Zevosis

Ortalama Bir İnsanın Alması Gereken Günlük Kalori Miktarı Nedir?

Günlük olarak alınan kalori miktarı kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Özellikler bireylerin yaş, kilo, vücut yapısı, cinsiye ve aktiviteler kalori hesaplanmasında önemli faktörlerdir.

  • 18 Ocak 2022
  • 77 kez görüntülendi.
Ortalama Bir İnsanın Alması Gereken Günlük Kalori Miktarı Nedir?

Kalori, yediğiniz besinin tüketilmesiyle belli bir enerjiye dönüştürülmesidir. Obezite artık ne yazık ki çağımızın hastalığı. Tüm dünya obeziteye savaş açmış durumda. Hâl böyle olunca da tükettiğimiz besinlerin kalori değerlerine daha bir dikkat eder olduk. Özellikle aşırı kilolarınızdan şikâyetçi iseniz ve bir diyetisyenin kapısını çaldıysanız önünüze kalori değerlerinin yazılı olduğu bir liste çıkacaktır. Hayatınızı bundan sonra sağlıklı beslenmeye göre düzenleyecekseniz kalori hesaplamalarına hazırlıklı olun. Çünkü artık yediğiniz besinlerin kalorileri hayatınızın önemli bir parçası. Ve diyet yapıyorsanız, normal bir insanın günlük tüketeceği kalori miktarı baz alındığında daha az kalori almanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Kalori miktarını belirleyen faktörleri şöyle sıralayabiliriz: ilk sırada yaşınız sayılabilir. Çünkü çocuklar biz yetişkinlere göre daha fazla kalori almalıdır. Boyunuz ve kilonuz, bedeniniz bir diğer önemli ölçütlerdir. Ve tabi ki yaşam tarzınız da kalori alımını belirleyen faktörler arasında sıralanabilir. Hem kadın hem de erkekler için ayrı ayrı günlük kalori miktarının ideali kadınlar için 2000 kalori, erkekler için ise günlük 2500 kalori olması tavsiye edilir. Elbette ki bu miktar standart bir rakamdır. Sıraladığımız faktörlere göre değişiklik gösterir.

Kadınları, hareketli, hareketsiz, ortalama olarak sınıflandırarak sıralarsak isek; hareketsiz yaşamlarına devam eden kadınların 25-30 yaş aralığına bakacak olursak günde 1800 kalori almaları yeterli olacaktır. Hareketsiz olanlara kıyasla küçük yürüyüşler ile hafif egzersiz yapan kadınların 25 ve 50 yaş aralığı arasında ortalama 2000 kalori alması daha uygun olacaktır. Bir de hareketli olan grup için 20 ila 30 yaş aralığında 2400 kalori alınması idealdir.

zayıflamak için alınması gereken kalori miktarı

Yukarıda kadınlarda alınması gereken kalori miktarlarına bakılırsa yaşın tüm faktörler ile nasıl doğru orantı da işlediğini görürsünüz. Yaş ilerledikçe kalori miktarı da azaltılmaktadır.

Bir de erkeklerin yaş grupları ve hareketlilik durumlarına göre kalori alımlarına bakalım. Erkeklerin kalori alımlarına baktığımız da vücutlarının daha yüksek kaloriye ihtiyaç duyduğunu görebiliriz. Örneğin hareketli bir erkek 20 ile 30 yaş aralığında bir kadına göre 400 kalori daha fazla almalıdır. Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurularak kalori alımı ve kullanımı hakkında gerçekleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  1. Doğru kalori alımının belirlenmesinde birçok etken vardır. Cinsiyet, yaş, boy, kilo ve gündelik aktiviteler bu etkenlere örnektir.
  2. Uzman hekimlerin ve sağlık araştırmalarının ortak görüşüne göre günlük kalori ihtiyacı kadınlarda iki bin iken erkeklerde bu sayı iki bin beş yüz olarak belirlenmiştir.
  3. Kalori alımının büyük bir kısmını kahvaltıda gerçekleştirmek, kilo vermek için iyi bir yöntemdir.
  4. Kemik yoğunluğu ve kas yağ oranı, günlük kalori alımının belirlenmesini etkileyen faktörler arasındadır.
  5. Kalorinin ne kadar alındığı kadar hangi besinden alındığı da önemlidir. Sağlıksız besinlerdense yararlı gıdalar tüketerek günlük kalori ihtiyacını karşılamak daha faydalı olacaktır. Örneğin bin kaloriyi trans yağ içeren bir atıştırmalık üründen almaktansa meyve yiyerek karşılamak çok daha sağlıklıdır.

Bir insanın günde alması gereken kalori miktarı kadar aynı zamanda kalorinin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını bilmek de önemlidir. Yazının devamında bu konular hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kalori Nedir?

Günümüzde sağlıksız beslenmeye paralel olarak gelişen obezite, birçok insanın yaşadığı sorunlardan biri olarak öne çıkıyor. Kilo almamak ya da bulunulan kiloyu korumak için farklı yöntemler denense de tüm bu yöntemlerin temeli kalori hesabına göre icra ediliyor. Peki kalori nedir?

Kalori, tüketilen besinlerin öğütülme sürecinden sonrasında enerjiye dönüşmesidir. Bu enerji kcal olarak teleffuz edilir. Özellikle sağlıklı yaşamı benimseyen ve diyet yapanlar için kalorinin hesaplanması oldukça mühimdir. Bireyler, besinlerin kalori miktarlarını öğrenerek ona göre tüketim yaparlar. Tıpta da bu durum geçerlidir. Birçok sağlık sorununda hekimler kalori hesabı yaparak hastalarına beslenme şekli önerir.

Günlük olarak alınan kalori miktarı kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Özellikler bireylerin yaş, kilo, vücut yapısı, cinsiye ve aktiviteler kalori hesaplanmasında önemli faktörlerdir.

Kalori Hesaplama Nasıl Yapılır?

günlük kalori miktarı hesaplama

Kalori hesaplaması, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayan uygulamadır. Bireyler bu hesaplama yöntemiyle gündelik besin düzenlerine yön verebilir, istedikleri zayıflamaya sahip olabilirler. Özellikle obezite ile mücadelede en önemli silahtır demek mümkün. Çünkü bu sayede aç kalmadan kilo vermek olağan hale gelir.

Kalori hesaplaması yaparken bireyler son derece dikkatli olması gerekir. Hatalı yapılacak bir hesaplama bireyin aç kalmasına ya da olması gerekenden çok fazla gıda tüketmesine sebep olabilir. Bu da haliyle olumsuz bir diyet sürecini tetikler. Hesaplama yapılmadan önce cinsiyet, yaş, boy ve kilo unsurlarının ortalamaları alınır ve kalori hesaplama yöntemi bulunur. Bu sayede bireyin kalori dengesi bulunmuş olunur.

Çocuklar Günde Kaç Kalori Almalı?

Günlük kalori alımı konusunda çocuk yaştaki bireylerin oranları, yetişkinlere göre daha farklıdır. Çünkü bünyelerine ve aktivitelerine paralele olarak kalori ihtiyaçları belirlenir. Öncelikle belirtmeliyiz ki büyüme süreci normal geçen çocuklarda kalori hesabı yapılmasına gerek yoktur. Eğer sağlıklı bir beslenme planı varsa, zaten olması gereken kalorisi karşılanıyor demektir. Zaten çocuklar her gün vücutlarının ihtiyaç duyduğu kalori miktarı kadar gıda tüketirler. Fazlası olduğu durumlarda ise fiziksel aktiviteler ile bunu dengelerler.

Yürüme dönemine yeni giren bir çocuk günde ortalama 1200 ila 1400 arasında kaloriye ihtiyaç duyar. 12 yaş üzeri genç bir bireyse günde ortalama 2000 ila 2800 arasında kalori ihtiyacı vardır. Çocukların yaşı ilerledikçe kalori ihtiyaçları da artar. Çünkü büyüyen beden ile artan fiziki hareketler paralel olarak yüksek kalori yakılmasına sebep olur.

Bu yazımızı sonlandırmadan önce belirtmeliyiz ki her bireyin kalori ihtiyacı farklı olabilmektedir. Uzman diyetisyenlerden alınacak profesyonel bir yardım ile en doğru bilgiye ulaşmak mümkündür.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullandıktan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilebilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ