Sağlık

Ketoral Deri Kremi Nedir? Ne İçin Kullanılır? Ketoral Nasıl Kullanılır?

Cildimizin el, ayak ve kasık gibi bölgelerinde meydana gelen mantar problemi kaşıntılı, yaşam konforunu zedeleyici, hızla yayılabilen ve aynı zamanda da bulaş riski taşıyan bir problemdir. Ve tam anlamıyla “yaşayan bilir” hastalıklarından biri… Ama çözümü yok değil. Yapmanız gereken en önemli şey; kulaktan dolma bilgilerle müdahale etmemek ve vakit kaybetmeden bir dermatologdan randevu almak. Doktorunuzun bu konuda reçete edebileceği ilaçların başında ise Ketoral Deri Kremi geliyor. Nasıl kullanıldığı, olası yan etkileri ve içeriği yazımızın devamında sizi bekliyor. Fakat yeniden uyaralım doktorunuz reçete etmediği takdirde kesinlikle kontrolsüzce ilaç kullanımından kaçının.  

 

Ketoral Deri Kremi Nedir? 

Ketoral’ın üretimi Bilim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir. Deri yüzeyine haricen olarak sürülerek uygulanmakta olan krem, 40 g alüminyum tüpler halinde üretilir ve karton kutularda ambalajlanarak, eczanelere nakledilir.  

Kremin etken maddesi; ketokonazol adlı maddedir ve sistemik antimikotikler gurubunda yer alamktadır.  Bununla beraber formülasyonunda barındırmakta olduğu yardımcı rolündeki maddeler şu şekildedir; saf su, propilen glikol, setil alkol, sterail alkol, susuz sodyum sülfit, polisorbat 60, polisorbat 80, sorbitan stearat veisopropil miristat. 

Kremin yapısı yağlı değildir, giysiler üzerinde leke bırakmamaktadır. 

 

Ketoral Deri Kremi Ne İçin Kullanılır? 

 • Vücut mantarı tedavisinde, 
 • El mantarı tedavisinde, 
 • Kasık mantarı tedavisinde, 
 • Ayak mantarı tedavisinde, 
 • Seboreik dermatit (kepeklenme) tedavisinde, 
 • Dermatofit enfeksiyonunda, 
 • Deri kandidozu tedavisinde, 
 • Deride leke formunda gözlemlenen cilt mantarı (tinea versikolor) tedavisinde; endikasyon sağlamaktadır.  

 

Ketoral Deri Kremi Nasıl Kullanılır? 

Şikayetlerinizin tanısı ve en doğru tedavi planlaması, dolayısıyla da kremi nasıl ve ne kadar süre boyunca kullanmanız gerektiği hekiminiz tarafından reçete edilecektir. Bununla beraber Ketoral’ın prospektüsünde yer almakta olan kullanım metodu aşağıdaki şekilde ifade edilmiştir:

 1. Ketoral deri üzerine uygulanım içindir. Ağız yoluyla alınamaz, göz ve çevresine uygulanamaz.  
 2. Yalnızca şikayetlerinizin gözlemlendiği bölge ve yakın çevresindeki alan üzerine uygulanmalıdır.  
 3. Kullanımdan önce ilgili bölge yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır. Ayrıca uygulama sırasında ellerinizin hijyenik olmasına da hassasiyet gösteriniz. 
 4. Uygulama aşamasında parmak uçlarınızı kullanarak, problemli bölge üzerine nazikçe sürününüz.  
 5. Sonrasında mikropların diğer cilt yüzeylerinde türemesini önlemek için mutlaka ellerinizi yıkayınız.  
 6. Tedavi süreciniz boyunca derinizle temas eden havlu vb. eşyaları mutlaka bireysel olarak kullanın. Birden fazla kişi tarafından ortak kullanımı diğer kişilere bulaş riskini doğurabilir. Ayrıca yine tedavi süreciniz boyunca kıyafetlerinizi ve nevresimlerinizi sık sık değiştirip, yıkayınız. Böylelikle yeniden enfekte olma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. 
 7. Doktorunuzun başka bir önerisi olmadıysa Ketoral kremi şikayetlerinizin şiddetine göre günde bir veya iki kez kullanabilirsiniz. 
 8. Öngörülen kullanım süresi 1 ila 6 hafta arasında değişkenlik gösterebilir. Kullanımı sonlandırmak için şikayetlerinizin ortadan kalması ve üzerinden en az birkaç gün kadar geçmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinde 4 hafta geçilmiş olmasına rağmen herhangi bir iyileşme belirtisi gözlenemez ise doktorunuzla yeniden irtibat kurmanız gerekebilir.  
 9. Hastalığınız boyunca hijyen kurallarına ayrıca hassasiyet gösteriniz. 

 

Ketoral Deri Kremi Hamilelikte Kullanılır mı? 

Gebelik süresince kullanılan tüm ilaçlar bebeğin sağlıklı gelişimine yönelik olarak risk unsuru oluşturabilir. Bu nedenle endikasyonu her ne olursa olsun doktorunuzun bilisi dışında hiçbir şekilde ilaç kulllanmayınız.  

Ketoral’in gebelik kategorisi C sınıfında yer almaktadır.  

Kategori C olarak işaretlenen ilaçlar; laboratuvar ortamındaki üreme çalışmalarında, hayvan fetüsünün gelişimi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açmıştır. İnsan fetüsündeki etkilerini gözlemleyebilmek içinse kontrollü ortam koşullarında yeterli sayıda çalışma yürütülememiştir. Bu nedenle hamilelik süresi boyunca yalnız acil gereklilik durumlarında, hekiminizin ilacın yararlarını olası risklerine göre daha üstün bulması halinde kullanılabilir.  

 

Ketoral Deri Kremi Emzirirken Kullanılır mı? 

Laktasyon dönemindeki annelerin de tıpkı hamilelikleri boyunca olduğu gibi ilaç kullanımında kontrollü davranmaları ve mutlaka doktor gözetimine tabi olmaları gerekmektedir. Aksi halde ilaçların içeriğini oluşturan etken ve yardımcı maddeler anne sütü yoluyla doğrudan bebeğe aktarılabilir. Bu durum tıbbi açıdan oldukça risklidir.  

Ketoral’ın bileşenindeki maddelerin anne sütü ile atılıp atılmadığına yönelik yeterli ölçüde çalışma mevcut değildir. Tespit edilmiş olan bir risk bulunmamakta olsa da, ilacın kullanımı süresince emzirmenin devam edip etmeyeceğine hekiminiz karar verecektir.  

 

Ketoral Deri Kremi Çocuklarda Kullanılır mı? 

18 yaşın altındaki çocuklar üzerinde kullanımı uygun değildir, kullanılmamalıdır.  

Ketoral Deri Kremi Yan Etkileri 

İlacın kullanımına bağlı olacak gelişen alerjik reaksiyonlar tüm ilaçlar için risk barındırdığı gibi Ketoral için de geçerlidir. Aşağıda belirtilmiş olan yan etkilerin bir veya daha fazlasının tarafınızda meydana gelmesi halinde kremin kullanımını acilen sonlandırın ve ardından en yakın tıbbi kuruma başvurarak destek alın.  

 • Uygulanan bölgede kabarma 
 • Deride soyulma 
 • Uygulanan alanda kızarma 
 • İritasyon 
 • Diğer alerjik belirtiler 

Ketoral’ın kullanımıyla oluşum gösterebilecek olan hafif yan etkiler: 

 • Ciltte döküntüler 
 • Yanma hissiyatı 
 • Ciltte kuruluk 
 • Uygulanan bölgede kanama 
 • Karıncalanma hissi 
 • Kontakt dermatit (iltihaplanma) 
 • Yapışkan cilt 

 

Ketoral Deri Kremi Fiyatı 

2022 senesi için geçerli olan güncellenmiş satış fiyatı 16. 93 TL’dir. Yalnız eczaneler üzerinden temin etmeye hassasiyet gösterilmelidir. Normal reçeteli olarak erişilebilir, aynı zamanda SGK tarafından geri ödemesi de mevcuttur. 

Ketoral Deri Kremi Muadilleri 

Olası acil ihtiyaç durumlarında stok yetersizliği nedeniyle Ketoral’a erişememeniz halinde aşağıda listelemiş olduğumuz eşdeğer ilaçlarla tedavi sürecinizi aksatmadan sürdürebilirsiniz.  

 • Ketoderm Krem 
 • Nizoral Krem 
 • Nizoral Şampuan 
 • Nizoral Tablet 
 • Konazol Krem 
 • Ketoral Şampuan 
 • Ketoral Tablet 
 • Ketoral Vajinal Supozituvar  
 • Fungoral Şampuan 

 

Ketoral Deri Kremi Kullananlar 

User 1: Mantar gerçekten tam geçti derken yeniden tekrarlayan çok sinsi bir hastalık. O yüzden iyileşme olur olmaz hemen bırakılmaması gerekiyor.  

User 2: Krem etkili mi evet ama kullanırken her gün çarşaflarınızı değiştirin. En ufak bir terleme veya nem olduğunda gün içerisinde de kıyafetlerinizi değiştirin. Havlularınızı da aynı şekilde. Hiç kimseyle aynı şeyleri kullanmayın. Hem bulaşır hem de yeniden tekrar eder.  

User 3: Ayak mantarı için kullanmıştım zamanında ama bence tedavi boyunca alabiliyorsanız işten falan izin alın. Ayaklarınızın tüm gün ayakkabının içinde kalırken iyileşmesi çok zor ve uzun sürüyor. Nem, mantarın üremesi için adeta cennet. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Efsanevi Yasak Meyvenin Gizemi: Hypnotic Poison by Dior

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu