtanın Vücuda Olan Faydaları

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Bu kadar yüksek besin değerine sahip olan yumurtanın vücuda onlarca katkısı bulunuyor:

  • Yumurtanın en büyük faydalarından bir tanesi, kalp ve damar sağlığımızı koruyor olmasıdır. Daha önce belirttiğimiz gibi yumurta içerisinde yüksek değerde yağ barındırıyor. Faydalı olan bu yağ, kandaki iyi kolestrolu artırıyor. Bunun kalbe büyük bir katkısı oluyor. Kalp ve vücudumuzu daha sağlıklı hale getiriyor.
  • Düzenli olarak yumurta tüketmeye başladığınızda, vücudunuzun daha dirençli hale geldiğini göreceksiniz. Hastalıklara karşı direniyor olabileceksiniz. Bağışıklık sisteminiz daha güçlü hale gelecek.
  • Bağışıklık sistemimizi yüksek oranda olumlu etkileyen yumurta, kansere karşı da vücudumuzu koruyor. Yumurta, özellikle meme kanserine karşı direnç sağlıyor.
  • Yumurta, göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. Yumurtanın sarı kısmında yüksek oranda bulunan Lutein ve zeaksantin adlı iki antioksidan katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının oluşmasını engeller. A vitamini bakımından da oldukça zengin olan yumurta görme engeli oluşma riskini azaltır.
  • Yumurta, tokluk hissi yaratır. Kilo vermek ve bilinçli beslenmek isteyen kişiler için yumurta olmazsa olmazlardandır. Bütçe dostu olan yumurta herkesin kolaylıkla edinebilecegi bir besin. Kahvaltıya yumurta eklediğiniz takdirde gün içinde fazla kalori alımını engelleyeceksiniz.
  • Yumurtanın bir öteki önemli işlevi de yaşlanmayı azaltmasıdır. Vücudumuz tabii ki, doğal akışında yaşlanmaya meyilli fakat yumurta tüketimi ile daha sağlıklı yaşlanabilirsiniz. Yaş aldıkça, vücudumuzun sağlıklı besine ihtiyacı artıyor. Yumurta, içerisinde bulunan demir, magnezyum,B6, B12 vitaminleri ile vücudun ihtiyaçlarını yuksek oranda karşılıyor. Vücudumuzu koruyor. Bu da, yaşlanırken oluşabilecek hastalıkları azaltıyor. Aynı zamanda, doğal D vitamini olan yumurta, güneşe yeteri kadar maruz kalamayan yaşlı insanlar için oldukça faydalı.
  • Yumurta, beyninizi güçlendirir. Kolin adlı kimyasal bir bileşik içeren yumurta, beyin hücrelerinin zarlarını güçlendirir. Bu sayede, beyin hücrelerinin yapılarını korur.
  • Düzenli olarak tükettiğiniz yumurta ile kas kütlenizi koruyabilirsiniz. Yüksek protein kaynağı olan yumurta, kas oluşumunu hızlandırır ve kaslarınıza koruma sağlar.
  • Yumurtanın cilde de bir çok faydası bulunuyor. Yumurta, cildinizi sıkılaştırıyor; cildinizin daha parlak olmasını sağlıyor. Yumurta akne sorunlarınıza da iyi geliyor. Düzenli tüketilen yumurta sayesinde sivilcelerinizde azalma görebilirsiniz. Maske hazırlarken içerisine yumurta eklemenin faydalarını duymuşsunuzdur. Yumurta sayesinde uyguladığınız maske size ışıltı katacaktır. Hassas bir cildiniz varsa kesinlikle bir uzman eşliğinde vücudunuza uygun maskelere yumurta ekleyebilirsiniz. Fakat, belirttiğimiz gibi her ne kadar doğal bir yöntem olsa da uzman eşliğinde vücudunuza uygulamanızı öneririz.

 

Günde Kaç Adet Yumurta Yenmeli?

Günde kaç yumurta yemenin vücuda faydalı olacağı oldukça tartışmalı bir konudur. Uzun yıllar, her gün yumurta tüketiminin vücut için faydalı olmadığı söylendi. Fakat, yapılan son araştırmalara göre günde 1 ila 3 arasında yumurta tüketimi vücut için oldukça faydalı. Günde 3 yumurtadan fazlası vücudumuzda yan etkiler uyandırabilir fakat bu sayıyı kısıtlı tuttuğunuzda yumurtanın faydasını görebiliriz. Tabii ki, yumurta tüketimi de diğer pek çok besin gibi bazı insanlarda yan etki yaratabilir. Yumurtaya alerjiniz olabilir. Vücudunuzun hassasiyetine bağlı olarak yumurta tüketimini dengede tutabilirsiniz.

 

Yumurta Kolesterol Yapar mı?

Yumurta sarısında, yüksek oranda kolesterol bulunur. Fakat, doymamış yağ asiti ve lesirin içeren yumurta kolesterolü dengede tutabilir. Kıyaslayacak olursak eğer, yumurtanın kolesterol etkisi yağlı et ve süt ürünlerine nazaran daha düşüktür. Yine de hatırlatmakda fayda var diyerek, sağlıklı bir hayat için denge şarttır. Yumurtayı da dengede tüketirsek, olumsuz dönüşlerinden zarar görmemiş oluruz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:En İyi Yaz Parfümleri (For Women)

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu