Sağlık

Mide Ameliyatı Sonrası: Operasyon Geçirmiş Birinin Tecrübeleri

Merhaba, ben İlay. Bugün sizlerle zayıflama yolculuğumdaki mide ameliyatı maceramı paylaşacağım. Ama ilk önce her şey nasıl başladı ondan bahsetmeliyim. Kendimi bildim bileli her zaman aşırı kilolu biriydim. Çocukluğumda da ergenliğimde de ve tabii yetişkinliğimde de… Ne yazık ki bu durum ailemden bana geçen düzensiz ve aşırı beslenme alışkanlıklarından kaynaklıydı. Bunun dışında kilolu olmama sebep olacak hiçbir gerekçe yoktu. Kendimi bildim bileli hep sonu gelmez diyetlerin peşindeydim. Evet kilo veriyordum ama zaman geçtikçe katbekat fazlasını alıyordum. Yani diyetlerin ve aşırı kilolu olmanın asla sonu gelmiyordu. Bu bir kısır döngüydü… 

şişman kadın tablosu

Çocukluğum ve ergenliğim böyle geçip gitmişken, yetişkinliğe adım attığımda artık evlenme zamanım gelmişti ve genç bir kadın olarak artık kilolarım sağlığımı ve hareket etmeme engelleyecek duruma gelmişti. 143 kiloyu bulmuş ve evden dahi çıkmaz olmuştum. Ailemde benim gibi kiloluydu ama kilosu sağlığını bu derece etkileyen sadece bendim. Erkek arkadaşım ve ailesi de benim durumuma son derece üzülmekteydi. Hepimiz bir şeylerin değişmesinin zamanının geldiğinin ve zamanımızın kısıtlı olduğunun farkındaydık. 21 yaşında 143 kilo olan bir insanın hayatı ne yazık ki uzun ve sağlıklı olamazdı. 

Mide Ameliyatı Olmaya Karar Verme Sürecim 

O sıralar annem bana bir fikirle geldi. Haberlerde tüp mide ameliyatını duymuş ve böyle bir şeyi düşünüp düşünmeyeceğimi sormuştu. Açıkçası hiç düşünmeden olumlu bir cevap verdim. Ameliyatın ağır ve zor olduğunun farkındaydım ancak kilolarım beni öldüreceğine mücadele vererek öleceğim düşüncesini benimsemiştim. Durum o kadar ciddiydi. Yaşadığımız yerde birkaç ay önce benzer bir ameliyatı olan genç bir bey vardı. Ondan nerede, hangi doktora ameliyat olduğu ile birlikte operasyonun maliyeti hakkında bilgi aldık. Hiç vakit kaybetmeden, aldığımız bilgiler üzerine Denizli Pamukkale Üniversitesi’ne gidip Doktor Koray Tekin ile görüştük. Kendisi öğrendiğim kadarıyla Amerika’da bu dalda eğitim görmüş ve zamanının en iyi obezite cerrahlarından biriydi. 2012 yılında mide ameliyatı henüz çok yaygın değildi ve açıkçası fiyatlar son derece uygundu. Ayrıca devlet desteği almak da daha kolaydı. Doktorla görüşmemin ardından muayene edildim sonrasında ise gerekli test ve ölçümler yapıldı. Ardından 3 aylık bir bekleme süreci başladı. Doktorum o zaman bile o kadar yoğundu ki benim sıram ancak 3 ay sonrasına verilmişti.  

Mide Ameliyatı Riskleri ve Stres 

Ameliyat olacak olmanın psikolojisi ve artık istediğimi yiyemeyeceğim düşüncesi ile kendimi yoğun bir stres altında hissettim ve iştahım önlenemez bir şekilde daha da arttı. Bu üç aylık bekleme sürecinde ummadığım şekilde kilo aldım. Oturup büyük bir kavanoz Nutella ile yaşadığım aşkı size anlatamam. O kavanozu şimdi yesem, mide fesadı geçirip kusarım. Çünkü mide ameliyatı sonrası midem artık ağır yiyecekleri çok miktarda kabul etmiyor. Hatta hiç istemiyor desem daha doğru olur. Her neyse, annem bana moral olması açısından sürekli o anki halimle giyemeyeceğim elbiseler alıyor; zayıfladığımda ne kadar rahat edeceğimden ve mutlu olacağımdan bahsediyordu. Erkek arkadaşım ve ailesine durumdan bahsetmek istememiştik ama anladılar. Açıkçası erkek arkadaşım bu ameliyata karşıydı. Çünkü bana bir şey olacağından korkuyordu. Ancak ne kadar kararlı olduğumu ve bu şekilde sağlıklı bir hayat sürdüremeyeceğimi; artık diyet yapabilecek çizgiyi en azından kendime adıma geçtiğimi söyleyerek kararlılığımdan dönmedim. 

kilolu kadın tablosu

Mide Ameliyatı Öncesi Hastane Süreci 

Sonunda büyük gün gelip çattığında ve hastaneye yerleştiğimizde içimi büyük bir korku kapladı. Ama bu korku ameliyat olma korkusu değil yemek yiyememe korkusuydu. Evet, yemek yemeye o kadar düşkündüm ki bundan mahrum olacağımı düşünmek beni son derece korkutuyordu. Hatta ameliyata girmeme son birkaç saat kala çorba içeceğim diye tutturmuştum hiç unutmuyorum. Çünkü hastaneye yerleştiğinizde sizi operasyon öncesi küçük bir diyete tabi tutuyorlar. Sanırım bunun sebebi ameliyatın kolay geçmesi ve midenizin boş olması. Doktorum benim bu feryadımı görünce normalde çok tatlı ve anlayışlı biri olmasına rağmen “İstemiyorsan ameliyat olmak zorunda değilsin. Hemen yerine başkasını alırım, insanlar sırada bekliyor.” dedi. Tabii bu söz üzerine hemen sustum ve kaderime razı oldum.  

tüp mide ameliyatı

Önlüklerim giydirildi ve ardından sedyeye yatırıldım. Ailem ve erkek arkadaşımın bakışları altında ameliyat odasına doğru yola çıktım. Mide ameliyatı emin olun ki hiç kolay bir ameliyat değil. Fakat katlanılmayacak kilolu bir şekilde yaşamaya devam edecek kadar da korkunç değil… Ameliyattan çıktığımda 2 gün kadar hastanede gözlemde kaldım ve sonrasında taburcu edildim. 

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme 
 

Ameliyat ağrılarım 3 gün kadar sürdü ve 1 hafta sonunda artık normal hayatıma devam edebiliyordum. Ameliyat sonrasında midenin bir kısmının alınmasıyla birlikte yemek ile ilişkim tamamen kesilmişti. Kesinlikle bir şey yemek istemiyordum. Zaten istesem de yiyemezdim. Midem küçük bir kâse çorbayı dahi zor alıyordu. Bir ay boyunca gün içinde en fazla iki küçük kâse çorba içiyordum. Bir ayın sonunda ise doktor talimatı ile yavaş yavaş katı yiyeceklere geçmeye başladım. Hatta midemde iki adet ülserim vardı ve ameliyat ile onlar da gittiği için midem son derece sağlıklı ve iyi bir durumdaydı.  

mide ameliyatı ile zayıflamak

İlk üç ay, neredeyse sabun gibi eridim. Yanlış hatırlamıyorsam 35 ila 40 kilo arası bir zayıflamam olmuştu. Tabii zaman geçtikçe kilo vermem yavaşladı ama emin olun diyet yaparak vereceğinizden çok daha hızlıydı yine de. 1.5 yılın sonunda tam 85 kilo vermiştim. O kadar fazla kilo vermiştim ki sanki bacaklarım ve gövdem yokmuş kadar hafif hissediyordum. Çeşit çeşit giysiler, birden gelen büyük bir özgüven…Gerçek anlamda yeniden doğmuş gibiydim. Şimdi düşünüyorum da iyi ki mide ameliyatı olmuşum. Hiçbir pişmanlığım yok. Ancak unutmayın ki ameliyat olmanız ileriki yıllarda kilo almanıza engel değil. Ameliyatla birlikte beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirmelisiniz. Bugün geriye dönüp baktığımda tam sekiz sene olmuş. Sağlıklı beslenmeye hep özen gösterdim arada küçük kaçamaklar yapıyor olsam da… Şunu söyleyebilirim ki geçmişte neredeyse üç kişilik yiyen o eski İlay, bugün bir hamburgeri bile bitiremiyor. 

mide ameliyatı sonrası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu