Sağlık

Fenistil Jel Nedir? Fenistil Jel Ne İşe Yarar? Fenistil Jel Nasıl Kullanılır?

Antiprüritik ilaç sınıfında yer alan ve antihistaminik olan Fenistil Jel, cilt yüzeyine doğrudan uygulanan ve alerjik reaksiyonların tedavisi için kullanılmakta olan bir ilaçtır. Bununla beraber arı, sinek ve çeşitli haşerelerin ısırmaları ya da sokmalarıyla oluşan hasarın giderilmesinde ve hafif dereceli olan yanıkların (güneş yanıkları dahil) tedavisinde de kullanılır.  

Fenistil Jel Nedir?  

Novartis Sağlık, Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. tarafından, 30 g ve 50 g olmak üzere iki ayrı gramaj formunda üretilen ilaç, alüminyum tüplerde; sadece eczanelerde satılmaktadır. 

“Dimetinden maleat” etken maddesini içeren jelin içeriğinde; saf su, propilen glikol, benzalkonyum klorür, sodyum hidroksit, sodyum edetat ve karbomer maddeleri yer alır. Bileşeninde kortizon bulunmamaktadır. 

Fenistil Jel Ne İçin Kullanılır? 

Bağışıklık sisteminin görevini doğru şekilde yerine getirebilmesinden, sindirim faaliyetlerinin düzenlemesine kadar vücudumuzda oldukça önemli işlevleri olan Histamin adındaki kimyasal madde, vücudumuzun verdiği alerjik reaksiyonların da başlıca aktörüdür. Fenistil Jel, içermekte olduğu etken maddesi ile, uygulandığı bölgede Histamin’e karşı tepkime gösterir. Bu sayede çeşitli nedenlerden dolayı ciltte oluşum gösteren kaşıntı, kızarıklık, deri döküntüleri, ağrı, zonklama, şişkinlik ve hassasiyet gibi belirtiler önlenerek tedavi edilir.  

Fenistil Jel Ne İşe Yarar? 

 • Cilt dokusunda gözlemlenen alerjik reaksiyonların tedavisinde etkilidir. 
 • Cilt yüzeyinde meydana gelen kaşıntı hissiyatını çözüme kavuşturur. 
 • Ürtiker, halk arasında bilinen adıyla kurdeşen hastalığının tedavisinde etkinlik gösterir. 
 • Hafif şiddetli olarak meydana gelen yanıkların onarımında rol oynar. 
 • Güneş yanıklarının oluşturduğu ağrı ve acı hissiyatının minimalize edilmesinde etkilidir. 
 • Sivrisinek ısırığı sonucunda meydana gelen kaşıntı ve kızarıklık gibi reaksiyonla, bu ilacın kullanımıyla giderilebilir. 
 • Haşere ısırığı sonrasında gözlemlenen ağrı, acı, kızarıklık, şişkinlik vb. şikayetlerin hafifletilmesinde ve tedavi edilmesinde etki gösterir. 
 • Arı sokması durumunda meydana gelen acı, kaşıntı ve şişliğin giderilmesinde endikasyon gösterir. 
 • Su çiçeği hastalığında yaşanan şikayetlerin azaltılmasında doktor tavsiyesi doğrultusunda gerek görüldüğünde kullanılabilir. 
 • Pişik probleminin çözümünde doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. (Yenidoğan bebeklerde kullanımı uygun değildir. 
 • Bitkilere karşı gösterilen alerjik reaksiyon sonucu oluşan cilt deformasyonlarında etkilidir. 
 • Cilt yüzeyindeki tahrişi azaltıcı etkisi bulunmaktadır. 

Fenistil Jel Sivilce İçin Kullanılır mı? 

İlacın prospektüsünde sivilce ve akne tedavisinde endikasyon sağladığına yönelik herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Fakat sivilce izlerinin bıraktığı kızarıklığa uygulandığında etkin sonuçlar aldığını ifade eden kişiler bulunmaktadır. Risk unsurunu ortadan kaldırmak için hekim görüşünü alarak kullanınız.  

Fenistil Jel Nasıl Kullanılır? 

Her tıbbi ilaçta geçerli olduğu gibi, bu jeli de doktor tavsiyesi ve reçete edilen kullanım tavsiyesi almadan kullanmamanız tavsiye edilir. Buna ek olarak ilacın prospektüsünde yer kullanım brifingi şu şekildedir:  

Lokal ve harici olarak uygulanan Fenistil, şikayetlerin şiddetine göre günde 2 ila 4 kez kullanılabilir. Cilt yüzeyine ince bir katman halinde sürülmesi yeterlidir. 

İlacın öngörülen tedavi süreci yaklaşık olarak bir haftadır. Bu sürenin tamamlanmasına rağmen şikayetlerinizde azalma meydana gelmediği takdirde doktorunuzla yeniden irtibata geçiniz.  

Uygulanabilecek cilt yüzeyleri ile ilgili not: 

 • Problemli bölge yüzde ise göz çevresi muhafaza ederek uygulanabilir. 
 • Vajinada meydana gelen kaşıntı durumlarında doktor reçetesi mevcutsa kullanılabilir. Genital bölgede oluşum gösteren kaşıntının nedeni pek çok farklı etmenden kaynaklanabilir. Bu yüzden teşhis yapılmadan kullanmayınız. 
 • Uçuk tedavisinde endikasyon sağlamamaktadır. 
 • Fenistil Jel’i doktora danışmadan suçiçeği tedavisinde kullanmayınız. 

Fenistil Jel Hamilelikte Kullanılır mı? 

İlacın gebelik kategorisi B olarak sınıflandırılmıştır. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen klinik testler sonucunda ilacın kullanımına yönelik herhangi bir yan etki ve olumsuzluk saptanmamıştır. Fakat insanlar üzerinde yeterli ölçüde çalışma yapılamamış olup, yeterli veriye ulaşılamamıştır.  

Ek olarak, bilhassa gebelik sürecinin üçüncü ayının ardından gergin ve iltihaplanma gözlemlenen cilt yüzeyine uygulanmaktan kaçınılmalıdır. Bu sebeple yine her ilaçta olduğu gibi hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız. 

Fenistil Jel Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme sürecinde dikkatli şekilde kullanılması gereken ilacın etken maddesi, emzirilen çocuklar üzerinde kaydedilen bir etkiye yol açmamıştır. Fakat meme uçlarına uygulanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. 

Fenistil Jel Bebek ve Çocuklarda Kullanılır mı? 

İlacın yeni doğan bebeklerde kullanımı uygun değildir. Buna ek olarak, bebek ve çocuklarda hekim önerisi dahilinde kullanılabilir. Çok geniş bölgelerde, iltihap ve soyulma gözlemlenen cilt yüzeyinde kullanılmaktan kaçınılmalıdır. Günde 2 kez kullanım dozajı aşılmamalıdır. 

Fenistil Jel Yan Etkileri 

İlacın içermekte olduğu etken maddesine yönelik duyarlılığı bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. 

Çok seyrek ve seyrek ölçülü yaşanabilecek yan etkiler; ciltte gözlemlenen kuruluk, yanma hissiyatı ve alerji nedenli deri tepkimeleridir.  

Fenistil Jel Fiyat 

Normal reçete ile yalnız eczanelerde satılmakta olan ve aynı zamanda da SGK tarafından karşılanmakta olan ilacın güncel satış fiyatı 23.15 TL’dir. 

Fenistil Jel Muadilleri 

Aynı etken maddeye sahip olan ve Fenistil’in temin edilemediği durumda aşağıdaki ilaç da kullanılabilir: 

 • Dermacutan Jel 

Fenistil Jel Kullananlar 

User 1: Çok hızlı etki gösteren bir krem. On dakikada etki gösterdi, kaşıntıdan öleceğimi sanıyordum. 

User 2: Bazı kremlerin sivilceler üzerinde gerçekten umulmadık sonuçları var. İnternette bir yerde okuyup kullanmıştım, şimdilik gözle görülür fark olduğunu söyleyebilirim. Çıkan sivilcem iki günde yok oluyor, kızarıklığı aylarca benimle kalıyordu. İltihaplı sivilceler için riskli olabilir ama doktora sormakta fayda var. 

User 3: Sivrisinek ısırıkları için çok faydalı. Kaşıntıyı anında yok ediyor.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Hayalperest Değil, Hasta Olabilirsiniz! Aşırı Hayal Kurma Hastalığı: Maladaptive Daydreaming Sendromu

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu