Zevosis

Majezik Oral Sprey Nedir? Majezik Oral Sprey Ne İçin Kullanılır? Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Ansızın bastıran diş ağrıları ve bilhassa da farenjit için çok yaygın olarak kullanılan Majezik Oral Sprey kullananların oldukça olumlu deneyimlerini paylaştıkları bir ilaç.

 • 29 Ekim 2021
 • 403 kez görüntülendi.
Majezik Oral Sprey Nedir? Majezik Oral Sprey Ne İçin Kullanılır? Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

Ansızın bastıran diş ağrıları ve bilhassa da farenjit için çok yaygın olarak kullanılan Majezik Oral Sprey kullananların oldukça olumlu deneyimlerini paylaştıkları bir ilaç. Hekiminizin de görüşünü alarak, olası acil durumlar için ecza dolabınızda mutlaka bulundurmanız gereken bu spreyi, içerik ve kullanım metodu olarak derinlemesine inceledik… 

 

Majezik Oral Sprey Nedir? 

Ruhsat sahibi ve üreticisi Sanovel İlaç San. ve Tic. A.Ş. olan sprey, 30 ml cam şişede ve karton kutu içerisindedir. Etken madde olarak flurbiprofen içeren bileşeni, yardımcı madde olarak da; Mentol, etil alkol, sorbitol, metil paraben, sakkarin sodyum, sodyum hidroksit, gliserin, propil paraben, Polioksil 40 hidrojene hint yağı ve patent blue El31 içerir.  

Antiinflamatuar (ağrı kesici) ilaçlar sınıfında yer alır.  
 

Majezik Oral Sprey Ne İçin Kullanılır? 

 • Dişetindeki iltihaplanmalarda, 
 • Bazı diş operasyonları sonrasında koruyucu olarak, 
 • Yutak iltihabında, 
 • Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen ağız içi iltihaplanmalarda, 
 • Farenjit tedavisinde 
 • Bademcik iltihabının tedavi edilmesinde Majezik sprey kullanılır.  

 

Majezik Oral Sprey Nasıl Kullanılır? 

Oral olarak kullanılması gereken sprey, ağız içerisinde etkilenen bölgeye püskürtülerek uygulanır. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 kez, 3’er kez püskürterek kullanabilirsiniz.  

Majezik Oral Sprey İle İlgili Uyarı

Kalp, böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan hastalar dikkatli ve doktor kontrolünde kullanmalı.

Peptik ülser hastasıysanız ya da daha önce bu hastalığa yönelik bir teşhisiniz konulmuşsa bu spreyi kullanmayınız.

Majezik Oral Sprey Hamilelikte Kullanılır mı? 

Tablet, krem, iğne ya da sprey fark etmeksizin hamilelik süresince ilaç kullanımında ekstra dikkatli davranmalısınız. İlaçların bileşeninde yer alan etken ve yardımcı maddeler fetüsün gelişimine ve gebeliğinizin seyrine olumsuz yönde etki edebilir. Bu nedenle mutlaka hekiminizin görüşünü alın.  

İlacın size reçete edilmesi durumunda hamileyseniz, hamilelik şüpheniz varsa ya da yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız bu bilgiyi hekiminizle paylaşmayı ihmal etmeyin. 

Majezik spreyin gebelik kategorisi birinci ve ikinci trimesterde C; üçüncü trimesterde ise D’dir.  

C kategorisinde bulunan ilaçların hayvanlar üzerindeki üreme çalışmalarında negatif yönlü etkiler tespit edilmiş olup, insanlar üzerinde yeterli olabilecek ölçüde deney ve çalışma yapılamamıştır.  

D kategorisinde bulunan ilaçlar ise hayvan ve insan üreme çalışmalarında risk teşkil edebileceği yönünde sonuçlara sahiptir. Bu sonuçların bir kısmı pazarlama sonrasında elde edilen verilere de ait olabilir.  

Her ne kadar gebelikte kullanımı sakıncalı ve riskli olarak bulunsa da gereklik halinde hekiminiz mevcut riskleri ve olası yaralarını değerlendirerek kullanımını önerebilir ve doz ayarlamasında bulunabilir.  

 

Majezik Oral Sprey Emzirirken Kullanılır mı? 

Emziren annelerin de tıpkı hamileyken olduğu gibi ilaç kullanımında hassasiyet göstermeleri ve doktor onayı almaları gerekir. Çünkü alınan ilaçlardaki maddeler anne sütü ile bebeğe aktarılabilir ve bu durum oldukça tehlikeli sonuçlar doğurur.  

Majezik sprey size reçete edildiyse ve emziriyorsanız bunu mutlaka doktorunuza söyleyin ve doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın.  

Emzirme sürecinde bu spreyin kullanımına ya da emzirme son verilmelidir. Süt yoluyla bebeğe aktarımı ciddi risklere neden olabilir.  

Majezik Oral Sprey Çocuklarda Kullanılır mı? 

12 yaşın altındaki yaş grupları için kullanımı sakıncalı ve tehlikelidir. Kesinlikle kullanımı önerilmemektedir.  

 

Majezik Oral Sprey Yan Etkileri 

Tüm ilaçlar alerjik reaksiyon riski barındırır. Bu durum elbette ki sprey formdaki ilaçlar için de geçerlidir. İçeriğinde yer alan etken ve yardımcı nitelikli maddelere yönelik hassasiyetiniz mevcutsa beklenmedik tepkiler meydana gelebilir. Bu durumun meydana gelmesi söz konusu olursa, spreyin kullanımını sonlandırın. Gerekirse tıbbı destek almakta da gecikmeyin. Buna ek olarak oluşabilecek diğer yan etkiler ise şu şekildedir: 

 • Uygulanan bölgede irritasyon (tahriş) 
 • Hassasiyet 

Majezik Oral Sprey Fiyatı 

2021 yılı için 16. 14 TL satış fiyatına sahip olan ve normal reçeteli olarak temin edilebilen Majezik sprey, yakın zamanda SGK geri ödeme kapsamından çıkarıldı.  

Majezik Oral Sprey Muadilleri 

Dönem dönem eczanelerde bölgesel olarak stok problemleri meydana gelebilir. Bu tür durumlarda tedavi sürecinizin aksamaması ve yaşam kalitenizi yerle bir eden ağrılarınızın giderilebilmesi için aynı endikasyona sahip olan aşağıdaki spreyleri de kullanabilirsiniz.  

 1. Flurend Oral Sprey 
 2. Merdex Oral Sprey 
 3. Septonat Oral Sprey 
 4. Geral Oral Sprey 
 5. Kloroben Oral Sprey 

Majezik Oral Sprey Kullananlar 

User 1: Majezik’i zaten ağrı kesici olarak tek geçerim ama özellikle boğaz için sprey versiyonun olduğunu öğrenmem çok iyi oldu. 

User 2: Apranax’ın bile fayda etme etmediği üstüne üstlük yan etki de yaptığı diş ağrımı, beş dakika bile olmadan geçiren iksir nitelikli sprey. Evinizde mutlaka bulundurun acil durumlar için. 

User 3: Tıbbın en takdire şayan buluşu! Farenjitin mi azdı sık geç, dişin mi ağrıdı sık geç. Diş konusunda iyileştirici bir etkisi yok tabi ama anlık olarak ağrıyı hemen dindiriyor. Gece gelen ağrılarda doktora gidene dek hayat kurtarır.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Gripin Nedir? Nasıl Kullanılır? Gripin Yan Etkileri ve İçeriği Nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ